| Accero a întrebat:

De ce in societatea actuala, Prostia este considerata o calitate si nu un defect?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru politicieni...pentru că te pot manipula cu ușurință.

În rest, din câte știu, nivelul redus de inteligență încă este considerat un defect. Dar poate trăim în societăți diferite...

| Accero explică (pentru NOname):

Nu traim in societati diferite dar ...nivelul redus de inteligenta e din ce in ce mai mult considerat un atu

| NOname a răspuns (pentru Accero):

De către cine?
Tu îl consideri a fi o calitate? Eu nu.
Dacă ar fi să faci un sondaj, câți crezi că ar răspunde "da"?

În opinia mea, este o generalizare care nu reflectă realitatea.

| Accero explică (pentru NOname):

Uite in Opinia ta, Hai daca tot am intrat asa adanc sa iti zic opinia mea :O minte inceata e o minte slaba, care poate fi usor controlata si manipulata.De catre cine? De catre toti, Incepande de la profesorul de romana pana la conducatorii tarii.Eu nu nu consider ca e o calitate,dar consider ca e un "Virus" ca sa zic asa,pentru ca faptul ca e considerat un Atu reprezinta un dezavantaj,poate chiar executarea celor pe care ii duce capul ca sa spun asa, pe cei ce au pareri proprii si cei ce nu vor accepta niciodata ca viitorul lor sa fie definit de banii parintilor. Acestea fiind spuse, nu conteaza cati ar raspunde DA sau NU, oricum cine ar recunoaste ca este o persoana cu o capacitate de gandire sub a unei insecte? cine uitandu-se in oglinda ar recunoaste ca o schimbare ar putea sa ii schimbe viata? nu ar zice si citez"eah au parinit banii, ii duc de nas, sa fiu cum vor alti ca sa ma aprecieze" pentru ca in vederea mea, daca nu esti tu esti o persoana pentru care "PROSTIA" e un element prea mic pentru mintea ta...deci in concluzie, spune-mi ca gresesc, dara spune-mi-o si fi sincera pentru ca daca ma minti pe mine in faza asta, te minti singura si calci in picioare toate valorile care s-ar deprinde din raspunsurile tale

| NOname a răspuns (pentru Accero):

Mai așteaptă! Acum am treabă.

Iar între timp întreabă-te dacă ai vrea să fii un idiot și câtă admirație ai față de unul (nu știu de ce te consideri atât de special; prostia crasă este respingătoare pentru majoritatea).

Iar apoi întreabă-te cum privești inteligența, frumusețea, originalitatea...și fă o paralelă!

Nu e firesc să pui un semn de egalitate între specularea(/profit de pe urma) unui defect și o calitate pozitivă. Sunt două lucruri diferite.

| Flav a răspuns:

Asta suna putin a ''ce bine ca-s prost''! Nu ma refer la tine, ci-n general. Nu-s de acord cu asa ceva. Da-mi exemple, sa putem elabora o discutie constructiva si benefica, cu argumente. Eu-ti pot da ''n'' exemple unde inteligenta, sclipirea, munca, creativitatea si ambitia sunt considerate calitati. Faptul ca mass-media profita de anumite personaje care debiteaza anumite ineptii si ajung popularizate la T.v., ele devin mici vedete anumitor categorii de persoane si incep si ele sa se simta interesante.
Atentie: prostia nu este o calitate, defectul suntem noi, cei ce promovam in orice chip prostia.

| Accero explică (pentru Flav):

DEACORD CU TINE, dar cand apar astfel de "SPECIMENE" care spun sa ai admiratie pentru un idiot, deja de dezgusta adica HEI nu toti suntem asa usor de dus de nas happy adica ...nu toti suntem atat dar atat de prosti incat sa admiram idiotii happy nu stiu dar asta e parerea mea.Eu am admiratie pentru persoanele care ...AU DAT TOTUL si au facut ceva, dar nu pentru niste idioti happy

| shadovv a răspuns:

Statul te vrea prost. Asta nu e cine stie ce problema. Problema mare e atunci cand tu te vrei prost.

| Woodenpints91 a răspuns:

E mai uşor să fii prost.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca, pentru unii, aduce bani.

| M25M a răspuns:

Nu cred ca ai pus intrebarea cum trebuie, daca imi permiti si nu te superi. Mai degraba de ce in societatea actuala prostia se promoveaza? Ea pare o calitate doar pentru cei care viseaza sa ajunga ca idoli lor care sunt promovati in mass media pe baza de conflicte.
Prostia se promoveza pentru este distractiva, lumea nu are rabdare cand vine vorba de cultura, cultura este plictisitoare.
Toate cele bune!

| Accero explică (pentru M25M):

Da din punctu asta de vedere ai dreptate happy

| Delicacy a răspuns:

Pentru a putea manipula mai uşor.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Ia da-ne tu un exemlu pe care l-ai intalnit si ai vazut ca daca esti mai prost, esti mai apreciat.

| Accero explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Un exemplu : iti dau 1000. Dar uite un exemplu daca tot esti atat de dornic sa il auzi. Situatia acctuala din tara,adica gandeste-te,Persoane care isi falsifica diplomele, OARE SUNT GENII? sau macar oameni sinceri? Si totusi sunt apreciati, ZI DE ZI ne conduc numai Prosti care nu au habar de multe chestii, dar sunt la conducere, ACUM Sincer ...NU TI SE PARE ca daca esti mai prost esti mai apreciat?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Accero):

Pornind de la afirmatia ca oamenii misei sunt mai apreciati. Mai apreciati fata de cine? Poate la fel de apreciati ca cei destepti. Tu ai spus clar ca prostia este mai apreciata decat desteptaciunea.
Cand cineva umbla cu diplome false, el este prost (poate), dar oamenii il apreciaza, deoarece cred ca este destept. Deci, desteptaciunea este ceea ce apreciaza oamenii.
Apoi, spui ca prostia este privita ca o calitate. Privita ca o calitate de catre cine?
Ori nu stii sa te exprimi, ori nu gandesti aproape deloc. Sper ca e prima.

| Accero explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

M-am exprimat bine si am si gandit, probabil tu nu gandesti...e privita ca o calitate de majoritatea din ziua de astazi. daca nu ar fi asa explica-mi tu cum de ce toti medici buni din tara ...au plecat in afara, trimisi chiar de presedinte iar noi am ramas cu ce a fost mai prost? de ce, persoanele care au luat 10 la bac nu au spus in intervurile televizate :"voi face ceva in Romania"si au zis ca vor pleca afara
explica-mi

| Maya2014 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Tu esti orb, sau te faci? Prostia este promovata in fiecare zi de mass-media.Tu nu vezi toate pitipoancele la tv? Sau, stai. Daca au un corp de vis ce mai conteaza daca sunt proaste sau nu?

| Maya2014 a răspuns:

Pentru mass-media promoveaza prostia.Nu vezi cate specimene au devenit mari "vedete" si au tarata in loc de creier. :-J

| Plolice a răspuns:

Pentru ca atata timp cat unii vor castiga din prostia altora nu vor incerca sa ii schimbe

| MrJorje a răspuns:

Daca esti Prost esti mai liber si nu iti pasa de Nimic