| SaveTheNature a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti intre un prieten" bun dar prost" si unul "rau dar destept" ce ati alege? Va rog 1 varianta

Răspuns Câştigător
| SDC a răspuns:

Normal ca unu, nu inteligenta conteaza la un om si sufletul!

22 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

M-as uita intii si intii la mine sa vad cu ce drept fac diferentele intre oameni.

| SaveTheNature explică (pentru harciog):

Daca te-ai referit la mine.Iti spun clar ca oamenii prosti de fapt nu sunt prosti(ci sunt buni dar sunt bataia de joc a celorlalti).
Omul rau e automat si prost, si omul destept e automat si bun.
Sunt pareri personale.
Si intrebarile astea le-am pus tocmai pentru a privi in suflete.

| harciog a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sa nu te afunzi in suflete prea tare pentru ca exista riscul sa nu mai poti iesi.De aceea iti sugerez sa incepi intii cu sufletul tau.

| SaveTheNature explică (pentru harciog):

Lucrez in paralellaughing sunt ca Napoleon.

| Ecea a răspuns:

Nu pot sa iti aleg doar o varianta.
Insa eu nu sunt genul de om care crede in prietenie,sincer il prefer pe cel rau si destept,deoarece nu cred in rautatea unui om,totul este de fatada,in general majoritatea oamenilor destepti par rai, insa in sinea lor sunt oameni buni, cunosc foarte multe cazuri.

| zdrangoi a răspuns:

Unul rau dar destept.
e vorba despre cainele meu.

| Amidepsi a răspuns:

Habar n-aveam cum sa raspund la intrebarea asta.Asa ca am analizat personalitatea fiecarui prieten pe care il am(adica doi).Si am ajuns la concluzia ca amandoi sunt rai si destepti. Poate rau e un cuvant cam dur, sunt putin egoisti si sarcastici, insensibili, sadici, impulsivi...dar stiu ca ma pot baza pe ei.Adevarul e persoanele bune ma plictisesc iar cele proaste imi dau o stare de depresie(Sunteti liberi sa ma judecati). PACE!

| SaveTheNature explică (pentru Amidepsi):

Uite eu as alege oameni glumeti dar buni la suflet.Nu pot sa privesc cum cineva isi bate joc de altcineva si etc.Si din cate am vazut prostii sunt mult mai plni de viata si mult mai antidepresivi, pentru ca nu-si dau seama de problemele ce ii inconjoaara, si sunt fericiti.
Si Emanuel Kant spunea,"Mai putina cunostinta mai putina suferintatongue"

| Amidepsi a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mie mi se pare trist cand cineva nu isi vede problemele(nu vreau sa par ipocrita, mi le cunosc pe ale mele si sunt multe...).Imi place sa stau in preajma persoanelor "rele" pentru ca stiu ca am o influenta buna asupra lor.
Eu nu suport cand cineva isi bate joc de altcineva, sunt prima care intervine.Dar atunci cand o persoana evita suferinta negand lupta pe care trebuie sa o duca, e pur si simplu semn de slabiciune.

| Coconutz a răspuns:

Varianta a doua. E rau pentru ca altii sunt prosti. Mai de graba sa discut cu o persoana cu un grad mai ridicat de inteligenta si sa stiu ca isi bate joc de lume, decat sa discut cu o leguma.

| ZvT a răspuns:

Varianta a doua. Nu umblu cu proşti care au 20 cuvinte in vocabular dintre care ''Ce bună-i aia, Ce masină bengoasă şi-a luat ţăranul...''

| Danyelusha a răspuns:

L-as alege pe cel bun dar prost deoarece el m-ar ajuta din moment ce e bun, dar cel rau si-ar folosi inteligenta pentru a-mi face rau.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| FlorinDiablo a răspuns:

Rau dar destept

| Nolkyz a răspuns:

Rau dar destept.

| bunnylover537 a răspuns:

Probabil conteaza sufletul, dar e mult mai usor sa schimbi conceptia unui om decat sa-l faci ce clar nu e. Rau, dar destept. Cu un om destept poti sta de vorba, il poti schimba. Cu un prost n-ai ce sa faci, bun sau nu.

| Vladuthz a răspuns:

Nici unul, dar in caz de situatie extrema, pe cel rau dar destept, macar cu el am ce discuta si nu am treaba cu unu care nu stie sa lege doua cuvinte.

| Visatoarea a răspuns:

Bun dar prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Dacă știu că l-aș putea face pe al doilea mai bun, pe el l-aș alege. Dacă nu am certitudinea asta, îl aleg pe primul.Nu vreau să am persoane rele lângă mine.

| Tailynne a răspuns:

Buna, daca l-as alege pe acela rau dar destept as incerca sa-i explic si sa-l indrum la tot ce-i mai bun pentru el si daca as putea sa-l fac ca se sa poarte frumos cu cei din jur si pe acela bun dar prost, l-as ajuta cu mare placere daca nu intelege ceva sau daca nu se descurca in viata, daca esti bun cu altii vei fi rasplatit la randul tau.
Un weekend placut! wave

| 244bogdan a răspuns:

Bun si prosthappy

| djcioc a răspuns:

Bun dar prost.