| anuscha997 a întrebat:

De ce e cerul albastru??

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Această întrebare, nu este deloc banală, fizicienii au reuşit să dea un răspuns satisfăcător până la sfârşitul secolului trecut, şi o explicaţie a fost că a servit pentru a confirma ipotezele cu privire la natura luminii şi structura atomică a materiei, care a variat
Leonardo da Vinci a fost, probabil, primul a încercat să explice cu spiritul său de acut observator şi investigator.
Dar Isaac Newton a demonstrat tinind prisma in razele soarelui ca ea se descompune in culori si ca fiecare culoare are o lungime de unda specifica. Albastrul are o lungime de unda mica si de aceea lumina albastra calatoreste repede. Cand lumina soarelui intalneste atmosfera noastra bogata in oxigen, moleculele de oxigen imprastie undele cu lungime scurta mai repede decat pe celelalte, cu lungime mai mare. Putem spune ca oxigenul si culoarea albastra sunt facuti unul pentru altul. Astfel ca, in zilele insorite in care cerul este albastru, acest lucru este posibil pentru ca particulele din aer imprastie lumina albastra de la soare mai bine decat imprastie celelalte culori

108 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentruca casi marea are mai multe culori si albastru cel mai bine patrunde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa a dorit El (Dumnezeu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt dya pentru ca asa este el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu nai cap pe umeri? de ce trebuie sa se gindeasca altcineva? tu ce nu ai raspuns?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca asa vrea curu mare a meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sama ne znaiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce e ceru albastru pentru ca o scapat dumnezeu sticluta cu cerneala laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jabjvcvbjcvb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul este albastru pentu ca da lumina

| romaburlacu232132010 a răspuns:

Cerul este albastru datorita absorbtiei radatiei ultraviolete de catre stratul de OZON numit uneori OZONOSFERA. o intrebare nespus de usoara, am avut placerea sa-ti raspund happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că ochişorii tăi sunt două picături din mare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece asa la facut dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa a dat Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu fi galben

| elenutza_7279 a răspuns:

Doamne fereste SOARELE nu se misca! Pamantul ser misca in jurul SOARELUI... Doamne da nici atata nu stiti?

| White13 a răspuns:

Sratul de ozon e de vinahee hee

| byby7889 a răspuns:

Cand e zioa e albastru deschis ca sa poti vedea cand e noapte e albastru inchis ca sa dormi laughing laughing happy

| TuningPhotoshopX a răspuns:

Fiindca stratul de ozon care ne inconjoara planeta este albastru. Ochiul vede cele trei culori de baza: rosu, verde si albastru. Mai multe aici daca va dati destepti: http://www.scientia.ro/......tru-.html.