| Raquella a întrebat:

Exista oameni buni si oameni rai. Tu din ce categorie faci parte?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Nu stiu daca sunt bună sau rea dar stiu că dragostea lui Dumnezeu este turnată in inima mea si se manifestă in:bucurie-tăria dragostei,pace-siguranta dragostei,indelunga răbdare-răbdarea dragostei,bunătate-purtarea dragostei,facerea de bine-caracterul dragostei,credinciosia-increderea dragostei,blindete-smerenia dragostei, stăpinirea de sine -biruinta dragostei. Vreau să fiu o jertfă vie, sfintă si plăcută lui Dumnezeu.

| OaNaツ a răspuns (pentru Raniia):

Sunt de acord cu tine nimeni nu stie ce fel de om e va stii doar la judecata de apoi ce fel de om a fost in tot acest timp cant a trait

105 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu ma straduiesc sa fac binele, sa fac voia lui Dumnezeu in viata mea.Este o alegere.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Din categoria vampirilor. tongue

| AmelyRain a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Si vampiri cum sunt...hai ca ma intereseaza si pe mine...

| Raniia a răspuns:

Andra,tu esti fata inteligenta.Nu le mai raspunde acestor batjocoritori.Nu merita efortul.

| chelstone a răspuns:

Oameni buni si oameni rai?! Pai in raport cu ce definesti aceste notiuni total subiective?! Exista vreun sablon care sa defineasca aceste doua concepte, binele si raul?!

| Raquella explică (pentru chelstone):

Da,exista un sablon dupa care putem sa facem diferenta intre bine si rau.

| chelstone a răspuns (pentru Raquella):

Da?! Si care e acel sablon, tabla inmultirii, cu unu sau cu doi?!

| Raquella explică (pentru chelstone):

Ghidul dupa care poti discerne binele de rau este Biblia.

| chelstone a răspuns (pentru Raquella):

laughing laughing Da?! Pai in biblie scrie cum dumnezeu a ajutat poporul israelit sa-l jefuiasca pe cel egiptean, in biblie unii sunt pusi sa omoare, in alte cazuri dumnezeu omoara sau porunceste altora sa omoare, etc. Plus ca omenirea nu se poate ghida dupa cartea unor involuati de acum 2000 mii de ani, a crede cele spuse din biblie inseamna ca-ti rezumi gandirea la aceea care exista acum 2000 de ani, adica esti la acelasi nivel intelectual cu oamenii de acum 2000 de ani.
Dar oare, coranul, nu este si el un ghid?!

Totusi, stii de ce vreo carte nu poate fi denumita ghid al binelui si raului?! Pentru ca binele si raul sunt doua notiuni cu cracter subiectiv, binele si raul sunt subiective, ele difera de la persoane la persoane, de la cultura la cultura, perceptia binelui si raului nu ti-o implementezi dogmatic, ci in urma experientelor pe care le traiesti, ati ghida viata dupa o carte este o mare porcarie, iar intre cei care o fac si un automat programabil nu exista vreo diferenta, doar computerele functioneaza dupa codecurile introduse de ingineri, oamenii nu-s computere, oamenii isi insusesc valori din experientele pe care le au, doar habotnicii simt ca au nevoie ca viata sa le fie dirijata, isi pun ochelarii de cal si nu vad decat o directie.

| Raquella explică (pentru chelstone):

Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide, pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu. Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns:

Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? - Matei 7:16
Aşa că, după roadele lor îi veți cunoaște. - Matei 7:20

Dupa cum răspunde fiecare ii vei cunoaște!

| Raquella explică:

Depinde de tine.Tu alegi cum vrei sa traiesti.De tine depinde daca vrei sa faci binele sau raul.

| justitiarul a răspuns:

In niciun caz din categoria fariseilor.Nu m-as lepada niciodata de religia in care am fost botezat pentru castiguri materiale asa cum fac apartinatorii sectelor religioase, aparute ca ciupercile dupa ploaie in Romania.
Deci fac parte din categoria oamenilor cu coloana vertebrala!

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Adica ateu,nu?
Cine crede se boteaza si va fi mantuit,iar cine nu va crede,va fi osandit.
Daca ai o intalnire reala cu Dumnezeu,daruiesti.Te costa banii tai, timpul tau, energia ta.Este mai ferice sa dai decat sa primesti.Ce stii tu?!

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

laughing Un om cu coloana vertebrala la tine inseamna ateu? Fetito ai lacune mari in vocabular.
Chiar! In afara de Bilie ai mai citit ceva?

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Iti dai seama ca citesc si altceva, nu? Doar sunt studenta.

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

laughing))))))) Da.Se observa din vocabularul tau ca citesti mult.
Inscriptiile de pe cutii sau ce? Ne lasi?!

| Raquella explică (pentru justitiarul):

laughing Dar ce vrei sa spui ca tu ai un vocabular mai elevat? Eu am doar 20 de ani, am timp sa imi imbogatesc cunostintele.Dar tu la 50 ai tai, nu prea dai dovada de multa intelepciune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Ai evitat sa-mi raspunzi la intrebare, te-ai facut ca nu-mi vezi ultima postare.

Cit priveste ce spui aici "Iti dai seama ca citesc si altceva, nu? Doar sunt studenta", sa fii student nu inseamna automat ca citesti mai mult decit etichetele din magazine, ca dovada ca avem hoarde de licentiati care au trecut prin facultate ca gistele prin apa.

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Maica-ta are 50, dar asta stii si tu.
Ti-am mai spus ca esti plodoaica needucata nu ma implora sa ti-o spun la fiecare intrebare de a ta pe aici.
Da, o sa iti imbogatesti cunostintele citind Bilia a9a oara si reclamele de pe TPU.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Hop si Bro! De unde ai aparut si tu? Ei afla ca eu invat pentru ca vreau sa obtin rezultate maxime si sa imi cladesc un viitor frumos.Nu fac o facultate doar ca sa obtin o diploma.Fac ceea ce imi place, si doresc cu ajutorul lui Dumnezeu, sa mi se implineasca idealurile mele.

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Deci sa inteleg ca tu ai peste 50? Dai tu dovada de foarte multa educatie si bun simt!

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bro nu stiai ca nu se mai angajaza vanzatoare fara 17 facultati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Ai vrut sa fii malitioasa cu remarca din deschidere? De ce, te doare adevarul si nu poti ramine in limitele bunului-simt?

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Sa inteleg ca tu esti vanzator?

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Iau exemplu de la voi.Incerc sa ma familiarizez si eu.

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Ai putea sa te rogi la Dumnezeu si pentru putin mai multa educatie si minte ca fara aceste doua lucruri nu faci nimic in viata.
Dar am spus si ma repet:e vina parintilor care nu stiu sa isi educe plozii.

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Scrie in Biblie,, Raspunde-i nebunului dupa nebunia lui ca sa nu se creada intelept.,, Este ultimul meu raspuns.Halal educatie, halal barbati!

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

De ce nu dai si tu citate din alte carti in afara de Biblie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Eu ti-am mai spus sa-ti recitesti postarile, care sint cea mai buna dovada. Nu iei lectii de la nimeni in rautate si lipsa de respect, sint atribute pe care le aveai inainte sa iti faci cont aici. La asta faceam referire si cind ti-am pus intrebarea la care in loc sa-mi raspunzi, ai balmajit cu totul si cu totul altceva, fara legatura cu ce am intrebat. Sa-ti reamintesc, poate acum nu mai treci peste ea "credincioasa fiind, afirma cu mina pe inima si in fata lui Dumnezeu, ca nu incerci sa-ti creezi o imagine mai buna fata de cea reala"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

In loc de raspuns, mi-ai dat vot "stupid". Asta dovedeste ce fel de om esti, ne da dreptate pe deplin mie, Justitiarului, BlahBlah etc.

Dovada (pentru ca asa cum spuneam, nu am stat sa-ti studiez toata activitatea de pe site si nici nu era necesar, exemplele astea fiind elocvente), postarile de la intrebarea asta si de aici http://www.TPU.ro/......ina-2.html

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Nu ti-am raspuns, pentru ca nu imi face placere sa continui cearta. Spre deosebire de voi, nu ma caracterizeaza.Gasiti-va pe altcineva, eu nu sunt de teapa voastra.Nu ma pretez sa va mai raspund.

| monstrulet a răspuns:

Exista cretini(la propriu) si Einsteini. Tu din care categorie faci parte?
Fata mea, nu totul e in alb si negru. Mai regleaza-ti TV-ul.

| Bogdanux a răspuns:

Desi as vrea sa fac numai bine, fie mie sau celor apropiati, nu reusesc mereu.Fiecare avem in noi o doza de rautate, la unii infima, la altii imensa.Eu totusi incerc, incerc si incerc.Multa lume mi-a zis ca am un suflet prea mare pentru societatea in care traim.

| Birjaru a răspuns:

Nu exista oameni buni si rai, pentru ca nu exista bine si rau. Dar de ce n-o intrebi pe maicutza Sally de la Sunday School?

| IMC90 a răspuns:

Exista oameni prosti si oameni desteti. restul' e cancan...

| ROB3RT89 a răspuns:

Din categroia omenilor care isi vad de treaba lor si se comporta cu alti cum se comporta si ei!

| iEmonel a răspuns:

Eu fac parte din categoria oamenilor ultra super mega absolut de rai.
Iesim la un suc?batting eyelashes

| Raquella explică (pentru iEmonel):

Iesiti.

| iEmonel a răspuns (pentru Raquella):

La noi doi ma refeream. day dreaming
Un suculet, o bericica...o apa minerala.

| Raquella explică (pentru iEmonel):

Pai nu ziceai ca esti rau? Cine se risca sa iasa cu un baiat rau? Eu, nu.

| iEmonel a răspuns (pentru Raquella):

Vaaai. Eu sunt cel mai rau. Ai putea sa ma evanghelizezi si sa ma duci pe calea cea buna. Si Saul a fost rau, nu?
Nu iti pasa de sufletul meu. Ce credinciosi rai.

| Raquella explică (pentru iEmonel):

Pai nu asta fac?

| iEmonel a răspuns (pentru Raquella):

Nu. Mai nou se face evanghelizare online? Imi lipsesc zilele cand vedeam pocaitii prin parcuri si cantau. Mai veneau si fetele alea asa dragute. day dreaming

| Raquella explică (pentru iEmonel):

Dumnezeu foloseste tehnologia pentru a chema pacatosii la mantuire.El face acest lucru intr-un mod atractiv pentru tineri.

| iEmonel a răspuns (pentru Raquella):

Prin site-uri de filme porno...

| Leocerba a răspuns:

Religie? doar firimituri in cele 106 raspunsuri.
Credinta? nici atat.
Atunci de ce, copii? de ce nu puneti voi intrebari acolo unde va șade bine, daca tot aveti chef de vorba? macar din respect pentru ceilalți...

| AverageIAlex a răspuns:

Oameni rai.

| AverageIAlex a răspuns:

Ema sau Andra va rog frumos sa ma ajutati. Caut calea spre salvare. Indrumati-ma!

| EmaS a răspuns (pentru AverageIAlex):

Isus este Calea, Adevarul si viata.

| AverageIAlex a răspuns:

Eu cred ca tu cu Andra sunteti 2 mistocari.

| EmaS a răspuns (pentru AverageIAlex):

Eu cred ca tu esti unul mare de tot!

| Trolli a răspuns:

Buna rau.

| Swallow a răspuns:

din ambele categorii cite ceva. so`so happy Bye`

| cristina41 a răspuns:

Nu exista oameni buni sau rai.

| alexralu34 a răspuns:

Pai nu cred ca sunt buna dar nici chiar rea cred ca ma incadrez in ambele catagorii,uneori fac bine alteori rau, e alegerea mea, dar tortusi inclin de cele mai multe ori spre rau.

| baubau11 a răspuns:

Eu sunt neutru...big grin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt al dracului de bun! pana si maicutele fluiera dupa mine.Asta e! imi duc crucea pana la capat sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Din gelozie Andra20 ti-a impins un stupid, pentru ca fluieri mai tare ca ea si imi atragi atentia.
Fetelor stati calme! exista cate o bucatica de "fanatic" pentru fiecare. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.youtube.com/watch?v=BrdPNEhEMFM&feature=related
Bang Bang she shot you down...

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca vorbesti tu cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat a treia categorie, ipocritii.
Tu din care din cele trei categorii faci parte? Intrebare retorica desigur.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Tu esti mai in masura sa imi raspunzi.Ai mai multa experienta in acest sens.Eu am pus intrebarea.(Ipocritii nu se incadreaza in categoria celor rai)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Iar arunci cu vorbe veninoase. Dar nu sint eu mai in masura decit tine. Ia gindeste-te bine, care dintre noi incearca sa-si creeze o imagine de credincios moralist, care-i iubeste pe toti, nu uraste pe nimeni, alea alea?

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

De ce ar trebui sa imi creez o imagine impecabila aici, pe acest site? Oricum, Dumnezeu ne cunoaste pe fiecare si parerea Lui conteaza.Am un prieten cu care ma inteleg foarte bine,avem colegi cu care avem relatii frumoase de prietenie,nu am nici un motiv sa par mai buna sau mai sfanta decat altii. Daca te-am jignit, imi cer scuze, nu acesta era scopul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

De ce incerci sa pari altfel? Tu ar trebui sa stii mai bine, nu eu.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Tu ai facut aceasta afirmatie, de ce nu aduci argumente?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

In regula, nu e o problema, o putem lua si cum vrei tu. Site-ul iti sta la dispozitie. Reciteste-ti postarile si, credincioasa fiind, afirma cu mina pe inima si in fata lui Dumnezeu, ca nu incerci sa-ti creezi o imagine mai buna fata de cea reala.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Iti spun cu mana pe inima ca scopul meu este sa il marturisesc pe Acela care si-a dat Viata pentru noi la Golgota. Am facut mai multe demersuri in scopul acesta, in randul studentilor, dar nu mai risc, o sa spui din nou ca ma laud. Cat despre mine, doresc sa ma laud cu Domnul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Nu asta am intrebat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt buna rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andra nu te supara pe mine dar esti copil tu nu vezi bine ca BRO+justitiarul+ardanaxur1951=? 1+1+1=nu 3 =ardnaxur1951 sub forma de treime a raului.Vad ca te freci la ochisori si nu crezi, tu o vezi pe ardnaxur1951 o femeie corecta si nici usturoi nu a mincat, nici clone 10 nu are. Andra nu tot ce zboara se maninca si ce merge pe bicicleta este sfinta.Ea este o femeie rea si necredincioasa.Ai ghiotura de stupid de la ei si ei intre ei la toate nelegiuirile lor dau inteligent.In ograda la tine a fost razboiul clonelor si ardnaxur intarita si "asmutea "clonele pe tine ele sunt pe postul papusilor ardnaxur1951 este papusarul negru la suflet ca zmoala. Ei cu tona de batjocura iar tu cu bunul simt ai reusit sa ii potolesti.Ei au venit pe capul tau ca pe vremuri primitivii cu Goliat in frunte si asta avea 6 degete la o mina 6 coti inaltime si 6 livre in cap ca era plin cu metin.Tu ai reusit sa maturi asfaltul cu toata ciurda, iar pe Goliatul lor justitiar il peteceste si acum ardnaxur1951 Ai reusit sa ii razbesti pe primitivi ca ei au venit cu gura mare, imbracati in piei de oaie cu bitele la spinare pe post de cuvinte, numai ocara a iesit din gurile lor s,,,,,, e,

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate,dar ei au tupeul sa spuna ca eu i-am jignit,ca nu am educatie, desi iti spun ca toti cei din jur apreciaza ca sunt bine educata si cei sapte ani de acasa, si vecinii nostri ne apreciaza ca familie.Respectam pe toata lumea si sarim in ajutor de cate ori este nevoie.Dar pentru astfel de oameni veninosi si fara caracter,care isi permit sa ma jigneasca fara sa ma cunoasca, nici nu mai am cuvinte, pentru ca as pacatui.Prefer sa ii ignor. Daca te vei uita, ori de cate ori este o cearta, sunt prezenti si ei.Asta denota ce fel de oameni sunt.Pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Http://www.TPU.ro/......ina-1.html
ardnaxur1961 a răspuns:
De curiozitate: la aia 21 de ani ai tai, ai reusit sa-ti depasesti numarul de la pantofi cu valoarea IQ-ului?
Ce curiozitati am si eu!
http://www.TPU.ro/......ina-2.html
justitiarul a răspuns (pentru Maidanezul):
Maidanezule? IQ-ul tau e putin mai mare ca numarul de la pantof?
Uite cum schimba blana ardnaxur1951 parca se sch decorurile si costumele la o piesa de teatrau.Dar mintea ei diabolica nu o indeamna la ceva constructiv din contra o indeamna numai la rele.Te vad mirata Re tabara cu toate conturile pe capul omului si raporteaza din ac calculator dar dupa 10 conturi si suspenda un nevinovat.In mintea ei plina de rautate este satisfacuta ca a facut un rau. Credinta in ea =ioc dau un ex acum 50 de ani incepe sa impleteasca un "jerseu" cu andrelele si a facut doar 5 rinduri si alcatuiala zace prin debara La fel este si ea cu credinta,pina si cei de la @SatanFamily vin sa se sfatuiasca cu ea,ca multe mestesuguri are si le da clasa celor sus numiti.Dau un ex din batatura de la Religie, nu mai am titlul intrebarii, dar un tinar dorea sa se casatoreasca si o inima evlavioasa Maidanezul ii propune tinarului pe ardnaxur1951 Te vad mirata si curioasa ca nu ai fost invitata la nunta Re cind a dat tinarul ochii cu mireasa a facut infarct si acum ii face Parastasul de 40 de zile Vad ca te intrebi dar cu bietul Maidanez care a avut numai intentii bune? Re Maidanezul 30 de zile este in Ceata Mucenicilor si Martirilor TPU.

| logatcamembru a răspuns:

50-50 rolling on the floor puplove strucklove strucklove struck