| Ex89 a întrebat:

Daca omul s-a format in urma evolutiei, sufletul in urma carui fenomen s-a format?

39 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

In urma fenomenului de scindare, sufletul e o portiune din Tine; corpul uman s-a format in urma evolutiei

| darrio2007 a răspuns:

Odata cu omul.Este legat de corpul omului. Daca nu ar fi sufletul, omul ar fi un simplu obiect.

| onasis1961 a răspuns:

Inca nu s-a demonstrat ca ar exista suflet cu adevarat.Ne facem iluzii desarte?

| victor333 a răspuns:

Sufletul e perceptia gresita a oamenilor asupra sentimentelor care ii depasesc sau pe care nu le inteleg, el nu exista!

| RAY a răspuns:

Care suflet, nu exista asa ceva, sunt doar fantezi, mituri

| anonimg a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu.
Tarana pamantului+suflarea de viata de la Dumnezeu=om(suflet viu)
"Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu." (Geneza.2:7)

| Azµre a răspuns:

Sufletul s-a format odată cu conștiința.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista suflet, creierul controleaza tot si el s-a format si dezvoltat in urma evolutiei.

| Ex89 explică (pentru Mădă0611):

Atunci acei oameni de pe discovery care au fantome in casa sunt povesti? Acei care se ocupa cu stiinta paranormalului nu sunt tot oameni de stiinta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

Da, sunt povesti, chiar e vorba de o franciza, afacere la cheie, care inseamna ca iei ideea cuiva, faci un contract, respecti anumite conditii impuse de cel care a avut ideea si ii dai x% din profit. Franciza cu fantome laughing
Nu, nu toti care spun ca sunt oameni de stiinta si sunt.

Si ca sa ne intelegem de unde a aparut ideea cu fantomele, se stie ca oamenii credeau inca de la inceput ca exista ceva dupa moarte, asa ca daca exista ceva e posibil sa fie si printre cei vii. Ai ideea asta in minte si mintea iti joaca feste uneori, ta-dam. big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ca sa intelegi cat de cat ce e franciza, uite exemple: Dansez pentru tine, X factor, Pariu cu viata, Fornetti drooling, dar fara sobolani.

| NymPheTaMinE1234 a răspuns (pentru Ex89):

Alea sunt facatoriihappy

| relian a răspuns (pentru Ex89):

Tu ai auzit de bani? Dmaruntei ai auzit? Aia de la discovery nu trebuie sa faca milioane? Si tu numesti axcei oameni de stiinta? Cred ca esti copil.Tu ai vazut vinatorii de fantome si gata ai dedus ca oameni au suflet.Frumos.Afla ca oamenii mai trebuie sasi traiasca si unia din ei daca o pot face f usor de ce nu.Ai vazut pe ala tot de la discovery ca lau dat afara? Ala cu supravietuireacare vai statea nu stiu in ce conditii minca bla bla ai vazut? Ei aia era vraja marii, ala o fredona huzurea, nu mai putea de bine nici decum nu dormea el in zapada si alte timpenii.Asta arata la Tv sa va ia voua banii, sa faca aia milioane.Asa si astia cu fantome daca au vazut ca exista oameni creduli naivi de cesa nu exploatezi chestia asta daca duce bani.[plus oameni sint balamuc care cred asa ca discovery face milioane si tu ajungi pe aici sa intrebi de povesti. Iara aia care se ocupa cu paranormalul nu-s oameni de stiinta.Nici un om destiinta nu accepta asa ceva.Aia sint sarlatani oameni care vor sa o fredonezesa nu dea cu sapa daca intelegi, sa cistige bani multi doar dind din gura.Si daca se poate de cesa nu o facem nu? Si tu ai face si eu probabil daca vezi ca iti vin milioane.Asa ca mai lasa povestile de la tv si gindeste si tu singur nu doar ce spune popa si discovery.Bafta

| Wøodenpints a răspuns:

Mai întâi demonstrează că există suflet, apoi întreabă cum s-a format.

| Ex89 explică (pentru Wøodenpints):

Uita-te la asta dragul meu, sau acesti oameni de stiinta sunt nebuni?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Ex89):

1. Nu-s "dragul tău".
2. La ce să mă uit?
3. Care oameni de ştiinţă?

| dragos9234 a răspuns:

Sufletul ca forma spirituala nu exista.

Exista insa constiinta care este o urmare a inteligentei/ratiunii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ce definesti tu prin cuvantul ''suflet''?
Emoti?
Sentimente?
Acea voce care iti spune sa nu faci ceva?
Acestea sunt urmarile a rezentarilor noastre interioare, dialogul interior si pozitia corpului.

"Omul este cea ce crede el ca este''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce, ti se pare ca tu, ca om, esti singura specie care are suflet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suflet vine da la "suflare","viata", deci, in mod logic, suflet are tot ce este viu.Ca urmare sufletul (in sensul pe care-l dam noi), a aparut odata cu viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca noi oamenii suntem speciali, de aceea avem suflet.Maslow a alcatuit piramida trebuintelor omului.Omul are nevoie de apartenenta la grup de stima de respect,nevoi fiziologice,de securitate,si de autodepasire(czaul celor care vor sa creeze o lucrare artistica)Animalele nu au decat nevoi fiziologice,de securitate si de reproducere.Ele nu pot iubi(ma refer la iubirea adevarata nu ceea experimentata in boscheti),nu au nevoi de cunoastere,noi avem inclinatii spre diferite domenii, ele nu au.
Si totusi dovada ca avem suflet:ai avut vreodata sentimentul deja-vu? Locuri pe care nu le-ai vazut dar le cunosti, semtimentul ca ai mai trait acele actiuni? Cand dormim se crede ca corpul astral calatoreste in diferite ocuri, face unele actiuni.A fost aici pe forum recnt un tip care foarte serios spunea ca atunci cand se trezeste vede cladiri, de sus si incet cade prin plafon in corpul fizic.
Daca omul ar fi aparut in urma evolutiei am fi niste animale putin mai inteigente decat altele, doar cu instincte si nu cu emotii si altele.

| AwakenTheMonster a răspuns:

Sufletul nu există.

| Ex89 explică:

Citeste asta si vezi, oamenii vostri de stiinta le descopera http://www.brasovpress.ro/......-sufletul/ sau ce sunt teorii false?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

laughing ti-ai dat cu firma in cap.
"Care sustine ca esenta sufletului si a constiintei se situeaza in interiorul unor structuri numite microtubuli in celulele din creier", ce ziceam, creierul e cel care conduce viata, mort creierul = mort "sufletul", fara suflet nu exista dumnezeu.

| Ex89 explică (pentru Mădă0611):

Dar ce sufletul l-a facut pe Dumnezeu, si asculta tot materialul nu doar secvente, sufletul nu moare cand moare creierul, acolo spune ca atunci cand murim sufletul iese din corp sub forma unor particule (deci creierul este deja mort).
"Adica, ne explica fizicianul, ca amintirile, experientele si personalitatea noastra ar putea exista si dupa ce trupul moare."
"Teoria a fost lansata de doi specialisti americani de renume care au descoperit ca la nivel micro atomic avem suflet."
"Sufletul mai are inca o dimensiune pe care constinta nu o are". Asculta ce spune si George Litargec. Asculta te rog cu atentie, l-am ascultat de multe ori inainte sa il pot publica.

| Ex89 explică (pentru Mădă0611):

Pentru ca nu vrei tu sa crezi in Dumnezeu din incapatanarea ta asta ii alta treaba, dar dovezi sunt, o sa mai vorbim mai multe peste 10-20 sau 50 de ani cand stiinta avanseaza si o sa descopere mai multe despre suflet.

| Ex89 explică (pentru Ex89):

Am uitat sa pun semnul intrebari la "Dar ce sufletul l-a facut pe Dumnezeu?" ma scuzati.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

Aia in alt link, nu in cel la care am raspuns. Ce e asa de greu de inteles ca totul e in creier?
Eu nu cred pentru ca stiu ca nu exista, nu din incapatanare. Ce usor mi-ar fi sa cred. Am confort psihic, ma rog pentru lume si ma simt bine, desi nu ajut cu nimic, s.a.m.d.
N-are ce sa se descopere despre suflet in afara de faptul ca nu exista.

| Ex89 explică (pentru Mădă0611):

Vezi cum ignori tot, si tu vrei sa cred ce spui tu? Hai ajuta-ma sa inteleg acel video cum il intelegi tu, cu argumente nu doar "N-are ce sa se descopere despre suflet in afara de faptul ca nu exista. " texte din astea pot sa iti scriu pana maine. La fel si despre religie si despre stiinta.

| ClassyAsFuck a răspuns:

Sufletul este un har creat de Dumnezeu

| ClassyAsFuck a răspuns:

Sufletul este de la Dumnezeu

| gabytza2013 a răspuns:

S-a format odata cu omul.

| kata92 a răspuns:

Teoria evolutiei are foarte multe lacune.

Din cate stiu inca n-au demonstrat cum a aparut materia organica din materie anorganica.

Daca omu ar fi evoluat din maimuta, ar trebui si azi sa se produca in continuare evolutia si sa sa existe oameni care se afla in stadiul dintre maimuta si "om evoluat".

| relian a răspuns (pentru kata92):

Problema este ca na zis nimeni ca omul a evoluat din maimuta.Omenii inteleg gresit teoriaasta.Omul si maimutele au avut un stramos comun, un mamifer primat care a liato in doiua directii diferite.Unu spre omul de astazi si altu spre maimutele de azi.Deci fenomenulnu mai are cum sa continuie odata ce acel stramos practic sa transformat in altceva.Deci tu daca nu ai materie prima nu ai cum sa faci otel da? Doar nu faci din aer daca nu ai minereu.Si o specie evoluiaza sau o parte din indivizii acelei specii evoluiaza iar restul dispar daca nu se pot adapta la noile conditii.Cam asa sta treaba cu evolutia.Si odata ce o specie apare si este dominanta nimic nu mai evoluiaza, pentru ca specia dominanta stopeaza orice evolutie la orice nivel. Speciile dupa mine evoluiaza doar atunci cind sint lasate liber sa o faca, in timp ce atunci cind sint dominate de o alta specie ori isi gasesxc sfirsitul ori stau asa cum sint pina se va ivi prilejul sa o poata face, adica cind specia dominanta va disparea.Pe vremea cind existau dinozaurii aparuse f multe specii, iar cind rex ala sau care din ei au devenit dominanti gata nimic na mai miscat.Totul a incremenit asa cum era pentru ca rex facea legea.Cind el s-a dus pe copca a avut loc o noua evolutie cei mici au iesit din ascunzatorile lor si au inceput o noua viata si deci ceva nou pentru ele cu alte cuvinte o evolutie.Cred ca este gresit ideea in care evolutia are loc atunci cind specia este amenintata cu dispariatia sau distrugerea sau ma rog amenintate cumva.Cind sint amenintate dispar sau supravietuiesc asa cum sint pina cind vor putea.Cam asa spun cei cu teoria evolutiei ca ar sta treaba.Eu sint de parere ca toate speciile au aparut odata toate si pe masura ce anii trec ele dispar una cite una, si din cind in cind cade unul se ridca altu si tot asa. Pina cind? Vom vedea ce o mai fi.insa evolutie nu s-a observat in timpul nostru la acest nivel asa ca din ce se pare se obsv doar o disparitie a speciilor nicidecum o evolutie a lor in altceva.Si cum din atitea specii nici una nu evoluiaza doar dispare ceva nu se leaga.De aia eu sint sceptic in aceata privinta cu evolutia.Si nici nu cred ca vom fi martorii vreunei evolutii a ceva atita timp cit noi sintem spcia dominanta pe planeta.Si lucru asta face ca o serie de specii sa dispara.Dar asta e ceva firesc pentru ca si dinozaurii aia ce erau dominanti pe planeta faceau sa dispara unele specii.Din cauza lor si acum din cauza noastra dispar specii.Dar daca nu am fi fost noi ar fi fost o alta specie care sa faca asta.Asta este viata pe planeta asa ca o luam asa cum e.

| Ex89 explică (pentru relian):

Uita-te la asta http://stirileprotv.ro/......murim.html

| relian a răspuns (pentru Ex89):

Man asteas povesti, si cares cercetatorii astia faimosi? Romanii pfff mai dat gata.pai daca ei spun ceau zis americanii cum ii mai poti numi cercetatori sau fizicieni? Adica daca eu spun cea zis Einstain atunci sint geniu? wow ce chestie.Pai tu cu stirile PRO RV vii sa arati ce povesti?

| Ex89 explică (pentru relian):

Dac va zic de Pro Tv ziceti ca romani sunt prosti, daca va zic de CNN spuneti ca stiriile sunt inventate, credeti doar ce vreti voi sa credeti, citeste pe net sa vezi care sunt fizicienii, daca te intereseaza, voi atei invatati pe de rost niste fraze pe care le spuneti la toti

| NymPheTaMinE1234 a răspuns:

Alexis ti'ai pus intrebarea daca sufletul exista?