| Gass93sv a întrebat:

de ce in cam toate UMF-urile exista semne masonice pe cladiri?

Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Eu o vad ca pe singura sansa pe care o mai are lumea asta pentru supravietuire.Am motivele mele personale pentru care cred asta.Sunt Hitlerist, urasc multe persoane si idei, sunt alergic la prostia umana si la fenomenul de religie.Dar la fel ca si tine, am dreptul la astfel de pareri.Acum ma poti judeca sau ma poti intelege.Cum tu nu vrei sa fii judecat pentru ca nu crezi in masonerie, exact pe acelasi sistem si eu vreau sa nu fiu judecat pentru ca cred. Avem dreptul la opinie si la crezuri particularizate.

Nu are rost sa incerc sa iti explic unde gresesti.Pentru ca dupa opinia ta, nu gresesti.Si uite asa ne antrenam intr-o discutie fara sfarsit si scop.

Parerea mea este sa nu judeci in necunostiinta de cauza. Aprofundeaza putin subiectul daca chiar esti interesat si incearca sa vezi lucrurile dintr-o perspectiva universala.Nu doar din perspectiva ta.

33 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru ca ochiul masonic Big Brother te vegheaza madafaca.

| Teardrop a răspuns:

Nu toate triunghiurile sunt semne masonice. Treceţi peste. Dacă nu-mi poţi demonstra că există, atunci nu te cred. E ca şi cu religia.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Pentru ca masonii conduc lumea.Dooh!

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Este cam pe innvers realitatea fata de cum spui tu.Nu vreau sa te contrazic sau sa te jignesc in vreun fel.Dar daca nu stii nimic despre masonerie, doar ce ai citit pe internet, nu vorbi in necunostiinta de cauza.

Pe sistemul "daca taceai filozof ramaneai"

Repet : Nu vreau sa te jignesc, nu te simti atacat.Doar ca stii tu ceva acolo, dar nu in intregime.

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Imi place! Esti cu adevarat inteligent! Pentru asta am sa iti spun motivul meu numarul unu.

Masoneria are ca scop controlarea populatiei.Se vrea ca din 7 mld locuitori sa se ajunga la cateva milioane. Ceea ce eu consider ca este foarte bine. Oricum suntem prea multi pe planeta asta si o distrugem tot mai mult. Daca atunci cand va fi momentul "alegerilor", eu am sa fac parte din categoria celor care nu ar trebui sa existe, accept cu umilinta! Pentru ca ma gandesc la binele comun, nu la interesul propriu!

Acum, masoneria are foarte multe ramuri si rituri. Unele bune, altele deviate de la adevaratul scop.

Ceea ce ai vazut tu la Iasi este un simbol al Masoneriei pe rit Scotian acceptata in Romania.Este dupa parerea mea, o loja benefica.Pe cand Skull and Bones face parte din masoneria deviata de la curs.

Sper ca te-am facut sa imi intelegi cat de cat punctul de vedere happy

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Ajuta viitorul! Nu prezentul! Asigura viitorul, chiar.Marele Arhitect, daca asa doresti sa ii spunem.Este ingerul cazut pentru ca a iubit prea mult oamenii si a nesocotit porunca lui dumnezeu.Ca s-o dam putin si in religie happy. Studiaza mitologia putin.Prometheus a fost cel care a dat focul oamenilor si pentru asta a fost alungat din Olimp si inchis sub un munte.Nu ti se pare ca Lucifer, ingerul luminii se aseamana foarte mult cu zeul grec? Si el a fost alungat din rai pentru ca a dat cunostinte si constiinta proprie oamenilor (Marul, gradina Edenului, Eva...).Si el la randul sau sta acum "sub un munte". Raspunde-mi te rog la urmatoarea intrebare: De ce dumnezeu nu a vrut ca oamenii sa aiba cunostinte si sa gandeasca pentru ei? Unde am fii ajuns? Sa fie simpli roboti pre-programati, ca in jocul Sims? Pentru mine ideea de evlavie si conceptul cum ca putem toti trai in armonie este total gresit.De aceea exista selectia naturala si viata e o lupta.

Vreau sa folosesc o asemanare pentru a-mi exprima mai clar punctul de vedere : Ai auzit de Nikola Tesla si de Newton, corect? Doua mari personalitati care lucrau pentru acelasi scop.Lui Newton ii s-au dat foarte multi lauri pentru munca furata de la Tesla.Pur si simplu Newton a avut "PR-ul" mai bun happy. Exact asa vad eu relatia Lucifer-dumnezeu.Lucifer este adevaratul Arhitect, pe cand dumnezeu are doar mai multi fani.Iar dupa cum ai precizat si tu, numarul mare intotdeauna "bate" numarul mic.

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Dupa cum ai spus si tu. Dumnezeu ne lasa sa alegem ce vrem si sa facem ce vrem, chiar daca nu e corect.Eu nu il aleg pe el si fac ce vreau happy Ce e incorect aici? Fac ceea ce imi este permis la o adica.

Sincer iti spun, as vrea si eu sa cred.Sa mi se demonstreze ca gresesc, prin fapte reale si argumente ancorante in realitate.Pana la proba contrarie eu o voi tine pe a mea.Nu consider ca fac nimic gresit.Doar dumnezeu este atotiubitor si iertator.Nu consideri ca m-ar ierta si m-ar indruma spre drumul cel bun daca eu am fost atras, in necunostiinta mea "on the dark side"?

Poate ca exista si poate ca are un plan.Dar eu, la fel ca si tine nu cunoastem acest plan.In schimb cunosc planul Arhitectului.Si prefer sa cred si sa tin cu ceea ce cunosc si vad, decat sa cred in aer si sa astept miracole.

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Mi-a facut placere sa filozofam impreuna pe tema asta.O seara buna! happy Si multumesc pentru funda!

Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Hitlerist? laughing

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Duucu):

Te bagi in seama cam des si fara sens.Ai vreun scop? Sau asta-i meseria ta?

| Duucu a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Meseria.
Ar trebui să cunoști cel mai bine, nu sunt singurul cu idei fixate.
Cineva m-a învățat că de oameni idioți și bețivi ai dreptul să-ți bați joc.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Duucu):

Atunci vere esti degeaba! O zi buna!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

''Sunt Hitlerist, urasc multe persoane si idei, sunt alergic la prostia umana si la fenomenul de religie.Dar la fel ca si tine, am dreptul la astfel de pareri.Acum ma poti judeca sau ma poti intelege.Cum tu nu vrei sa fii judecat pentru ca nu crezi in masonerie, exact pe acelasi sistem si eu vreau sa nu fiu judecat pentru ca cred.''

Pai ori esti Hitlerist ori nu mai esti... Daca esti Hitlerist esti automat si totalitarist si nu ai cum sa crezi in dreptul la libera exprimare. Nu poti alege ce e mai bun din fiecare regim si sa faci o ciorba.

| doctorandus a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Cum a furat Newton de la Tesla, avea la dispozitie masina timpului?

| sabin89 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Poate e hitlerist de tip nou.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru sabin89):

Au fost mai multi Hitleri si nu stiu eu? laughing

| Duucu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

O fi Hitlerist democrat? Sau Hitlerist de stânga?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Duucu):

Neah, e hitlerist popular.

| Apache a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Hitlerist?
Chestia asta chiar exista?
Explica-mi...cam in ce consta?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Apache):

E chiar asa de greu de inteles?

Nu frate! Voi doar bagati-va in seama degeaba! De inteles, intelege orice idiot! Dar asa va place voua sa faceti pe prostii crezand ca sunteti interesanti!

Numa aere pe voi, nimic mai mult!

| Apache a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Eu chiar eram curios in ce consta...ce dracu reactionezi ca un frustrat batut de soarta?

Daca iti pune omul o intrebare nu inseamna neaparat ca se baga in seama sau ca te ia la misto.
Vroiam doar sa aud de la tine in ce consta....nu sa te violez. Chill out

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Apache):

Din instinct vere.Mai toti de pe aici sunt simpli papagali.

Scuza-ma!

Nu e greu de dat seama in ce consta crezul meu.La fel cum uni sunt basisti sau ceausisti asa sunt eu hitlerist.

Asta nu inseamna ca sunt totalitarist, cum a zis altu` pe aici.Nu ma mai obosesc sa raspund unor aberatii, nu are rost.

Hitler credea intr-o lume Ariana.Pentru el Arian insemna 1.80m cel putin, par blond, ochi albastrii.Pentru mine inseamna simplu oameni educati si in deplinatatea facultatiilor mintale.In alte cuvinte vreau o lume unde prostii nu au loc! Prostia este locul unde logica se ratiunea se duc sa moara! Iar lumea pana acum a evoluat datorita logicii si ratiunii, nu interventiilor divine!

Cine sunt eu sa judec prostii? Nimeni! Doar un simplu urmas al omului universal descoperit la inceputurile erei renascentiste!

Poate ai dreptate.Hitlerist e mult spus...Dar daca mi s-ar da sansa sa fac ceva pe lumea asta, as face-o fara ezitare pe sistem "hitlerist"!

Sper ca te-am facut sa intelegi macar putin in ce consta crezul meu si imi cer scuze din nou ca te-am bagat in aceeasi oala cu ceilalti!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru doctorandus):

*Edison*

Greseala mea.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Gass93sv):

Eu o vad ca pe singura sansa pe care o mai are lumea asta pentru supravietuire.Am motivele mele personale pentru care cred asta.Sunt Hitlerist, urasc multe persoane si idei, sunt alergic la prostia umana si la fenomenul de religie.Dar la fel ca si tine, am dreptul la astfel de pareri.Acum ma poti judeca sau ma poti intelege.Cum tu nu vrei sa fii judecat pentru ca nu crezi in masonerie, exact pe acelasi sistem si eu vreau sa nu fiu judecat pentru ca cred. Avem dreptul la opinie si la crezuri particularizate.

Nu are rost sa incerc sa iti explic unde gresesti.Pentru ca dupa opinia ta, nu gresesti.Si uite asa ne antrenam intr-o discutie fara sfarsit si scop.

Parerea mea este sa nu judeci in necunostiinta de cauza. Aprofundeaza putin subiectul daca chiar esti interesat si incearca sa vezi lucrurile dintr-o perspectiva universala.Nu doar din perspectiva ta.