| ƳourMind a întrebat:

De ce uneori e mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine?
"Decat sa spui crezul mai bine spui ce crezi"-Cheloo ( sunteti de acord cu afirmatia)?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Trebuia sa-l citezi pe Cheloo.
Da, e mai bine, dar daca s-ar trezi toti prostii sa spuna ce cred, nu crezi ca li s-ar urca la cap faptul ca parerea lor conteaza?

| ƳourMind explică (pentru ErrorFound):

Da ai dreptate aici.
Apropo l-am citat...Fan Parazitii cumva?

| ƳourMind explică (pentru ErrorFound):

Meriti o funda pentru recunoasterea citatului...
Felicitari laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru ƳourMind):

Da da.

18 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Reflectezi asupra Dumnezeului tau toate calitatiile tale.

Cand ai o imagine clara a calitatiilor tale este mult mai usor sa crezi in ele si in puterea lor.

''L-am cunoscut pe Dumnezeu, si mam redescoperit pe mine'' Cunosti vorba aia? Eu o aud tot timpul!

Defectele noastre sunt oglindite spre diavol.
Calitatiile noastre sunt oglindite asupra Dumnezeului nostru(orcare ar fi acela big grin )

Dumnezeu si Diavolul orcare ar fi religia sunt una cu religiosul.

| danay72 a răspuns:

De fapt in Biblie nici nu apare crezul si Dumnezeu ne indeamna sa spunem ce simtim nu lucruri invatate pe de rost.Matei6:7

| RAY a răspuns:

Dumnezeu este mama materna a omului adult, copilu simnte mai multa singuranta cand e mama langa el, la fel si adultul cu dumnezeu

| anonimg a răspuns:

Ferice de acei oameni care nu se incred in ei, dupa cum este scris:
"Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor!" (Matei.5:3)
In parafrazare se poate spune: "Ferice de aceia care nu se incred in ei".
"Cine cugeta la Cuvantul Domnului gaseste fericirea, si cine se increde in Domnul este fericit. -" (Proverbe.16:20)
"...Eu stiu ca fericirea este pentru cei ce se tem de Dumnezeu si au frica de El." (Eclesiast.8:12)

| milan9 a răspuns:

Biserica a realizat Biblia pentru a apăra mesajul Mântuitorului;

Ulterior, Biserica a formulat Crezul tocmai pentru a apăra nealterat mesajul Bibliei (pentru a fi apărat de seria de alterări care astăzi a ajuns la 40000 de secte...). thinking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În pofida a ce spun unii "ne-creştini", Scriptura conţine exemple de rugăciuni: atât cu formă fixă (precum TATĂL NOSTRU), cât şi exprimări libere de rugăciune... happy

Mântuitorul spune (Matei 6, 9): "Deci voi AŞA SĂ VĂ RUGAŢI: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;"… (Rugăciunea "Tatăl nostru"). Dar "Tatăl nostru" este doar un exemplu... happy happy

Rugăciunea fixă chiar are şi rolul de a ne învăţa cum să ne rugăm şi ce este important să spunem…

| dracu14 a răspuns:

''e mai usor sa crezi in dumnezeu decat in tine, d-aia toti il pupa-n p...a cand le merge bine''

| MisFit20 a răspuns:

Oamenii sunt nesiguri pe fortele proprii.Si ei cred ca daca sunt buni, orice situatie se va rezolva fara sa se implice foarte mult. E total o aberatie, fie ca esti optimist sau pesimist in legatura cu existenta lui Dumnezeu, nu are nici un efect asupra rezultatului final.

| RaduMD a răspuns:

Eu am constatat exact inversul. Ceea ce vad eu in jurul meu este un numar mic de oameni care cred in Dumnezeu, in schimb un numar mare de oameni care se cred buricul pamantului si se iau mult prea in serios.

| RAY a răspuns (pentru RaduMD):

99,5 din romanii sunt crestini unde vezi oamenii care nu cred?

| RaduMD a răspuns (pentru RAY):

Ia-te dupa realitate, nu dupa statistici. Uita-te in jurul tau. De exemplu, aici, ai impresia ca 99.5 la suta sunt crestini, cu toate ca e exact rubria "religie"? Azi e duminica: 99.5 la suta dintre vecinii din blocul ori strada ta au fost azi la biserica? 99.5 la suta dintre colegii tai de studii ori de lucru, pe care ii cunosti, cred in dogma fundamentala a crestinismului "Cristos este Dumnezeu"?
Eu, unul, nu vad asta, cel putin in orasul meu. Pe strada mea. In locul unde lucrez.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Este mai greu sa crezi in Dumnezeu deoarece este o fiinta spirituala dar asta nu inseamna ca nu exista.Sant multe lucruri care nu se vad dar totusi se vad efectele lor,cum ar fi:curentul, gazul, forta gravitatiei, vantul, creierul nostrusad
Dar ceea ce a creat Dumnezeu si chiar cuvinitele si raspunsurile pe care el ni le da inBiblie demonstreaza ca el exista
Apoi crezul il spui degeaba deoarece Biblia condamna rugaciunile repetate
In matei6:6,7 Dar tu, când te rogi, intră în camera ta şi, după ce închizi uşa, roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns. Atunci Tatăl tău, care vede în ascuns, te va răsplăti. 7 Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte
Chiar si rugaciunea Tatal Nostru nu ar trebui sa o rpetam mereu.Aceasta este un model ca sa intelegem ce trebuie sa contina o rugaciune.Noi cand ne rugam trebuie sa il laudam pe Dumnezeu, dar si sa ii cerem ajutor pentru nevoile noastre

| AnonimXDx a răspuns:

Ti-am citit vreo 4 intrebari si la toate scrii ceva din Parazitii, ce copil doamne.Singur nu sti sa scrii ceva? Lol.

| ƳourMind explică (pentru AnonimXDx):

Frate ai vreo problema cu asta?
Nu, nu stiu sa scriu altceva...
Daca te-am deranjat punand aceste intrebari zi-mi.Tu puteai sa nu le bagi in seama si puteai sa nu dai un astfel de rapsuns.