| ThePoet a întrebat:

De ce credeti ca emisfera nordica a Pamantului este mai bine dezvoltata din toate punctele de vedere? Care ar fi explicatia? Emisfera sudica are mai putine tari bogate, mai putina civilizatie, prosperitate, echilibru. Care ar fi motivul pentru care se intampla asta?

Răspuns Câştigător
| MrJorje a răspuns:

Este cum ai intreba ce este ce ar fi ai inteles. uite raspunsul raza soarelui se imparte in 2 unghiuri unu de 45 si altul de 58 aceasta nu e tot ca daca trece printrun glob de sticla ell se reflecta catre sud cu puterea de 29% iar spre nord cu 71% si de asta si unghiurile sunt de:48 spre sud si 112 spre nord ai inteles

| ThePoet explică (pentru MrJorje):

Asa credeam si eu, dar am crezut ca exista un motiv si mai important. Multumesc.

12 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Resursele sunt bine distribuite si in sud si in nord, contrar a ceea ce a spus cineva aici.Cand exista Pangeea, era aproape perfect distribuita proportional pe nord si sud.

Este mai mult vorba de prezenta de spirit si capacitatea, vointa de progres.De exemplu, uita-te si la impartirea "nordului", daca o putem numi astfel.Cati inventatori nordici nordici cunoastem? Destui.Suedezii,polonezii,englezii,americanii nordici,rusii,francezii,au fost mereu in fata spaniolilor,grecilor(daca ne raportam la perioada moderna),romanilor, nord-africanilor, asiaticilor sau mexicanilor, desi nu neg ca au destule minti luminate si cei de mai sus, cum ar fi Marconi sau Enrico Fermi.Capacitatea de dominatie si de razbatere a nordicilor este de obicei, impresionanta.Se poate adauga si faptul ca le-a fost lene olandezilor, englezilor si francezilor sa colonizeze foarte mult la sud, dovada stand faptul ca americanii erau deja 2 milioane in 1776, pe cand in Brazilia, Argnetina, Australia lucrurile abia se miscau.Si distribuirea populatiei este de vina,mai multi oameni reprezinta implicit,mai multa forta economica, ce reprezinta la randu-i, o economie mai vivace, mai acerba, mai profesionista.Nordicii au dus cele mai sofisticate razboaie,fie ca au fost Suedia-Rusia, Franta-restul Europei, Anglia-SUA, Anglia-Spania, Germania-Franta.Se poate spune si de un progres genetic,cand aztecii se omorau intre ei in templuri si credeau in Quetzalcoatl,un polonez si un italian(Copernic si Galileo) s-au pus sa dezlege niste mistere; valabil si la ce se intampla cand umblau pe lume Fibonacci, Leonardo sau Hypatia, iar sudicii, tot se omorau intre ei, si aduceau ofrande in temple.

Motivele sunt nenumarate.

| didina6850 a răspuns:

Probabil pentru ca emisfera nordica are 39.3% pamana si aia sudica are doar 19.1%. Si emisfera nordica a oferit conditii mult mai bune de viata. [resurse naturale]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai facut varza prioritatile. In Top 5 ale celor mai dezvoltate natiuni, dupa US urmeaza China, India, Brazilia si restul. In afara de US si China, restul sunt mai pe la sud, dupa ultimele harti. Dar in Nord sunt cele mai fosile civilizatii, pe cale de disparitie pe motive de faliment economic, ai dreptate!
Motivul e unul evident: nordicii au fost mereu mai comozi! Asa ca au inventat o gramada de prostii care sa le faca viata mai usoara si mai "funny", asta inanite sa ii cuprinda lenea lor genetica si sa transfere in sud si est inovatiile lor, ca sa le fabrice bunurile cotidiene altii.
Buy Romanian, if U dare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate tu crezi asta...

| iKronstadt a răspuns:

Pentru ca cei care traiesc in emisfera nordica au mai mult sange-n trotineta. Nu se dau la o parte de la nimic, atunci cand trebuie sa-si atinga scopul. Vezi si tu (cred), ca cele mai mari descoperiri au avut la baza dorinta de a domina, intr-un fel sau altul, pe cel de langa.

| i86e2 a răspuns:

Emisfera nordica are vreo 90% din populatia planetei. Emisfera sudica are si tari dezvoltate, cum ar fi Australia si Noua Zeelanda. In rest, mai e o bucata din Africa si o bucata din America de Sud in emisfera sudica si niste insule. Din cate stiu, Argentina si Chile nu o duc prea rau.

| LittleButterfly a răspuns (pentru i86e2):

Chiar daca pe harta Australia si Noua Zeelanda se afla in Sud, ele apartin Nordului. big grin

| mihaitaLGP a răspuns:

Din ce ai enumerat tu, pura coincidenta.

Daca te referi la un detaliu stiintific, nu am observat care este acela.

| vitbsk a răspuns:

În Antichitate, zona Mediteranei era centrul lumii civilizate. Nordicii se organizează mai bine şi muncesc mai mult, îşi ghidează eficient activitatea pentru a profita de lumina zilei. Şi lucrul cel mai important valorifică fiecare "firicel" de resursă pe care îl au. Pe când în Ro, spre exemplu, sunt resurse "căcălau" de la pământuri, păduri, aur, argint, cupru, apă dulce pentru irigaţii dar puţine sunt valorificate la maxim, şi alea puţine, de către companii străine care iau tot grosul. Pe lângă asta zona sudică cel puţin a Balcanilor a fost mult timp implicată în conflicte sângeroase cu turcii şi tătarii care ardeau, jefuiau şi prădau totul de la virgine şi copii la aur şi argint timp de câteva secole. E şi normal că odată intraţi asiaticii barbari în Europa, peste tot pe unde s-au stabilit au adus cu ei toate obiceiurile lor de la jaf, mită, peşcheşuri, ritmuri orientale de manele, cadâne, soldaţi care s-au amestecat cu localnicele, până la mersul cu pâra la Înalta Poartă. Dacă nu crezi uită-te ce au făcut în Albania, Bosnia, Kosovo sau în oraşele mari şi "odinioară" curate din Germania şi peste tot pe unde s-au împământenit. Asta ca să vezi de ce nu trebuie să intre Turcia în UE.

| Morrigan a răspuns:

Ca suntem noi aicirolling on the floor)))) daca am fi in emisfera sudica sau pe luna ne-am gandi ca de ce restul sunt asa de slab dezvoltatirolling on the floor))))))

| LittleButterfly a răspuns:

Eu te-as contrazice dintr-un anumit punct de vedere: emisfera sudica are o populatie chiar mai numeroasa decat nordul happy In ceea ce priveste intrebarea, probabil ca in emisfera nordica lumea a reusit sa evolueze datorita unor resurse pe care le are.