| Amelia05 a întrebat:

Cum se calculeaza masa moleculara?

8 răspunsuri:
| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Avem formula XY2(X cu valenta 2).
Masa molrculara se calculeaza astfel:

M=Masa atomica a lui X + 2 x Masa atomica lui Y(din cauza indicelui 2).

Hai sa luam H2SO4(acidul sulfuric).
M=1 x 2 + 32 + 16 x 4 = 98.

Sper ca te-am ajutat happy

| Ramona1 a răspuns:

Daca imi dai metatul sau nemetalul la care vrei sa obtii masa moleculara, te ajut eu.

| Skylerx a răspuns:

Datorită valorilor numerice extrem de mici, pentru exprimarea masei moleculare se preferă folosirea ca unitate de măsură, unitatea de masă atomică care este egal cu 1 u = 1, 660 538 782 (83) · 10−27 kg și reprezintă prin definiție a 1/ 12 parte din masa izotopului 12C, exprimat în kg. Formula ei fiiind:
, unde M 12C reprezintă masa absolută a izotopului 12C (exprimat în kg).
Calculul masei moleculare a apei (H2O): M = 18, 015 g mol-1 NA = 6, 022·1023 mol-1 mM = 18, 015 g mol-1 / 6, 022·1023 mol-1 = 2, 9916·10-23 g.

| HypnoticPoison a răspuns:

Iti dau un exemplu
Masa moleculara a apei : M H2O = Masa atomica a hidrogenului (luata de 2 ori H2) + masa atomica a oxigenului
Masa atomica se noteaza cu A : A Hidrogen =1
A Oxigen =16
M (masa moleculara) H2O = 1*2 + 16 = 2+16 =18
*= inmultire
Deci masa moleculara a apei este 18
Sper ca te-am ajutat si ai inteles ce am scris...nu aveam cum sa scriu in alt felbig grin

| 280Monica280 a răspuns (pentru HypnoticPoison):

Trebuie să iei funda, ai explicat super! big grin

| AleB a răspuns:

Aduni masele atomice ale fiecaruie element.

| Valeria_Tudos_1996 a răspuns:

Mersi mult m-ai ajutat si pe minen:p