| FrumoasaTa a întrebat:

Datorita carui fenomen cainele cind iese din apa se scutura?
Funda si Vot!

7 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Presupun că disconfortul pe care apa o cauzează când îi atinge pielea şi blana. Până la urmă şi noi ne ştergem după ce ieşim de la duş happy

| mola a răspuns:

Buna.

Cainii se scutura atunci cand ies din apa DEOARECE in blana lor se aduna multa apa. Atunci cand se scutura fac cateva miscari de spate. Nu ai vazut niciodata un caine care se scutura si iesea apa din blana lui?
Uite un motiv : Noi cand suntem uzi pe cap ne stoarcem parul si iese multa apa? Sau cand il scuturam. Eh, asa e si la caini.

Sper ca te-am ajutat.

| FrumoasaTa explică (pentru mola):

Nu prea mai ajutat.Intrebarea era ''Datorita carui FENOMEN'' nu de ce.De ce stiu si eu.

| AndreeaCF a răspuns:

Dar tu de ce te stergi cu prosopul dupa ce faci baie?!

| doglady a răspuns:

1.Apa are si ea o anumita greutate.Cainii se scutura de aceasta.
2. Disconfortul la atingerea pielii.
3. O fac instinctiv.

| Stancu_Catalin_1967 a răspuns:

Fenomenul este "inertia". Datorita miscarilor bruste stopii de apa sar din blana si cainele se usuca mai rapid.