| chelstone a întrebat:

De ce au impresia crestinii ca il cinstesc pe dumnezeu sacrificand miei si porci de pasti si craciun? De au impresia crestinii ca dumnezeu are nevoie de jertfa adusa de la crestini, astfel distrugand creatia sa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce crezi tu ca crestinii taie porcii si mieii fiindca il cinstesc pe Dumnezeu? eu sant crestin si nu tai porcul sau mielul pentru a-l cinsti pe dumnezeu.dar taierea lor la timpul respectiv are o logica. porcul e gras, si iarna e friguroasa.se cade sa mananci carne si sa bei vin rosu, cand e frig. mielul se naste primavara.multi sant taiati fiindca numai atunci le e buna blana de,caciula haina, bundita, guler.si apoi numai primavara poti manca miel.iar de craciun si paste sant anumite mancaruri traditionale, pe care romanii le-au facut mereu cu ce au avut. iarna porc sau curcan, si primavara miel.de ce? fiindca celelalte sant in perioada de inmultire.nu risca nimeni sa taie o scroafa cu purcei in ea.ar fi prea crud.creatia sa, Dumnezeu ne-a dat-o in stapanire.nu s-o distrugem. daca ne luam doar cat ne trebuie. daca exageram, e altceva.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este adevarat.Pe Dumnezeu il cinstim ascultand de Cuvantul Lui, umbland in Caile Lui aducand roadele Duhului Sfant in viata noastra.Prin aceasta Dumnezeu va fi proslavit.

Apache
| Apache a răspuns:

Ma dar sunt singurul care mananca porci si miei de foame?

| wales a răspuns:

Crestinii autentici nu sacrifica animale pentru Dumnezeu, plata pentru pacate a fost de mult platita prin Fiul Sau Isus Hristos la golgota.
'' Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.'' (Ioan.3:16)
A manca carne nu inseamna ca distrugi creatia Lui Dumnezeu, El a ingaduit sa mancam carne:
'' Tot ce se misca si are viata sa va slujeasca de hrana: toate acestea vi le dau, ca si iarba verde.''
(Fac.9:3)
Crestinii autentici sarbatoresc craciunul si pastele prin inchinare, in rest carnea se consuma zilnic.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Pentru că toate religiile se trag dintr-o aceeaşi mare religie, primordială, cea păgână, care punea la mare preţ jertfa ca mijloc de "îmbunare" a zeilor. Pe parcursul miilor de ani, din religia păgână s-au diferenţiat noi religii, dar fundamentul a rămas acelaşi. De-aici şi similitudinile dintre diferitele religii, au acelaşi "părinte", păgân.

| chelstone explică:

'fiind ca o recunostiinta adusa de noi, muritorii, minunilor facute de Iisus' deci crestinii sacrifica animale pentru a-l multumi pe dumnezeu, cam asta ar fi traducerea a ceea ce a scris cineva mai sus

| chelstone explică:

Nicu nu sunt canibal, inteleg ca exista aceasta necesitate de a manca carne inca din inceputuri, dar mi se pare anormal si inutil ca unii sa aduca jertfa creatorului, o parte din creatia sa este ilogic, iar AndrogynBeauty a facut o afirmatie 100% adevarata

| carpediem a răspuns:

Ha. Si tot ei l-au batut in cuie pe amaratul ala.

| Kosuchin a răspuns:

Sunt traditii provenite din alte culturi; Asta cu porcul, e de la britanici, cred...

| bebetho a răspuns:

Nu stiu de ce au impresia asta, dar stiu ca majoritatea de abia astepta sa vina Craciunul sa se indoape cu sarmale si cu ceafa de porc pretextand ca o fac in numele nasterii Domnului. Poate observa un crestin fanatic intrebarea ta si te lamureste, pace!

| unu a răspuns:

Pai nu prea cunosti religia crestina. Sacrificarea animalelor nu se face in numele lui Dumnezeu, e doar un obicei care se practica de sarbatorile astea.

| costis a răspuns:

Nu il cinstesc pe Dumnezeu mancand porc, dar e o sarbatoare si mananca si ei ceva mai bun. Eu, de exemplu, as manca curca, dar fiind foarte scumpa mananc pulpe congelate. Nu am cautat niciodata miel, insa la Craciun recunosc ca imi surade o friptura de porc. Incalc codul manierelor ateiste? Insa e o placere de a le suci in asa fel incat sa arunci cu noroi ori inspre Dumnezeu ori inspre crestini.

| nutepriveste21 a răspuns:

Da tu ce vrei,sa facem sarbatorile astea cu zarzavaturi? Te vezi mancand de paste sau craciun tocanita de urzici? Oamenii au,,modelat'' sarbatorile, obiceiurile si viata, astfel incat sa li se para mai frumoase si mai usoare.

| morningstar a răspuns:

Crestinii nu sacrifica animale pentru a aduce jertfa lui Dumnezeu, asa cum se facea in vechime. Il sacrifica doar pentru a-l manca, nu cu alt scop, nu il inchina lui Dumnezeu

| Astaeparereamea a răspuns:

Al dracu nea Gigi rolling on the floor, eu tai porcu inainte de craciun cu o saptamana si mielul la fel, asa ca n-am de ce sa intru in polemica cu dumneata

| Artegor a răspuns:

Daca stai bine sa te gandesti, Dumnezeu zice si "sa nu ucizi" si au avut loc cruciade, adica razboaie soldate cu crime in numele Lui sau sa tinem minte Inchizitia. Asta cu porcii si mieii se poate considera nu neaparat cinste, dar e ceva oarecum permis, pentru ca, daca Dumnezeu nu vroia ca noi sa ii zapacim creatiile, nu ne facea sa avem pofta de mancat carne in mod natural, nu ti se pare logic? Plus ca, sunt creatii ale lui Dumnezeu(gen lei) care ucid pentru a se hrani alte creatii tot ale Sale(gen antilope)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-zeu NU cere sacrificii de nici un fel, EL cere sa ne pasram credinta.Sacrificarea mieilor de paste sau a porcilor de craciun,dateaza de multe zeci de secole,fiind ca o recunostiinta adusa de noi,muritorii,minunilor facute de Iisus,omul,in nestiinta lui,crezind ca asa il multumeste pe D-zeu.D-zeu a creat OMUL cu tot ce este pe linga el, ca omul sa se hraneasca si inmulteasca, dupa regulile LUI.NUMAI BINE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce doresti maria ta, sa ne intoarcem inapoi si sa facem sacrificii umane? canibalistule care esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca un crestin ii atribuie lui dumnezeu aceleasi gusturi umane.E ca omul primitiv care-i aducea femeii din pestera mamutul decapitat, de aici tragem si concluzia ca dumnezeu e femeie, pana la urma e doar in mintea noastra.