| ErrorFound a întrebat:

Daca se va ajunge la minimul necesar crearii energiei intunecate(dark energy) si a materiei negre(black matter) in cantitati mari, si se dovedeste ca energia intunecata este responsabila pentru departarea galaxiilor una de alta, este omul in masura sa foloseasca aceasta forta in mod opus pentru a apropia galaxii? big grin
Stiu ca este un scenariu SF si scara la care acest lucru poate fi facut este enroma, dar considerati ca in viitor omul va fi capabil sa se foloseasca de ea?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Un scenariu SF este si ca oamenii la ora asta fac focul cu coceni si nici pe aia nu prea au de undei lua.Deci ar fi ceva sa apropiem casele oamenilor cu lanul de pormub.Scuze dar cam asa vad eu omul cit de capabil este. Povesti nemuritoare, asta e ne place sa ne vedem mari si tari si invincibili, insa adevarul este altul.Dar cum se spune imaginea face totul.Bine uneori daca ti se cere si sa faci atunci e mai naspa ca ai incurcato.

| sublime89 a răspuns:

Poate ne vom putea folosi cumva de materia si energia intunecata daca vom ajunge sa le intelegem mai bine. Dar nu cred ca se pune problema ca omul sa poata influenta galaxiile in acest mod.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Eu vad energia asta ca pe un rau.
Ai cum sa faci un rau sa urce/sa se opreasca? Nu.
Poti doar sa atasezi o roata cu lopeti pentru a fi invartita.

| Sebastian1996 a răspuns:

Omul intotdeauna face lucruri gresite... dar le repara. happy

| LittleLady a răspuns:

Dar acum cine creeaza energia si materia neagra? Poate ca puterea acestora ar putea fi folosita cu un alt scop, unul opus, dar acestea ar trebui sa se numeasca putere si energie alba probabil.Un lucru curios e a nu stiu cine produce asa ceva si mai ales acarre sunt caracteristicile acestor forte.