| Parakeets a întrebat:

De ce unele femei dau vina pe sexul masculin pentru nereușita sau neasumarea lor într-o relație hetero, dar ele acolo deep cunosc de fapt adevărul? Adică știu că faptul că nu au o relație, e în fond vina lor, nu vina masculilor sau a altora.

Și de ce credeți că unele femei aleg să rămână alone forever cu scopul ascuns de "A fi speciale!"?

Adică ce le face pe acestea, să se vadă ele speciale, în ochii lumii, rămânând singure?
Dar puternice? De ce unele au credința că dacă se afiliază unui bărbat ele își pierd puterea, dar singure par ca niște războinice, singure împotriva tuturor?

Oare aceste credințe de fapt să le confere lor puterea aia pe care simt că nu o au? Și fiind singure și demonstrându-și ele că răzbesc singure, să le ajute cu încrederea în sine?

Dar cu specialul ăsta? Chiar sunt ele văzute ca niște femei speciale în societate pe motivul că pe ele nu le-a atins nimeni niciodată? Sper că prin atins nu mă înțelegeți greșit. Mă refer strict la partea emoțională, sufletească sau că pe ele nu le-a măgulit nimeni de-a lungul timpului.

Sau oare vor doar să pară ele diferite și cumva să atragă atenția societății prin ceva wow? Gen, pe noi nu ne vrea nimeni, dar nu ne plângem, luptăm și suntem puternice și unice, diferite?

Și oare să fie și reversul? Ele de fapt să nu vrea pe nimeni, dar pentru că nu vor să admită asta să proiecteze pe sexul opus? "Bărbații nu ne vor."

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"credința că dacă se afiliază unui bărbat ele își pierd puterea"
E o credință greșită. Nu își pierd puterea; dimpotrivă, ei se vor completa reciproc și unde-s doi puterea crește.

| Parakeets explică (pentru sabin89):

Amu, depinde laughing)
De cele mai multe ori, doar puterea unuia crește mai mult în 2. rolling on the floor) Cam așa e cu relațiile astea. Unul dă mereu mai mult sau e nevoit să poată mai mult. happy

| mihai69 a răspuns:

Cauți vreo confirmare cu întrebarea (întrebările de fapt) ast(e)a?

| GabiDumitrescu a răspuns:

|De ce unele au credința că dacă se afiliază unui bărbat ele își pierd puterea, dar singure par ca niște războinice, singure împotriva tuturor?| Pai nu, alea puternice pot fi cu un barbat sau se pot folosi de unul/mai multi, ca sunt puternice in orice situatie.
Prostia cu specialul e un wishful thinking. Ca e atit de speciala ca nu isi gaseste pe nimeni pe masura. Cind de fapt e atit de banala si blazata si lipsita de orice stralucire incit nimeni nu e suficient de prost sa stea mai mult timp cu ea...

| relian a răspuns:

Asa se vad ele, pentru ca atit pot, atit gindesc.Nu stiu daca ai auzit zicala sau ce o fi, citez "ferice de cei saraci cu duhu " laughing acele persoane sarace in, sau cu duhu, asa vad ele lumea, ei asa cred ca este lumea si ca toti ar fi ca si ei.

Acu mergind pe ideea asta, is persoane care se vad deasupra altora, nu in pat, laughing asa ce stiu ei, ce fac ei, asa este bine, deci totul e cit il duce mintea, daca mai mult nu-i, atit face laughing

Cind e sa apara o problema, gata oricine poate fi de vina, numa acea persoana nu, asa se vede persoana.
Pfff incerc sa parfumez lucrurile, sa nu se ia nimeni de mine laughing dar daca fac asta nu o sa priceapa calu laughing stii aia, bate saua sa priceapa calu laughing

Persoanele ce arati tu is mai slabe ca inteligenta, cam asta ar fi raspunsul, sa nu folosesc alt cuvint laughing

Societatea nu le vede deloc speciale, le vede ca pe un om normal, pentru ca toti si normali, indiferent cit de destepti is sau ce bani au unia.

Totul ce ai spus tu pe aici, e doara in mintea respectivului, cei din jur nu zic nimic, vorba aia, de ce sa ma bag, ori sa spun cei real, ca apoi sa sara ala pe el, ca il face prost laughing sau cei din jur isi vad de alea lor, pentru ca vor sa fie politicosi, sa nu jigneasca etc.

Ori ar mai fi o alta explicatie, in afara de asta cu minte mai putina, sa aiba probleme tot acolo la minte, ceva dereglari, e si asta o optiune.
Nu poti sa spui de un nebun ca este prost, sau de mai stiu eu care cu personalitati, ori de astia care se schimba cum bate vintu.

| Parakeets explică (pentru relian):

M-ai făcut cumva proastă măi Relian?! laughing)
Ai uitat că întrebările mele sunt doar despre mine sau cineva din jurul meu cunoscut? laughing)

Și da, nu mi-i rușine să admit că eu în ochii lumii și a societății mă cred specială. Pentru că de căsătorit și făcut copchii, e lumea plină și ASĂ.
Dar nu toată lumea știe să supraviețuiască alone în acest Univers. happy
Așa că, ia uite cum mă simt specială în acest Univers idiot.

Și da, probabil tot eu sunt și aia cu dereglări la mansardă. laughing) Ai uitat că am ajuns la pisiatrii laughing)
Și acum cireașa de pe tort laughing) tot îs și din categoria asta, chiar mă schimb după cum bate vântul. Chiar îs paradoxală și plină de emoții contradictorii, ca o frunză-n vânt, dragă Relian. Dar una a naibi de specială în mintea mea. happy

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Nu am spus nimic de tine, am vorbit la modul general, si am dat mai multe optiuni, fiecare se regaseste unde poate laughing.

Stai linistita ca nu esti singura care sta singura., ori se descurca singura, in ziua de azi, orice om se poate descurca si singur, femeie, sau barbat.
Daca sa fi spus, eram la inceputurile omenirii, atunci sigur nu ai fi supravietuit asa de una singura.

| Emma30555 a răspuns:

Din experienta mea îți spun că în general femeile nu vor sa fie singure, nu se simt speciale cu lucrul asta ci dimpotrivă, dar unele aleg sa rămână singure după dezamăgiri, divorț, despărțiri care le lasă traume. F puține femei chiar aleg de la bun început sa fie singure iar speciale nu cred ca se simt fiindcă societatea tinde sa judece femeile singure. Aceste lucruri sunt valabile și pentru bărbați. Faptul ca sunt puternice, ca se impun în societate, ca ajung sa se simtă împlinite, chiar și dacă sunt singure este partea a doua, dar sa te descurci singur de fapt nu e greu, e cumva normal, partea mai grea pentru multe / mulți e de fapt singurătatea în sine, dorința fiecăruia de a se simți iubit.

| Parakeets explică (pentru Emma30555):

Deci spui că de fapt femeile, e în natura lor să nu fie singure și vor să se afilieze altora? happy
Hmm, interesantă teoria ta.

Atunci înseamnă că eu chiar sunt un caz dubios de pe Pămânțelul ăsta. laughing)

Iar da, asta cu societatea din păcate, face ravagii, judecă aspru ceva precum singurătatea. Și chiar nu pricep de ce?
Dar totuși pricep, evident că cel singur nu poate fi constrâns sau manipulat de mulțime, de trib, de societate. Evident că pentru societate, acest om este cel mai odios și periculos.

| Emma30555 a răspuns (pentru Parakeets):

Nu e chiar asa. Ma refer ca nu i considera odiosi și periculoși. Ei ii judeca în funcție de ei. Dacă ei fug de singurătate cu orice preț au impresia ca și aceștia sunt ori nefericiți sau au ei niște " defecte", răutăți sau sunt prea pretențioși aducă își imaginează motive pentru singurătate. Dar din fericire atunci când te cunosc nu te mai judeca pentru asta si ajung sa te aprecieze pentru ceea ce oferi și te accepta asa cum ești. La job de exemplu nu contează dacă ești singur sa nu. Contează dacă ești la o nunta sau într un loc unde majoritatea sunt cupluri plictisitoare de exemplu. Oamenii de gașca nu judeca după aceste aspecte fie ca sunt în cuplu sau singuri. Tu dacă ai ales singurătatea, ș te te simți bine înseamnă că ești un om întreg și nu ai nevoie de cineva sa ți umple anumite goluri, înseamnă că ești mulțumită și asta este ceea ce transmiți. Pe tine societatea nu te va judeca fiindcă nu vei arata frustrare. Cred ca sunt și persoane care aleg de la început singurătatea, poate ca nu au răbdare cu alții, poate nu accepta compromisuri. Eu nu îmi dau seama dacă tu te referi la singurătate în sensul de a nu avea niciodată o relație cu un băiat /bărbat, sau te refer la un stil de viata celibatar, adică mai ai câte un iubit, relație dar nu te complici cu căsătorie, familie, mutat împreună. Fiindcă în cazul 2 deja e la moda cumva și sunt destul de mulți care au renunțat la ideea de familie tradițională

| VoidEternal a răspuns:

"Adică ce le face pe acestea, să se vadă ele speciale, în ochii lumii, rămânând singure?"

Nu mai dezvolt. Iti raspund cu o singura fraza. In 99.99% din cazuri e vorba despre autoamagire. Exista si oameni autosuficienti dar ei sunt exceptia, nu regula. Fie ca vorbim de barbati, fie ca vorbim de femei, ca sa nu zica lumea ca-s misogin.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Spui că femeile astea se doar autoamăgesc crezându-se ele "speciale"? laughing)
Ei bine, eu cam sunt din categoria asta și la naiba de nu mă simt. Am trecut prin multe alone. Și ăsta e și unicul motiv care mă face să nu mă sinucid când vreau să o fac. Îmi spun că dacă am supraviețuit 27 de ani alone, e emblema puterii mele. big grin

| Miruna333 a răspuns:

De ce unele femei dau vina pe sexul masculin pentru nereușita sau neasumarea lor într-o rel...
-Nu isi pot asuma vina, e prea mult pentru ele. E mult mai usor sa gasesti un tap ispasitor decat sa iti asumi ceva.

Și de ce credeți că unele femei aleg să rămână alone forever cu scopul ascuns de "A fi speciale!"?
Nu prea cred ca au acest scop, n-am auzit vreodata asta, sincer, acest lucru, imi este greu sa cred.

Adică ce le face pe acestea, să se vadă ele speciale, în ochii lumii, rămânând singure?
Dar puternice?
Le place independenta si asta le ofera,, respectul'' in societate, in viziunea lor.

Oare aceste credințe de fapt să le confere lor puterea aia pe care simt că nu o au? Și fiind singure și demonstrându-și ele că răzbesc singure, să le ajute cu încrederea în sine?
Vor sa isi demonstreze lor ca sunt capabile si pot face totul de unele singurele, daca le ia cineva sub aripa lor, isi pierd din,, putere'', nu mai sunt,, razboinice'', si-au predat independenta unui barbat.

Dar cu specialul ăsta? Chiar sunt ele văzute ca niște femei speciale în societate pe motivul că pe ele nu le-a atins nimeni niciodată? Sper că prin atins nu mă înțelegeți greșit. Mă refer strict la partea emoțională, sufletească sau că pe ele nu le-a măgulit nimeni de-a lungul timpului.
Sunt independente, inteligente motional, sunt de neatins, este o masca creata pentru a le proteja de propriile lor frustrari si traume.

Sau oare vor doar să pară ele diferite și cumva să atragă atenția societății prin ceva wow? Gen, pe noi nu ne vrea nimeni, dar nu ne plângem, luptăm și suntem puternice și unice, diferite?
Ar fi mai mult varianta: Noi nu vrem pe nimeni, nu avem nevoie de nimeni.

| LaviniuA a răspuns:

In ziua de azi fiecare vrea sa se simta special in felul lui. Asta se promoveaza in societate si social media. Masini nu stiu de care, case luxoase, vacante exotice, mancaruri sofisticate, copii speciali, relatii cu celebritati, fotbalisti, samd. In realitate nu cred ca e nimic special nicaieri happy

| ValentinMihai78 a răspuns:

Astfel de "femei speciale" sunt de la facerea lumii. Unele chiar au condus imperii, lupte, fiind "alone" de multe ori.
Este o chestiune de natură psihologică, umană, prin care aceste femei nu găsesc jumătatea umilă, jumătatea care să le fie loiale, dar mai ales în umbra lor.
Unele mai au noroc, dar mai ales în actualele timpuri este foarte greu pentru o "femeie specială" să-și găsească un partener "inferior".
NICIODATĂ, mai ales în societatea românească, un bărbat soț, nu acceptă să fie condus de o femeie soție.
Iar, exemplu cel mai concludent, priviți câte femei pe funcții înalte avem în România și câte sunt în occident. Câte femei patron avem în România, și câte sunt în occident!
Educația copiilor nu mai există, nici cei 7 ani de acasă, nici la școală.
Iar, prin educație, mă refer, la propriile exemple în familie pentru cei 7 ani de acasă, iar la școală, educație civică, educația bunelor maniere.
Aceste lucruri se învățau, nu cu mult timp în urmă, dar în prezent valorile morale, sociale s-au dărâmat, acum primând bogăția, ura, bătaia, buling, nu se mai respectă absolut nimic și pe nimeni.
Odată, erau "frați de sânge", "cuvântul de onoare", "respectul". Acum frații de aceeași părinți umblă prin tribunale, se bat, se omoară, iar dumneavoastră întrebați despre așa ceva?
Priviți societatea noastră acum, priviți comportamentul multor băieți, bărbați tineri din ziua de azi și veți înțelege de ce multe femei acuză bărbatul pentru singurătate!

| Darius50boss a răspuns:

In lumea asta sunt diferiți oameni și fiecare cu farfuria lui

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Depresie dubla la drumul mare intreaga poveste, PTSD sau tulburare de personalitate borderline. Alta explicatie nu ar mai exista.