| HUAWEHUAWE a întrebat:

Salut.Am o intrebare(curiozitate, un mic joc ). Daca ar trebui sa va alegeti pe viata(18 ani-pana in ziua mortii) 3 calitati stabile si permanente,fara posibilitate de modificare a situatiei vreodata, ce varianta ati alege?

-foarte bogat/a,foarte frumos/a,foarte prost/proasta ( exact asa,foarte,fara exagerare de exprimare )

-foarte sarac/a, foarte urat/a, foarte destept/desteapta (inteligenta fiind folosită pentru absolut orice dar nu pentru a face bani)

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Foarte bogat, foarte frumos si foarte prost.

Bogatia te ajuta sa o duci f bine fara sa fi obligat sa muncesti de sim pana seara pana la pensie (daca va mai fi pensie).
Frumusetea te ajuta sa ai parte de iubire, ssex cu cine iti place.
Prostia te ajuta sa te integrezi printre multi f usor, nu esti de nisa ca aia destepti si tocilari, dar nefrumosi, ca in general astia asa-s.

Ca... daca esti destept, o sa zica multi ca plictisesti, ca gandesti prea mult.
In timp ce altii isi traiesc viata, astia..se gandesc cum sa ajunga pe Pluto si sufletul e gol, ca daca nu esti iubit si ssexat esti mort in suflet.

| dullcat a răspuns:

Ce joc mai e si asta? Dintotdeauna, de la inceputul timpurilor, oamenii au tintit spre un mix dintre cele doua.

Pentru ce sa folosesti inteligenta daca esti sarac? Sa porti discutii filozofice cu ceilalti oameni saraci cu duhul si mintea? laughing Nu poti compara ce este in viziunea majoritatii drept 2 plusuri si un 1 minus cu 3 minusuri.Se presupune ca inteligenta o folosesti pentru a-ti construi un trai decent sau foarte bun, pentru a schimba in bine viata altora si asa mai departe.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Intrebarea lui este f buna.

Inteligenta o folosesti sa faci bani, nu merge si destept si sarac.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Pai cum e foarte buna daca scrie in paranteza ca inteligenta o poti folosi pentru orice dar nu pentru a face bani.Indiferent cat tragem mata de coada, avem nevoie de bani pentru mancare, caldura, igiena, un acoperis deasupra capului.Iar daca esti vreun geniu ai nevoie de bani pentru experimente, inventii, cercetari etc.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Normal, banu invarte lumea!

Exista doua categorii de oameni, unii care sunt condamnati sa lucre cam pana mor, ca acolo se va ajunge, sistemul de pensii facut de Bismark nu mai merge, ca multi traiesc mult, pensia era facuta asa pentru cei ca o mai apucau si care erau mai putini.
Deci se va ajunge unde am zis.
De aia e scandal cu marirea varstei de pensionare.

Si problema e ca daca traim mai mult nu e tineretea mai lunga, ne traim mai mult batranetea.

Si altii care au averi, mosteniri, cap la afaceri sa faca bani multi si sa se opreasca cand vor.

Prefer a doua categorie.