| Silviix3 a întrebat:

Daca exista oameni incapabili sa urasca, credeti ca exista si oameni incapabili sa iubeasca?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, probabil există. Şi sunt demni de milă.

Apache
| Apache a răspuns:

Probabil ca da...dar nu stiu cat de om esti, daca nu ai iubit nimic niciodata!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sigur ca da. Se numesc sociopati.

| Flav a răspuns:

Dar esti asa sigura ca exista oameni incapabili sa urasca? Sa deslusim putin cuvantul ''incapabil''? Daca, Doamne fereste, iti omoara unul fetita, vrei sa-mi zici ca nu-l urasti? Ca asa a a fost voia Domnului? Pune paralela si la iubire, este acelasi lucru. Fiecare uraste, fiecare iubeste, macar pe sine insusi.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu există oameni incapabil să urască, ei pot urâ dar eventual nu vor. La fel și cu iubirea.

| Klepto a răspuns:

Incapabili sa urasca? Care persoana este incapabila sa urasca? Ii un sentiment natural, o consecinta a unor intamplari sau sentimente.
Chiar si un crestin care-si tatueaza "Iubeste-ti aproapele" scris in lumanari, uraste sau simte ceva adiacent urii impotriva cuiva.
Poate exista oameni incapabili sa iubeasca(eu sunt unul, iubindu-ma doar pe mine), dar incapabili sa urasca, ma indoiesc.
Tot exista un fir de iubire pentru familie macar, deci ideea de a fi incapabil sa iubesti pica mai rapid ca o nicovala-n capul coiotului care-l fugareste pe Road Runner.

| Klepto a răspuns:

@Eclipse Sa nu ma intalneasca niciodata, ca eu sunt un porc nesimtit care uraste ipocrizia si o fac eu sa ma urasca. Poti sa-i transmiti un mesaj "Esti o ipocrita, nu esti bionica, esti umana, sigur ai simtit ura sau repulsie sau ceva adiacent odata si odata, ura, dragostea, sentimentele fac parte din noi, nu poti sa apesi butonul Hate Off si gata."

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bineinteles ca exista oameni incapabili sa iubeasca, dar cred ca au ceva probleme psihice! E imposibil sa nu iubesti, daca nu o fiinta, macar o floare, un apus de soare sau o melodie...

| Skylar a răspuns:

Nu poti sa iubesti daca nu urasti, deci ca sa nu iubesti nu trebuie sa stii ce e aia ura

| Hăgiul a răspuns:

Eu zic ca mai bine inversai, devenind improbabil...

| MagicSmile7 a răspuns:

Pornind de la ideea ca exista oameni incapabili sa urasca,chiar exista? Nu cred,oricat de spiritual nu ai fi, intentia de a ura mereu exista, deja depinde de masura si durata de timp (si lucrurile care provoaca ura).Cat despre oameni incapabili sa iubeasca, depinde ce intelegi prin definitia de "a iubi".

| Bogdanux a răspuns:

Nu cred ca sunt oameni incapabili sa urasca, fiecare dintre noi are doza lui de ura, fie ea aratata sau ascunsa.Acelasi lucru cred ca e si la cei "incapabili" sa iubeasca.

| enverhoxha a răspuns:

Sigur, eu.

| Silviix3 explică:

Buna,@Klepto!
Chiar o intrebare de pe site a unei fete care spunea ca e incapabila de a uri m-a inspirat sa pun intrebarea asta.
Bye!

| claudia01 a răspuns:

Nu cred ca exista oameni incapabili sa urasca dar cred ca sunt oameni care nu stiu\pot sa iubeasca...

| Julieღ a răspuns:

Categric da. sunt multi cei care nu au inima, in sensul figurat bineinteles. toti tiranii, persoanele care fac rau celorlalte fara motiv.

| Nymphetamine a răspuns:

Oameni incapabili sa urasca? straight face Nu exista!

| Alinutaaaalina a răspuns:

Nu.nu cred ca exista oameni incapabili sa iubeasca,e imposibil.E prea frumos sa iubesti si sa fii iubit la radul tau, dar sunt putini oameni in asemenea cazuri, ca mine de astfel.

| Ichigo a răspuns:

Normal, desii e mai degraba invers, rar vezi oameni care sa nu urasca ceva anume dar in fine... Daca persoana a trait toata viata ei in frica si teroare, ea va devenii retrasa social si in concluzie si incapabila sa mai iubeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva, nu exista extreme. Exista insa ipocriti care afirma lucrurile astea.