| anuscha997 a întrebat:

De ce e cerul albastru??

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Această întrebare, nu este deloc banală, fizicienii au reuşit să dea un răspuns satisfăcător până la sfârşitul secolului trecut, şi o explicaţie a fost că a servit pentru a confirma ipotezele cu privire la natura luminii şi structura atomică a materiei, care a variat
Leonardo da Vinci a fost, probabil, primul a încercat să explice cu spiritul său de acut observator şi investigator.
Dar Isaac Newton a demonstrat tinind prisma in razele soarelui ca ea se descompune in culori si ca fiecare culoare are o lungime de unda specifica. Albastrul are o lungime de unda mica si de aceea lumina albastra calatoreste repede. Cand lumina soarelui intalneste atmosfera noastra bogata in oxigen, moleculele de oxigen imprastie undele cu lungime scurta mai repede decat pe celelalte, cu lungime mai mare. Putem spune ca oxigenul si culoarea albastra sunt facuti unul pentru altul. Astfel ca, in zilele insorite in care cerul este albastru, acest lucru este posibil pentru ca particulele din aer imprastie lumina albastra de la soare mai bine decat imprastie celelalte culori

108 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt cerul este de culoare neagra dar noi il vedem albastru din cauza atmosferei. Daca vei ajunge sau ai fost la barlad sa te duci la planetarium si ai sa gasesti raspunsul la intrebare.Eu am fost si de acolo stiu acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa vreau eu tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vulcanul te distruge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi copii si adulti nu stim dar stiu ca doar un singur om stie si acela este dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi se pare deloc banala intrebarea si cred ca fiecare s-a gandit odata la lucrul acesta, sa fim cinstiti si sa recunoastem, si precum asta are rasp si intrebarea de ce e iarba verde? are rasp. pentru ca fiind planta contine cloroplaste cu clorofila care are culoarea verde, ia cartea de bio si citeste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De de aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul e albastru pentru ca reflecta culoarea marii care e albastra pentru ca reflecta culoarea cerului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Această întrebare, nu este deloc banală, fizicienii au reuşit să dea un răspuns satisfăcător până la sfârşitul secolului trecut, şi o explicaţie a fost că a servit pentru a confirma ipotezele cu privire la natura luminii şi structura atomică a materiei, care a variat

Leonardo da Vinci a fost, probabil, primul a încercat să explice cu spiritul său de acut observator şi investigator.

Dar Isaac Newton a demonstrat tinind prisma in razele soarelui ca ea se descompune in culori si ca fiecare culoare are o lungime de unda specifica. Albastrul are o lungime de unda mica si de aceea lumina albastra calatoreste repede. Cand lumina soarelui intalneste atmosfera noastra bogata in oxigen, moleculele de oxigen imprastie undele cu lungime scurta mai repede decat pe celelalte, cu lungime mai mare. Putem spune ca oxigenul si culoarea albastra sunt facuti unul pentru altul. Astfel ca, in zilele insorite in care cerul este albastru, acest lucru este posibil pentru ca particulele din aer imprastie lumina albastra de la soare mai bine decat imprastie celelalte culori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ryq5y

| maryan_7921 a răspuns:

Dar muntii de ce se vad albastri de la indepartare? nu i-a colorat nimeni nu au culoare, nici ceru nu are culoare si daca te uiti de la indepartare se uneste cu pamantu, si asta ar fi o intrebare buna. Deci ceru nu e albastru dar noi vedem culoarea albastra pe cer di cauza azotului din atmosfera, si teorema lui Isaac Newton e buna dar e complicata asta explica de ce e rosu-portocaliu seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa e...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa rizi in continuare ca mi-a aparut intrebarea si chiar am fost curioasa nu mi-am pus niciodata intrebarea asta DE CE E ALBASTRU CERUL? poate esti tu inteligenta si nu ai ce face pe net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E albastru pentru ca asa a vrut Dumnezeu... dc nu? tot e un raspunswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceru e albastru pentru ca e rece si e albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul este albastru pentru ca viespea nu intra pe usa din spate a garajului vopsit in galben de culoarea termopanului laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Această întrebare, nu este deloc banală, fizicienii au reuşit să dea un răspuns satisfăcător până la sfârşitul secolului trecut, şi o explicaţie a fost că a servit pentru a confirma ipotezele cu privire la natura luminii şi structura atomică a materiei, care a variat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu fie altfellaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca culoarea albastra are cele mai scurte unde. Ar putea fii rosu daca rosu ar fi asa puternic dar nu este decat la apus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita lui dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul este de la moleculele de aer care binate cu apa se face albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să se mire proștii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul este albastru deoarece...este albastru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde va aflati la fizica? Cerul este albastru deoarece aerul este albastru. Asa cum este sticla verde. Incercati sa vedeti intr-un laborator aer lichid si o sa vedeti culoarea cerului. La sticla este mai simplu deoarece o puteti privi pe cant...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul corect la intrebarea asta este:cerul este albastru dincauza anumotor straruti care formeaza cerul.va-ti intrebat dc noaptea nu mai este albastru? e simplu...pentru ca lumina soarelui nu mai strabat acele straturi care unele peste altele dau aceasta culoarebig grinfaceti si voi un experiment acasa si o sa vedeti ca daca va uitai printr-o sticla de sticla rosie la ceva de culoare neagra se va vedea alb acel obiect... e cam acelasi lucru oarecum!big grinbig grinoare trebuie sa fii geniu ca sa stii toate astea? sa stiu si eu sa nu ma bucur de geaba!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pote pentru ca semnifica libertate, puritate, sinceritate si ca stii cand de uiti la cer ca nu se va sfarsi niciodata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul e albastru ca culoare albastru e centru centrul atentiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca/asa/vrea/dumnezu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa l-a facut dumnezeu... xD