| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in zicalele:"Primim ceea ce dam" sau. "Ai ceea ce oferi" sau
"Cat oferi atat primesti"?
Sunt adevarate? Ce parere aveti? Exista adevar in ele?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca doar iei si nu oferi nimic, oamenii seriosi te vor evita.

| T0T a răspuns:

Nu primim chiar ceea ce dăm. Însă e totuși e un adevăr în asta. Faptele noaste mereu au consecințe.

| Freya1 a răspuns:

In mare parte da sunt adevarate.Ce ai oferit aia primesti inapoi daca oferi dragoste ai dragoste daca muncesti primesti pe masura inapoi etc ....In general asa functioneaza

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pentru ca totul e perceptie. Tu creezi lumea in functie de ce ai trait, eu la fel, asa ca X nu inseamna acelasi lucru pentru amandoi. Daca ti-l ofer cu un gand bun, tu poate intelegi ceva rau, si atunci eu ce primesc (nu de la tine, de la viata)?

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Nu.
Pe langa faptul ca nu sunt adevarate le consider imorale.
Exemplu:
-De ce le-au murit copii oamenilor astia? Eu stiam ca sunt oameni buni care au ajutat comunitatea.
-Primim ce dam, au facut ei ceva rau"

| NOname a răspuns (pentru drutzix):

"Exemplu:
-De ce le-au murit copii oamenilor astia? Eu stiam ca sunt oameni buni care au ajutat comunitatea.
-Primim ce dam, au facut ei ceva rau"

De regulă cam da, au omorât copiii altora.
Doar că le-au omorât şi ăialalţi, care n-au dat de astfel de tragedii personale (procentual vorbind, se pot număra pe degete cei care n-au omorât vreun copil cuiva; cei mai mulţi au facut-o în masă). Dar poate vor crăpa de cancer, ceva, deci tot pe undeva vor primi o răsplată pentru acţiunile sale, deşi nu neapărat, deci treaba asta nu e mereu echilibrată, dar are partea ei de adevăr, părerea mea.

| drutzix a răspuns (pentru NOname):

Nu inteleg la ce te referi, sunt sigur ca majoritatea oamenilor nu au omorat copii.
Sau pui in ecuatie si animalele? (puii de animale)

| NOname a răspuns (pentru drutzix):

Bineînţeles că nu le exclud din ecuaţie pe celelalte animale, cu copii, cu tot. happy

| drutzix a răspuns (pentru NOname):

Am inteles acum. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea.Nu sunt in totalitate adevărate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce are bun omul a primit de la Dumnezeu. Scopul Lui Dumnezeu a fost si este acela de a imparti si a impartasi viata si alte lucruri bune cu creaturile Sale inteligente ( ingerii si oamenii ) si doreste ca toate aceste creaturi sa imparta si sa impartaseasca lucruri bune intre ele. Matei 7:2:"Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura." Luca 12:48:"Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere." Galateni 6:7-9:"Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera. Cel ce seamănă în trupul său însuşi, din trup va secera stricăciune; iar cel ce seamănă în Duhul, din Duh va secera viaţă veşnică. Să nu încetăm de a face binele, căci vom secera la timpul său, dacă nu ne vom lenevi."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu cred.Asta ar implica în primul rând existența karmei.
Eu o văd cam aşa:
https://imgur.com/a/dKGTK

| AndreiMarin499 a răspuns:

în general nu sunt adevarate doar ca ele reprezinta adevarul mai mult sau mai puțin.