| anuscha997 a întrebat:

De ce e cerul albastru??

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Această întrebare, nu este deloc banală, fizicienii au reuşit să dea un răspuns satisfăcător până la sfârşitul secolului trecut, şi o explicaţie a fost că a servit pentru a confirma ipotezele cu privire la natura luminii şi structura atomică a materiei, care a variat
Leonardo da Vinci a fost, probabil, primul a încercat să explice cu spiritul său de acut observator şi investigator.
Dar Isaac Newton a demonstrat tinind prisma in razele soarelui ca ea se descompune in culori si ca fiecare culoare are o lungime de unda specifica. Albastrul are o lungime de unda mica si de aceea lumina albastra calatoreste repede. Cand lumina soarelui intalneste atmosfera noastra bogata in oxigen, moleculele de oxigen imprastie undele cu lungime scurta mai repede decat pe celelalte, cu lungime mai mare. Putem spune ca oxigenul si culoarea albastra sunt facuti unul pentru altul. Astfel ca, in zilele insorite in care cerul este albastru, acest lucru este posibil pentru ca particulele din aer imprastie lumina albastra de la soare mai bine decat imprastie celelalte culori

108 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mnv afiafhiasfaehfvbxc bswjhewfiuhewofhsifg sosjgjdfbjlkbdkjbhdohsohskjhishdfuishguihsdjvbxj bnjhwebfhwdvxd nbwghfsdvjshgjkhsghsdiufhdskjvnjcx

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nustiu, dar iti spun un raspuns sigur si pe care il stie toata lumea:ca asa a dat si a vrut Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentruca lumea e rea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns... cerul reflecta apa! de aia e albastru cand e senin:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa a dat Dumnezeu sa fie...

| svet9 a răspuns:

Ca asa la dat cel de sus, asa cred eu dar fiecare isi face o concluzie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doarece sa fie frumos afara. Deoarece ca Dumnezeu a dat sa fie asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca lumina-i formata dintr-un spectru discret de culori iar tot ce-i de la sursa(soare) pana la destinatie(aci pe pamant) functioneaza ca filtru trece doar rosu - asta nu-i o explicatie logica. Nu stiu cui pe lumea asta i se pare lucrul asta logic. Astea sunt descoperiri si presupuneri pentru ca noi sa intelegem mai usor.
Gandeste-te: ok, stiu asta - dar de ce e lumina formata din spectru asta, cum de s-au nimerit toate sa formeze fix filtrul respectiv, de ce avem un cer, de ce ochiul uman nu vede tot, de ce, de ce?
Mi se pare la fel de normal sa dam raspuns ca Dumnezeu(setea de cunoastere e stinsa pentru multi astfel, adica obtinem acel control dorit).
Asa ca nu-ti bate capul cu astfel de explicatii pentru ca nu-ti sunt deloc logice, mai ales cu un deficit extraordinar de mare in bazele cunoasterii, fizicii sau ale filosofiei.

Nu stie nimeni de ce e un lucru asa cum e in lumea asta, este un hazard de elemente, un haos-cocktail. Nimic nu raspunde intrebarii de ce ci ca mai degraba intrebarii cum de observam in felul in care o facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca asa a vrut Dumnezeu!:p:p
laughingrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e senin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta cautam si eu
sorryyyyyy

| 1daniel2 a răspuns:

De ce CERUL este albastru? Soarele cand rasare, transmite pe pamant 7 culori, printre care una este ALBA. Lumina alba fiind mai slaba decat celelalte culori, nu mai ajunge pe pamant, ci se raspandeste in uunivers, sub forma culorii albastre, numita de noi, CERUL. Deci, CERUL, nu este decat LUMINA alba a soarelui, adica, a ASTRULUI> Culoarea albastra la origine, nu exista. In concluzie, CERUL este albasrtu, pentru ca el este lumina ALBA a ASTRULUI, de unde vine denumirea de ALB-ASTRU. Apele nu sunt albastre asa cum le vedem la tv, ci ele sunt albastre, ca urmare a reflectiei CERULUI(luminii) in apa, ca intr-o oglinda. De aceea CERUL este albasru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa este dat de la Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca daca ar fi alta culoare nu ai mai putea vedea pe cei din jur si nu e albastru ci invizibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa vrea Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa a fost creat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sa intrebi tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul este albastru deoarece Dumnezeu in ziua a doua a creatiei:„Dumnezeu a zis: „Să fie o întindere între ape şi ea să despartă apele de ape." Şi Dumnezeu a făcut întinderea şi ea a despărţit apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra întinderii." si asa s-au format apele si cerul(mai logic de atat nu se poate)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa se mire magarii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa la dat dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca asa trebuie sa fie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa la lasat dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e el xd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul e albastru deoarece particulele de aer reflecta lumina albastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama are 3 mere si 5 portocale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca aceasta culoare este de la apa care se afla in particulele de aer, caci asa cum este oceanul albastru datorita apei asa si aerul din cauza apei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mdeaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul este denumirea populara a atmosferei terestre, care este format din cele 5 straturi si care l-a randul lor in functie de pozitie sunt formate din diferite elemente chimice in diferite concentratii si din particule de praf si alte impuritati.
Restul tine de legile fizicii si de conexiunile sinapselor noastre, dar de fapt cerul este o infinitate de culori si sperante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentruca asa vrut DUMNEZEU cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cineva la olorat cu carioca albastra