| papusapapusa99 a întrebat:

Hei buna tuturor ce parere aveti despre farmece? credeti ca se pot face? intreb pentru ca am cateva dubii si as vrea sa ma linistesc am inteles ca am facute dar nu stiu ce sa cred daca sunt intr-adevar adevarate sau nu. fundita va multumesc mult

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Un crestin ortodox poate transcede farmecele prin rugaciuni repetate. Sigur ca se pot face farmece dar se prind doar in cei care au o structura psihica de o anumita natura. Parintele antropologiei (stiinta care se ocupa de felul de a fi al fiintei umane ), a colindat si la populatiile de oameni -triburi, neintrate in civilizatia contemporana.Acolo a gasit o organizatie sateasca in care sefii erau cel administrativ si seful cultelor care era samanul(vrajitorul). Ultimul era si judecatorul, judecata se facea conform legilor provenite din datini.
Intr-o zi unul din locuitor a gresit ceva grav, a fost condamnat la moarte.In 10 zile a murit fara sa-l atinga cineva. Explicatiile cautate de savantul Strauss? Nu-l mai baga nimeni din conlocuitori in seama, il tratau ca pe un mort si el si-a adjudecat asta. Omul e o fiinta sociala, astuia ii crescuse zi de zi adrenalina pana a cedat.Deci e si o explicatie somatica, fiziologica. Dar vrajile pot fi invinse prin rugaciune cum spuneam, uneori ne facem singuri fara sa ne dam seama prin necredinta, nerespectarea Decalogului... celor10 porunci) ...acent pe dragoste de oameni.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E doar şarlatania. "Farmecele" îţi pot face rău (indirect), doar dacă crezi în ele şi îţi autosugestionezi că îţi fac rău (te sperii, te stresezi, ai coşmaruri, intri în depresie, devii paranoică, începi să asociezi orice lucru negativ care ţi se întâmplă cu acele "farmece"...chestii de genul).

Linişteşte-te, analizează toate lucrurile folosindu-ţi raţiunea şi încetează să mai crezi în toate prostiile.

| papusapapusa99 explică (pentru NOname):

Multumesc frumos vreau s merg si l o manastire asa poate ma mai linistesc

| NOname a răspuns (pentru papusapapusa99):

O altă şarlatanie drept leac pentru prima? Desigur, dacă prin folosirea raţiunii nu reuşeşti, încearcă tot prin autosugestie.

| danay72 a răspuns:

Sunt persoane care au intr-adevar legatura cu demonii si pot face farmece.Dar Dumnezeu interzice categoric acest lucru.Deuteronom18:10-12

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Si eu cred ca sunt

| Thunderstruck a răspuns:

Am vazut ca toti ti-au zis de "autosugestie". Asa e, dar la mintea ta de copil, probabil habar n-ai ce-i aia. Pe scurt, pe taraneste, sau cum vreti voi, autosugestia e atunci cand tu crezi in ceva atat de tare, incat pentru tine e ca si real, chiar daca pentru un om normal, nu exista. Daca ti se "intampla" farmece, asta-i doar pentru ca tu crezi in ele, nu pentru ca ar exista vrajitori sau gnomi.

| Mădă0611 a răspuns:

Hei! Nu, nu exista, e vorba doar de subconstient, autosugestie.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista farmece, punct. Chiar nu e nimic mai mult de spus pe tema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca sunt persoane care fac

| Dumniezău a răspuns:

Nu exista magie.E doar sarlataine, sunt niste trucuri foarte complexe dar sunt trucuri, nu este ceva "magic".Ar trebui sa nu mai crezi tot ce ti se spune si sa gandesti rational si logic, adica mno...am vazut si eu un documentar mai demult cum unu' levita(adica plutea in aer)dar poate era legat cu o sfoara si il ridica, mare chestie.

| HDeNiSaR a răspuns:

Tot ce tine de magie Dumnezeu dispretuieste!

nu poti lua parte si la masa demonilor si la masa lui Dumnezeu!

| suMRed34 a răspuns:

Eu cred ca sunt adevarate. Altfel nu ar fi adevarate nici posedarile, nici exorcizarile. Acum depinde de fiecare si e la alegerea fiecaruia ce sa creada si ce nu. Cel mai bine ar fi sa te duci la Biserica, te-ar linisti sufleteste mai ales daca te-ai spovedi si impartasi. O seara minunata!

| chyccorita a răspuns:

Din punctul meu de vedere, exista si sunt oameni care stiu sa faca fel si fel de lucruri care pot face rau, eu cunosc cazuri, dar sunt oameni care nu cred in ele si considera ca nu exista asa ceva si sunt niste prosti acum depinde de fiecare om...

| papusapapusa99 explică (pentru chyccorita):

Da eu cred si nu cred sunt intre.mi s-au intamplat cateva chestii si mi se intampla incontinuare sper sa fie bine oricum multumesc mult

| chyccorita a răspuns (pentru papusapapusa99):

Mergi la o manastire la o biserica vorbeste cu preotulwinking si iti va explica el si te va ajuta foarte multwinking

| Thunderstruck a răspuns (pentru chyccorita):

Esti retardata, pardon, esti exemplul tipic de roman fara scoala, cu un IQ mic-mediu (e ceva de aplaudat, ai reusit sa faci cateva conexiuni de-alungul vietii). Practic, esti romanul ala care sta in fata blocului de dimineata pana seara si dezbate subiecte existentale, ca banii, farmecele, personalitati, vecini etc. Daca ai sub 18 ani, atunci mami si/sau tati tau sunt asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chyccorita):

Si eu zic ca sunt persoane care stiu sa faca

| anonim_4396 a răspuns (pentru chyccorita):

Si eu cred ca exista