| Archangells a întrebat:

De ce a ales omul sa evolueze si sa observe doar lumina cu lungime de unda din spectrul vizibil 380 - 750 nm?
De ce nu a evoluat sa vada un spectru mai larg?
La fel si cu restul simturilor? De ce e asa grosolan omul incat percepe asa putin?
De ce nu aude infrasuntele, microundele, undele radio? Am putea comunica natural prin unde radio...creierul ar reusi sa le decodifice automat, fara alta tehnologie.
E din cauza oare ca creierul ar fi suprasolicitat cu asa multa informatie?
Deci cu cat creierul ar fi mai dezvoltat si ar avea capacitate de procesare mai mare...cu atat si-ar putea extinde si capacitatea de interceptare a informatiei..care ar insemna o senzibilizare senzoriala.
Deci oamenii sensibili emotional sau senzorial reusesc sa primeasca mai multa informatie decat restul oamenilor si o pot interpreta si folosi in beneficiul tuturor.
Oamenii insensibili emotional si senzorial..primesc putina informatie din exterior si sunt oarecum deconectati.
De ce nu se investesc bani in dezvoltarea senzorilor umani, in sensibilizare...deoarece omul sensibil simte cand ceea ce se intampla in jur e bine sau rau. Daca e poluare se imbonaveste, daca e ura si agresivitate nu se simte bine.
Oamenii sensibili sunt senzorii pe care i-a dat natura ca sa ii ajute pe oameni sa isi corecteze greselile.
Fara senzori...mori.
Ce s-ar intampla daca organele din corp ar decide sa devina insensibile..sa nu mai simta caldura sau frigul, durerea, oboseala etc. Ar muri nu?
Si la oameni oare nu e la fel?
Daca ignoram semnalele oamenilor sensibili care inca simt emotii si senzatii..nu e oare o sinucidere treptata?
Aici intervine cultura si spiritualitatea, care sensibilizeaza omul..si il ajuta se se conecteze inapoi la ceilalti oameni.
Si aici un filmulet interesant.
Laserele functioneaza ca si societatea. Priveste doar si ai sa intelegi.
https://www.youtube.com/watch?v=y3SBSbsdiYg

4 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Suntem limitati din toate punctele de vedere, o rasa mai slaba decat ai putea crede.si nu cred ca daca am avea creierul mai mare am fi rezolvat ceva, poate doar s-ar vinde mai multe sepci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Studiază biologie. Acolo o să afli că omul nu a ales, ci el este un animal, rezultatul unei evoluții.

| relian a răspuns:

Nu sintem nici pe departe cum spui grosolan facuti, ba dimpotriva sintem perfecti.De ce nu auzim ultrasunete si ce mai spui? Pt ca nu era nevoie de asa ceva. Daca pentru a supravietui ar fi fost nevoie de simturile de care tu spui cu siguranta le-am fi avut, natura, specia ar fi facut ceva in sensul asta.Acum de ce atit si nu mai mult? Pat ca in evolutie se urmareste supravietuirea speciei chestii care nu se obtin atit de usor, probabil de asta.Sa auzim ultrasunete banui ca nu e ceva folositor,ba dimpotriva ar fi fost daunator. Poate daca ar fi fost mai performante simturile ce le aveam ar fi fost ceva super.Dar natura elimina ceea ce nu ai nevoie,ceea ce nu folosesti. Poate cindva am simtit mult mai bine,dar odata cu dezvoltarea societatii,lucrurile au stat altfel,omul sia fabricat unelte, arme, aparare, nu mai erau nevoie de simturi chiar asa d e ascutite. Apoi stai linistit ca oamenii fac chestii care sa ne ajute, dar nu e atit de usor.Acum am citit ca un canadian a realoizat o lentila asemanatoare cu o lentila de contact, dar de fapt este o camera care se ataseaza ochiului cam in 10-15 min printr-o operatie asemanatoare cele de cataracta, nu este nimic periculos dar acea lentila iti ofera o imagine super, mult mai buna, decit a ochiului normal sin plus poti focaliza destul de departe si mai rapid decit o face in mod normal ochiul.Cel putin asa zice respectivul.Acum este deja in teste pe animale si spune ca ar dori sa o arunce p[e piata prin 2017 daca e sa treaca toate testele.Deci usor usor ne imbunatatim simturile.Acum ca nu-s naturale asta e.nu mai sintem oamenii cavernelor, oamenii padurilor. Vrem si cu sufletu in rai si cu de toate.

| 夢想家兩次 a răspuns:

Organismele vii se dezvolta dupa mediul in care traiesc si dupa modul de viata. Nu avem simturi dezvoltate in special pentru ca nu avem nevoie de asa ceva pentru supravietuire. De exemplu, pasarile mici au un camp vizual mai mare pentru a vedea pradatorii (ochii pe partile capului).
tine de supravietuire.