| SingleForOne a întrebat:

Din câte am înțeles, în spațiu nu ar putea să existe sunete, pentru că este full-vacuum, nu există aer/oxygen.
Ar însemna faptul că nici navele spațiale, care călătoresc prin spațiu, nu produc sunete?
Armele cu laser sau altele nu produc sunete?
Soarele, planetele, asteroizii nu produc sunete?
De exemplu, ca în serialele Star Trek, Star Wars și altele SF.
Absolut totul este silențios?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu stiu cum as putea sa explic asta simplu...dar sa incerc.
1. Nu exista nicaieri in univers "full-vacuum".
Peste tot in spatiu, exista atomi si/sau particule subatomice, fie ele reale sau virtuale, conform Principiului Incertitudinii lui Heisenberg, peste tot in spatiu, exista energie, care energie... face zgomot.
2. In fapt, orice miscare a unei particule subatomice, face un zgomot, de aici exista sintagme ca: zgomot cuantic sau zgomot Schottky, zgomot Poisson, zgomot Gauss, zgomot termic sau zgomot Johnson - Nyquist dar nu stiu foarte exact daca aceste zgomote sunt descrise mai bine de catre Principiul Incertitudinii lui Heisenberg, de catre Distributia Poisson sau alte distributii discrete de probabilitate.
3. Prin urmare, vidul nu este intr-adevar bun conductor al sunetelor, (care sunt in cea mai simpla acceptiune, vibratii a ceva), dar intreg universul este plin de zgomot, doar ca noi nu il auzim, mai exact, avem Fizica, dar nu avem organele si nici aparatele foarte precise. :)
Aici ai o explicatie a felului in care ochiul uman vede lumina, si zgomotul care decurge din asta...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18334189/
Daca doresti o analogie mai buna asupra faptului ca sunetul exista dar nu se propaga, o ai aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/19163819/
...unde tot Fizica ne arata ca timp de vreo 380 de mii de ani, lumina exista...dar nu se vedea.
Concluzie: Totul in spatiu produce sunete, ele exista, doar ca nu se propaga asa cum stim acum, pana la aparatele noastre. Stiu insa ca s-au gasit metode, (cred ca una este sonicitatea), prin care se pot asculta planetele, Soarele, cometele...probabil prin interpretari.

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu e neaparat silentios, cat nu poti auzi sunete daca exista vid intre tine si ele. Da, este adevarat ca sunetele nu circula in vid, deci daca are loc o explozie pe o alta planeta, pe Venus de exemplu, indiferent cat zgomot produce, aici pe pamant nu se va auzi. Dar daca esti pe Venus, se aude tare si clar laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Nu te-ai informat bine.În tot universul există sunete, frecvențe imperceptibile urechii umane și care sunt captate cu diverse dispozitive.Planetele însele în mișcarea de rotație produc sunete. Orice lucru produce sunete, chiar și cele mai mici insecte, dar noi nu le auzim. Obiectele produc sunete când acționezi asupra lor.

| SingleForOne explică (pentru J0B0MAT):

Am înțeles acest lucru, dar când vine vorba despre producerea sunetelor și despre vacuum, e oarecum o altă poveste, din punct de vedere a fizicii. Nu sunt student sau cu multă experiență în fizică, doar ce am citit în câteva locuri că sunetele nu se propagă prin vacuum.

| J0B0MAT a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu știu ce ai citit, dar nu este așa, în tot universul se emit sunete.Iar vacuum nu există în tot universul, de fapt nu prea există. Sunt forțe pe care încă nu le pot explica oamenii de știință, energii, mișcări ale a atomilor, greu de observat, dar există. Planetele, stelele, meteoriți, orice vezi în univers emit sunete pentru că au o anumită mișcare în primul rând.

| ioana748 a răspuns:

Da, asa este.
Totul este silențios.
Sau sunetele nu se pot auzi pe lungimea noastră de unda.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Așa este, în spațiul cosmic sunetele nu se pot propaga, în cinematografie au fost introduse efectele sonore pentru ca acțiunea să fie mai captivantă.