| godge a întrebat:

De ce unii nu pot traii dupa traditii si/sau religie fara sa fie ofensati sau sa ii dispretuiasca pe cei care nu fac asta?
Si de ce unii simt nevoie sa puna traditiile in legislatie/politica?

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

1. Ei cred ca asa ceva e anormal, si se tem de persoanele fara religie/care nu urmeaza traditiile, poate pentru ca si ele vor ajunge la fel.
2. Oamenii traditionali sunt oameni simpli si usor de acaparat, iar in politica oamenii vor putere.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Separarea intre religie si legislatie e o inventie moderna, de la Revolutia Franceza-ncoace. Sigur, la pagani religia nu prea avea treaba cu moralitatea, dar impietatea era pedepsita juridic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca pot sa traiasca, nu cred ca mai moare nimeni din asta. Dar atata vreme cat unul isi spune parerea e si dreptul celuitalt sa si-o spuna. E valabil pentru ambele cazuri.

Răspuns utilizator avertizat