Întrebare recomandată | Malène a întrebat:

De ce oamenii homofobi nu se gandesc ca poate un cuplu de gay sunt parinti mai parinti decat un cuplu de heterosexuali? De ce nu se gandesc ca sunt destui parinti hetero care-si bat copiii, isi urasc copiii, ii vand, si alte cazuri nefericite, si ca un cuplu de gay care adopta un copil ii fac un bine, si ii ofera o casa si o familie buna si primitoare? desigur, nu cunosc toate cazurile de cupluri gay, nu am intrat in casa lor sa vad cum e, dar e vorba aici de repulsia fata de cuplurile gay care adopta un copil, pe care eu si alti oameni intregi la cap (deschisi, open-minded) nu o inteleg.

pe internet, la stiri, vad cazuri nefericite de abuzuri si cazuri nasoale numai de la familiile cu parinti hetero, cred ca nu am auzit niciodata de un astfel de caz venit de la o familie cu un cuplu de gay.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Prejudecăţile idioate ale unora sunt de vină şi o gândire mai mult sau mai puţin homofobă.

Dacă e să o luăm obiectiv, oricând e mai bun un părinte iubitor sau doi părinţi iubitori de acelaşi sex, starea psihică şi situaţia materială ale cărora au fost verificate, care îşi asumă o responsabilitate din proprie inţiativă şi devin părinţii unui copil pentru că îşi doresc (în caz dacă se hotărăsc să apele la adopţie), nu pentru că "s-a întâmplat". Oricând sunt mai ok astfel de părinţi, decât un părinte sau doi, chipurile, "normali", care îşi aruncă copiii pe stradă imediat după naştere sau le oferă o viaţă terifiantă, plină de abuzuri (fizice şi psihice) şi lipsuri. Sunt milioane de exemple în lume de astfel de "normalităţi".

În opinia mea, orientarea sexuală chiar e irelevantă, când e vorba de a fi părinte.
Un părinte bun sau prost poate fi şi straight, şi bi, şi gay, şi asexual...
Diferenţa este că atunci când este vorba de adopţii, părinţii proşti (indiferent de sex sau orientări) se anticipează de experţi şi sunt daţi la o parte - nu li se aprobă cererea de adopţie. Aşadar, chiar nu văd unde e problema. Prejudecăţile cu o tentă homofobă mi se par stupide, iraţionale, inclusiv când vine vorba de adopţii.

Decât aruncat în orfelinat de "normali", mai bine iubit şi crescut de... Oameni.

133 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Malène):

Multumesc doamna judecatoare.

| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Fâs, dar totuşi eşti agramat, nu?

| umbramilenium a răspuns (pentru Mihai9820):

Şi de ce, mă rog, ar putea fi afectat că nu are o familie normală din moment ce părinţii adoptivi îi oferă dragoste părintească şi îl ajută să crească într-un mediu propice?
Nu contează de cine e crescut, important este cum. Poate că doi homosexuali ar fi capabili să crească un copil mai bine decât nişte heterosexuali. Excludem faptul că eu cunosc personal oameni care spun că, în copilărie, părinţii întreţineau relaţii sexuale în camera de alături şi s-a mai întâmplat ca din când în când să asiste fără voie la scene de sex ale părinţilor, care nu se sinchiseau. Dar noi ne îngrijorăm că peste câţiva ani odraslele noastre vor vedea bărbaţi sărutându-se în plină stradă.
Dacă copilul nu va primi o educaţie precară, nu-şi va mai face probleme în legătură cu cine l-a crescut, ci se va mulţumi că măcar nu a ajuns la nişte heterosexuali care să-l abuzeze, să-l maltrateze sau mai ştiu eu ce.

| DenisIonut01 a răspuns:

Copilu consider ca va avea traume ca nu are o familie normala. Mihai are dreptate.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru umbramilenium):

Mai imi scapa! Nu sunt perfect! Daca vrei sa ai ce corecta mergi pe youtube ca sunt multi acolo mai rau ca mine. Te salut!

NOname
| NOname a răspuns (pentru Malène):

Răspunsurile rareori sunt 100% într-o direcţie. Nu le votez pentru acel vreo 5%, care poate fi parfum sau de rahat, pe care acum tu pui accent. În general votez ideea generală, fără să stau să cântăresc fiecare cuvânt şi să mă iau după cel care nu e în armonie cu restul. Privesc imaginea de ansamblu. Dar la faze din astea şi cele de la religie, fără supărare, dar chiar o cam dai în penibilităţi.
...şi eu o mai dau, dar cine mă place, mă place cu tot cu ele, fir-ar!

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

N-am nimic cu homalaii. Dar cand vad ca cer drepturi, pe care oricum le au, si fac parade de tipul Radu Mazare, incep sa-mi prepar napalmul. 33% sapun, 67% benzina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit primele 4 randuri.

Cand copilu' ala va creste si i se va zice la scoala "maine sa vii cu mama ca sa vorbesc cu ea". Cum crezi ca s-ar simti el stiind ca parintii sunt barbati amandoi?
Eu nu zic ca nu ai nici tu dreptate. Din ce am vazut gay par persoane foarte iubitoare si chiar cred ca ar fi parinti buni, dar intervine amantuntul pe care l-am mentionat mai sus. Va ajunge sa ii fie rusine sa iasa in oras cu parintii lui cand va creste, mai ales daca nu are orientari de genul. Sau va avea orientari de genul pentru ca a crescut intr-o astfel de familie si el al randul lui isi va creste copilul (adoptat) la fel, acela va deveni tot gay si tot asa. In cateva sute, mii de ani se va duce naibii oemnirea. Noi ne facem griji sa nu ne striveasca meteoritii, dar o sa ne striveasca drepturile omului.

NOname
| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Umbramilenium: "...în fiecare zi se difuzează la tv tot felul de cazuri de copii abuzaţi, maltrataţi, vânduţi, omorâţi chiar de părinţi heterosexuali."

Corect. Uite un caz concret de familie "normală" cu părinţi "normali":

http://www.tpu.ro/......i-si-daca/

...şi nici măcar nu sunt părinţi adoptivi, cât să-şi poată justifica cumva neiubirea şi nepăsarea. Sunt părinţi biologici.
Nu ar fi aceşti copii de o mie de ori mai fericiţi cu un părinte sau doi de acelaşi sex, care i-ar înconjura cu dragoste, grijă, atenţie, iubire, linişte, înţelegere, păsare, susţinere, afecţiune, armonie şi le-ar face să se simtă doriţi şi iubiţi?
Nu orice donator de spermă sau ovul poate automat să fie şi un părinte bun. Cei care îşi depun actele pentru adopţie măcar sunt verificaţi şi supravegheaţi.

| Miaw21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uhm, argumentele tale sunt putin... varza. Te rog mentine-ti opiniile religioase in frau si da-le drumul doar cand esti acasa, cu mami si tati, ok? Cand ai argumente care au un minim de logica chiar te rog sa vi si sa le folosesti in public. Nu de alta, dar datorita unor oameni ca tine exista atat de multa ura inutila fata de o multime de persoane nevinovate care merita sa fie tratate ca toti ceilalti.

xoxo

| Miaw21 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Postarile tale sunt inutile si ocupa loc. Te rog, scuteste-ne si Universul te va rasplati!

| Malène explică (pentru Fatamuntilor):

Si mie imi plac intrebarile mele.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Miaw21):

Nu vreau nici o rasplata. Sunt sufletist si prefer sa o las altcuiva. Abtine-te tu ca sa o primesti.

| Miaw21 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

E ok, daca nu vrei nicio rasplata, atunci pur si simplu nu mai posta nimic si faci o fapta buna, ajutand omenirea. Adica lasi loc pentru raspunsuri care chiar conteaza, deci vei face totul mai usor citibil si nu vei obliga oamenii sa ''scaneze'' ca sa gaseasca raspunsurile non-troll.

| umbramilenium a răspuns (pentru NOname):

Eu ce încerc să spun?
Nu orientarea sexuală, religia sau alte criterii de catalogare ne fac mai buni, mai "normali" sau mai inteligenţi. Din punctul de vedere al societăţii actuale, mai important este ca un copil să fie crescut de descendenţii biologici (unde, trăind alături de ei, este supus la sfada dintre părinţi) decât să trăiască în tihnă lângă doi homosexuali.

| DarkAndDreary a răspuns:

Probabil acelor persoane homofobe le-a fost impus de mici ca e "gresit" sa ai alta orientare sexuala in afara de cea "normala".

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Miaw21):

Ma ce pot sa zic, profit de dreptul la libera exprimare. Hai totusi sa terminam cu jocurile de cuvinte ca suntem oameni mari si gandim mai bine de atat. De ce sa nu convietuim noi frumos pe aceeasi craca fiecare cu parerea lui, ok?! Consider ca e mai inteligent din partea amandurora sa discutam inteligent si doar ce conteaza. O seara buna sa ai!

| Malène explică (pentru NOname):

Interesant, deci un om care pune intrebari la religie, si se ia de aia care sunt aroganti, si se cred atotstiutorii lu peste, o da in penibilitati.
cu ce am mai dat-o in penibilitati?
ca am zis ca am trait o intamplare paranormala si nu doar o data?
pai cu ce dreacu sunt penibila aici daca entitatea aia s-a facut vazuta?

yeah, right...fir-ar.

NOname
| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Aşa e. Din fericire, societatea nu e în întregime atât de putredă şi absurdă şi, pe zi ce trece, se trezesc la realitate din ce în ce mai mulţi.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Malène):

Măi, BlaBla, reciteşte-ţi singură postările, evaluează-le obiectiv (află dintr-o sursă sigură şi ce înseamnă "agnostic") şi nu mă mai tot freca la cap cu nimicuri, doar pentru că ai impresia că mereu ai dreptate şi te simţi lovită în orgoliul umflat.
Mă faci să-mi pierd răbdarea cu aceste copilării, zău.

http://www.tpu.ro/......categorii/

Tu ai fost cea nedreaptă, arogantă nejustificat, care face afirmaţii nefondate (insistând că are dreptate şi ştie tot), care insultă gratuit şi declară că toţi cei care nu gândesc ca ea sunt nişte idioţi, iar apoi ţipă, când i se întoarce puţin din ceea ce oferă, sigură fiind că de fapt ea e cea neîndreptăţită/victimă.

În unele privinţe eşti as şi ai tot respectul meu pentru asta, în altele, îţi place sau nu, eşti depăşită şi deseori ai o atitudine deplasată, prea agresivă fără motiv.
Aceasta e părerea mea. Ai prefera să te mint?

| umbramilenium a răspuns (pentru NOname):

Sunt ferm convins că tu îi trezeşti pe mulţi la realitate. M-ai trezit şi pe mine cândva.

NOname
| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Serios? : )
Cum anume?

| umbramilenium a răspuns (pentru NOname):

Pur şi simplu. Mi-ai deschis ochii. Dacă nu o făceai tu, o făceam şi singur, dar într-un final tot mă descotoroseam de religie.

| σκμ a răspuns (pentru Malène):

Sunt de acord cu Mihai9820 o familie ca asta îi poate afecta viața copilului.

NOname
| NOname a răspuns (pentru umbramilenium):

Aaaa...mă bucur, felicitări!

| Teardrop a răspuns (pentru Malène):

Nu, în ochii unui copil nu e norma. În ochii unui adul sau unui om cu discenământ poate fi normal. Un copil care nu e ca toţi copii va fi batjocorit (atât de ceilalţi copii, cât şi de profesori).

Copii de vârsta lui îl vor evita din cauză că e "ciudatul". Când mai cresc, îi vor spune că părinţii lui sunt poponari. Profesorii îl vor privi mereu altfel.

În concluzie va avea o copilărie distrusă.

Degeaba înţelege el, dacă ceilalţi copii nu înţeleg. E un copil? Cu cine să se joace? Nimeni nu vrea să fie prieten cu "ciudatul".

Îmi pare rău, dar puterea da de empatie e egală cu zero. Ar trebui să vezi toată situaţia din ochii unui copil.

Nu am nici o problemă cu homosexualii. Fiecare poate să iubească pe cine vrea. Nu înţeleg însă de ce vor acte (adică legalizarea căsătoriilor). Sunt atâtea cupluri HETERO care trăiesc fără să se căsătorească vreodată legal. Şi nu voi fi de acord cu adopţia unui copil fără discernământ.

Dacă copilul e mai mare (de la 10 ani în sus măcar) şi e de acord să facă parte dintr-o familie de homosexuali, atunci foarte bine. Da' nu poţi să iei un copil şi să-i distrugi copilăria. Pur şi simplu e inuman.

| Teardrop a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Respect!

| Duucu a răspuns:

Dar găndește-te că sunt cupluri heterosexuale care ai grijă mult mai bine copiii lor decăt un cuplu gay.
Nu mă înnebuni, așa ceva nu trebuie să se aprobe la noi în țară.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Teardrop):

E reciproc te asigur!

| Kaℓi a răspuns:

Procentul de cupluri hetero care cresc impreuna copii e atat de covarsitor mai mare decat al celor gay incat e oarecum normal (desi, e absolut anormal!) ca stirile neplacute despre copii abuzati si nefericiti sa se refere in general la copiii proveniti din familii normale.