| VladSilviu a întrebat:

Cum comentati acest vers:
E mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine
De aia toti il pupa in p... a cand le merge bine,, BY CHELOO,,
Mie mi se pare genial, vreau sa aud si parerile atora.

18 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ce prost esti tataie, sa ma ierti.Ii acuzi pe ceilanti din gramada in acelasi timp in care aceeasi gramada ti-a dat aceeasi imagine despre Dumnezeu si tie. Dreacu sa ne ia pe toti de handicapati mintal care-l tinem pe Dumnezeu sub gramada si nu-i dam voie sa zburde liber.

| miradoniz a răspuns:

Mie mi se pare genial-dar tocmai pentru că nu mi se pare"ușor eronată"-ci intenționat greșităhee hee
în mod normal, ar fi trebuit sa spună invers-cine reușește să creadă mai mult în Dumnezeu decât în sine însuși, e undeva pe treapta 6 din 10 spre perfecțiune! Nu prea cred că el vorbește fără să știe ce spună,dar invers găsești cu totul altceva,cauza perfect adevărată a dezamăgirii oamenilor:"este mai greu să crezi în Dumnezeu decât în tine"hee hee la fel,toți îl învinuiesc când le merge rău(unii îi mai și mulțumesc,dar majoritatea-"toți" se plâng).
Și Cheloo rules.
Acum,bine,sunt texte caterincă,am înțeles, dar personal, nu i-as asculta dacă nu as regăsi foarte des în versuri o profunzime reală-dincolo de limbajul...hm,nedelicat? M-am gândit des că altfel nu ar putea spune adevăruri atât de dureroase.

| shadovv a răspuns:

Cheloo e unul din raperii pe care ii ascult de foarte mult timp si am mult respect pentru el dar in privinta religiei este la fel de limitat ca si ceilalti roboti. Sunt de alta parere dar mai mult nu l critic.

Din punct de vedere teologic (si putin metafizic) daca nu crezi in Dumnezeu nu crezi in tine, nu crezi in umanitate ca rasa, ca fiinte deci metafora de mai sus e usor eronata. Si inca ceva, daca asta ti se pare genial ar trebui sa asculti 2012 sau sa deschizi o carte cu poeziile lui Lucian Blaga sau Eminescu si ai sa vezi acolo geniu liric... dar ce sa ceri de la un ateu thinking

| NuDauFunda a răspuns (pentru shadovv):

Respectele mele omule, albumul 2012 a fost genial; in special ADN

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuDauFunda):

''Acronimul ce sfarma''? Hehe...
Albumul 2012 E genial.

| NuDauFunda a răspuns:

E total fals. Majoritatea oamenilor se gandesc la Dumnezeu doar cand le e greu si au nevoie sa iasa din situatiile dificile, ca si cand divinitatea i-ar scoate din situatiile neplacute.

| VladSilviu explică:

NuDauFunda: daca iti spun. Gigi Becali. te prinzi?

| NuDauFunda a răspuns (pentru VladSilviu):

Becali e un cretin care isi contruieste o imagine de mare crestin pentru a deveni un simbol in privinta asta. Totusi, n-am priceput ce inseamna 'U'. Sugerezi ca m-as incadra in categoria mentionata in versuri?

| VladSilviu explică:

Hai gata. topic inchis, ca ma enervez degeaba cand vad ca vin astia cu dumnezeii lor

| Deny1333 a răspuns:

Pentru că majoritatea, când se roagă, prind mai mult curaj pentru că se lasă conduşi de ceea ce zic alţii. "Cere şi ţi se va da" e total fals. Dacă vrei să obţii ceva, trebuie să îl obţii singur, nu să aştepţi să cadă din cer [de la Dumnezeu].
Spre exemplu, colegii mei. Când dăm tezele, merg la biserică să se roage şi sunt mai încrezători. Ei cred în El, dar nu în forţele proprii, cred în minuni fără să întrebe "cum?".
Iar cel de-al doilea vers... e uşor: Când primeşti ceva sau ai ce vrei, toţi zic că Dumnezeu e bun sau "Mersi, Doamne!" etc etc. Când le merge rău şi nu mai văd luminiţa de la capătul tunelului, toţi zic că Domnu' îi lasă la greu sau că e nu-ştiu-cum, că nu există... Şi după să vezi cum regretă, credincioşii de ei.

Pace!

| elenyss a răspuns:

Sunt oarecum de aceiasi parere(atee fiind). E foarte usor sa dai vina pe Dumnezeu sau oricare alta divinitate pentru ce ti se intampla, e foarte tentant sa-ti indepartezi cat mai mult responsabilitatile, avand o scuza. Un om slab nu va recunoaste ca a gresit, va da vina pe destin, soarta sau pe Dumnezeul lui. La fel si cei care cred in noroc, bafta sau sansa, eu cred doar in momentul oportun si determinare. Pe partea cealalta, de cate ori n-ai auzit babute iesind din biserica blestemand si balacarind?
(PS: Sa nu se inteleaga gresit, respect religia si credinta oamenilor, dar nu mi-o asum. Vorbesc strict din punctul meu de vedere).

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenyss):

Imi pare bine ca exista si fete atee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca tu consideri asta genial, spune multe despre tine. Si nu zic asta fiindca e un atac la adresa asa zisilor crestini, ci fiindca e un vers mult prea simplist, fara pic de substrat, fad, plictisitor, care nu-ti pune mintea la treaba. Mai asculta Cheloo, daca-ti place. Daca esti macar un pic atent, vei descoperi n versuri mult mai profunde si mult mai frumos exprimate decat asta. Dar ai grija si nu-ti forma filosofia de viata pe ideile si atitudinea lui Cheloo de pe piese.

| VladSilviu explică (pentru anonim_4396):

Nu spune absolut despre mine, eu am trait copilaria singur, iar cand aveam nevoie de o paine, si cand i-am cerut ajutoru nu mi lo dat, iar ajutoru asta i l-am cerut vreo 5 ani, dupa care mi-am dat seama ca tot ce am am pentru ca mi-am facut eu cu mana mea. du-te la biserica si fa cruci degeaba. inloc sa citesti o carte de fizica ca ai sa ai mai multe. iti spun eu, sau tu crezi ca iti da dumnezeu tot ce vrei tu. stand si rugandute... laughing) chiar la unii nu inteleg mentalitatea, si credeti-ma as vrea so inteleg laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladSilviu):

Nu-s crestin.