Întrebare recomandată | Happyjump a întrebat:

Cum ar fi sa trăim intr-o lume in care femeia este considerată superioară?

In ziua de azi femeia teoretic este considerată cat de cat egala dar practic nu, majoritatea considera ca femeia ar trebui sa fie casnica si sa aibă grija de copii in timp ce barbatii ar trebui sa detina puterea, acum femeia are drepturi egale dar tot este considerată sexul slab, in unele tari de obicei arabe fetele sunt omorâte încă de la naștere deoarece sunt considerate un chin pentru familie in alte tari fetele care au fost violate sunt ucise sau închise in timp ce violatorul nu primește nici o pedeapsa, pe vremuri sa fii femeie era un chin,nu aveau nici măcar dreptul sa voteze scopul lor era sa aibă grija de casa si de copii,in România este mai bine decat in țările arabe dar multe femei se confrunta cu violenta domestica. Nu vreau sa spun ca a fi barbat e un lucru foarte usor orice om are probleme.

Cum ar fi sa trăim intr-o lume in care barbati ar fi casnici si ar avea grija de copii sau mereu sa se facă glume pe seama lor,se se confrunte cu violenta domestica sau sa suporte durerile Nașterii si sa fie considerati sexul slab,in timp ce femeile sa fie superioare,sa fie la conducere, sa se uita mereu la fotbal cu o sticla de bere in mana si sa fie sexul puternic?

Ce părere aveți? V-ar plăcea sa trăiti intr-o astfel de lume? Argumentati. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sunt deja multe tari in care femeile au functii supreme in stat, cum ar fi Germania, Brazilia sau Argentina. Sa nu mai vorbim de rolul extrem de important pe care l-au jucat in istorie unele regine, cum ar fi regina Elisabeta sau Victoria in Anglia. Deci nu s-au dovedit deloc incapabile sa conduca tari intregi si chiar imperii globale. E adevarat insa, pe de alta parte, ceea ce ai spus tu. Femeia, in multe tari inca e considerata un fel de sub-om, din diferite motive, inclusiv religioase. Dar incetul cu incetul se castiga noi si noi drepturi pentru ele, si eu cred si sper ca ne indreptam in directia potrivita. Poate candva vor fi cu adevarat egale barbatilor. In tarile musulmane, sau cele foarte sarace, problema aceasta e mult mai grava. Solutia e educatia, iar odata cu educatia dispare atat fundamentalismul religios, cat si starea economica proasta. Atunci, femeile o vor duce mult mai bine si-n acele tari. Important e sa existe vointa, si Occidentul sa se implice daca-i pasa de soarta oamenilor de pe acest pamant. E nevoie de o adevarata campanie, inclusiv militara, de a distruge fanatismul religios musulman si nu doar, si de a sustine prin toate mijloacele o educatie cat mai buna in toate tarile lumii. Daca se va face acest lucru, atunci drepturile femeilor vor veni de la sine, iar acele tari vor prospera, pentru ca nu e tocmai indicat pentru nicio tara sa-si tina in sclavie jumatate din populatie. Odata ce populatia feminina e eliberata, nivelul de trai din acea tara poate atinge culmi nebanuite.
Am uitat sa spun si de contributia foarte importanta pe care au adus-o femeile in domeniul stiintei. Si asta e foarte important, si au aratat sa sunt la fel de capabile ca si barbatii sa faca asta.

46 răspunsuri:
| Florinel28 a răspuns:

Un topic foarte interesant. Eu sunt de parerea ca femeie deja depaseste barbatul ca importanta matriarhala in mare parte a Vestului chair si la noi in Ro, exceptie fiind cealalta parte a globului in special lumea araba care e guvernata prea tare de Coran dupa cum ai zis si tu.
Sa nu uitam ca aici vine si feminismul care ca ideea de egalitate este foarte buna insa in ziua de astazi feminismul sta doar in a lua in deradere tot ce are penis si se lupta mai mult pentru suprematia feminina decat egalitate astfel ca s-a nascut si opusul formei actuale de feminism. Asta e bineinteles doar in Vest.

| beatitudine a răspuns (pentru Happyjump):

Eu,personal nu sunt naiva, fac parte din rarele exceptii.Dar din cate ma observat, marea majoritate a femeilor sunt ca in descrierea mea, de aceea am preferat sa generalizez.

| Happyjump explică (pentru Florinel28):

Wow, un barbat care crede ca femeia nu este inferioara

| j1NNNx a răspuns:

Mie nu mi-ar place.

| Happyjump explică (pentru j1NNNx):

Esti baiat, nu?

| Nightwish9988 a răspuns:

Femeile nu vor fi niciodata egale cu atat mai mult superioare barbatilor atata timp cat in Biblie exista paragrafe care reduc drepturile femeii ...si oricum traim intr-o lume condusa de credinta in divinitate.

| RAY a răspuns:

Eu sunt pro egalitate de sanse nu superioritate indiferent de sex, fiecare sa faca ce vrea, sa aiba drepturi egale, indiferent femeia va sta cu un barbat pentru banii lui iar barbatul pentru sex scimb de interese

| Criss3214 a răspuns:

Ehhh, acum depinde despre ce femeie si ce barbat vorbim.
Exista multe femei inteligente, frumoase, ingrijite, minunate si super in lumea asta (spre exemplu, eu insami);
Dar in acelasi timp si multe femei retardate, proaste, fitoase si penibile ( cum ar fi una nicole cerry, care este fitoasa si proasta pana in panzele albe).
La fel si cu barbatii.
Nu putem compara oameni de sexe diferite, asa cum nu putem compara un caine cu o pisica, ci doar 2 pisici intre ele laughing
Asta este parerea mea happy

| Happyjump explică (pentru Criss3214):

Lol

| Leocerba a răspuns:

Da, Liberte, Egalite, Beyoncé!

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Leomania. love struck

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Nici chiar așé! laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Why not? E una dintre cele mai dulci manii - leobombastică.batting eyelashes

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Leomania frizeaza Utopia.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Aşa e cu Leofilele?
Plus, îmi plac utopiile frizate (ţie nu?).hee hee

| leivi a răspuns:

Spune-ne tu!