| EmaS a întrebat:

Din ce cauza credeti ca s-a scufundat vasul Titanic? 1.Sa fie vorba de o eroare de pilotaj? 2. Sa fie o urmare a unei conspiratii? 3. Sa fie interventia lui Dumnezeu, pentru ca, propietarul Titanicului a afirmat ca a construit un vas, pe care nici Dumnezeu nu-l poate scufunda?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Eroare umană. Nu putem atribui orice nenorocire Lui Dumnezeu. Biblia ne dă un exemplu foarte clar în privința aceasta:

" În vremea aceea au venit unii şi au istorisit lui Isus ce se întâmplase unor galileeni, al căror sânge îl amestecase Pilat cu jertfele lor. „Credeţi voi", le-a răspuns Isus, „că aceşti galileeni au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi galileeni, pentru că au păţit astfel? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel. Sau acei optsprezece inşi, peste care a căzut turnul din Siloam şi i-a omorât, credeţi că au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi oameni care locuiau în Ierusalim? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel." El a spus şi pilda aceasta: „Un om avea un smochin sădit în via sa. A venit să caute rod în el, şi n-a găsit. Atunci a zis vierului: „Iată că sunt trei ani de când vin şi caut rod în smochinul acesta, şi nu găsesc. Taie-l. La ce să mai cuprindă şi pământul degeaba?" „Doamne", i-a răspuns vierul, „mai lasă-l şi anul acesta; am să-l sap de jur împrejur şi am să-i pun gunoi la rădăcină. Poate că de acum înainte va face rod; dacă nu, îl vei tăia." Luca 13:1-9.

43 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da Ema asa e cum spui tu, Dumnezeul tau s-a luat la cotrazicere cu propitarul vasului si ia aratat ce muschi are. Doamne Ema asta care-ti e credincioasa nu are minte de loc. Acum astept sa vedem reactia lui Dumnezeu iti v-a da minte mai multa?

| Hombre a răspuns:

Bai animalX Har, a cedat sudurile din cauza otelului de proasta calitate pentru ca prea sfinti otelari @fumareti are gandul mai mult la purgatoriu (sa ne-o frece) decat la tehnologia otelului. laughing

| Hombre a răspuns:

Da măi Ema, dar tu nu poti sa pui si intrebari fara sa i le bagi toate in cur lui Dumnezeu? Eu inteleg ca tu nu poti nici sa respiri fara vointa lui Dumnezeu dar pe mine mă disperi. Păi Dumnezeu tie nu ti-a lasat deloc libertatea de a gandii, nu in afara Lui, măcar independent de el. Atunci ce dracu' mai bateti toba pe aici cu liberul arbitru, va bateti cuie in talpi aiurea si ne mai obositi si pe noi cu delirările voastre.

| EmaS explică:

Hombre,Ray
Eu doar am intrebat care din cele trei puncte vi se par ca ar fi mai aproape de adevar.Nu am afirmat ca Dumnezeu ar fi distrus acel vas.

| EmaS explică:

Hombre
Pentru ca intotdeauna exista (o explicatie) mai multe posibilitati.De ce crezi ca numai tu poti sa ai dreptate? Poate ca eu am dreptate.Hai lasa, ca nu vreau sa ne certam iar si iar...

Apache
| Apache a răspuns:

4 ). toate cele de mai sus
...s-a scufundat din cauza mandriei excesive a proprietarilor care spuneau ca vasul nu se putea scufunda *si tocmai de asta au avut mai putine barci de salvare decat era prevazut in proiect *
-din cauza ghinionului ...au avut ghinion pana la urma,cand s-au lovit de ghetar au fost afectate mai toate compartimentele. daca era cu unul mai putin,atunci titanicul nu se scufunda
-si din cauza constructiei deficitare!
*pentru cei care nu stiu * -niturile folosite la fabricarea titanicului, erau de calitate slaba pe anumite portiuni.tocmai datorita faptului ca vasul era considerat prea mare ca sa se scufunde, si pentru a grabi productia!
Si poate pare usor off-topic, dar poate intr-un fel e mai bine ca s-a scufundat!
... daca nu s-ar fi scufundat ...atunci oamenii nu s-ar fi invatat minte nici pana acum!

| harciog a răspuns:

Se pare ca a existat o greseala enorma inca din stadiul de proiectare si mai tirziu a contribuit si slabiciunea si netestarea materialului folosit.Cu toate ca a fost proiectat cu mai multe compartimente,astfel incit la spargerea unuia sa se umple numai ala cu apa,adevarata problema a fost "inima"vasului, un fel de teava lunga dintr-un capat in altul al vasului care trecea prin toate compartimentele, etanseitatea lor fiind facuta in sudura.In momentul impactului,din cauza socului care s-a transmis puternic dintr-un capat la celalt, a cedat tocmai aceasta sudura in toate locurile, pe toata lungimea vasului facilitind umplerea tuturor compaqrtimentelor.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu prea are relevanta ce credem noi. O gramada de oameni care chiar se pricep si care au avut toate datele pentru a ancheta si a descoperi cauzele scufundarii au ajuns, demult, la concluzia ca a fost o eroare de pilotaj peste care s-a suprapus o eroare de proiectare.
Oricum, variantele 2 si 3 pe care le dai tu sunt cel putin ridicole.
Am impresia ca, daca ar fi dupa capul tau, si torpila care a rupt Lusitania tot Dumnezeu a trimis-o. Cu prastia, probabil.

| ramona30 a răspuns:

Bineinteles ca afost interventia lui d-zeu. La fel si cu bebelusii de la maternitatea Giulesti care au ars de vii, tot interventia lui d-zeu a fost, ca au baut lapte care nu era sfintit si i-a pedepsit d-zeu.

| Klepto a răspuns:

Da, Titanicul = Sodoma si Gomora la puterea 9999, Merlin de ceruri a cautat o scuza cum sa scape de acei "infidels", a pus pe acel biet om sa spuna acea blasfemie si gata.
Conspiratie? Dans, bautura, distractie, sunt asociate cu vinderea secretelor de stat sau producerea in masa a altor vase ca Titanicul.
Eu zic ca niste eschimosi gelosi au mutat aisbergul cu ajutorul lamantinilor.
Eu dau vina pe muncitorii romani care au facut o treaba de mantuiala ca era happy hour la bodega de langa santier.
De ce trebuie bagat Dumnezeu in absolut orice? Daca o facut El totul, inseamna ca noi suntem doar niste copii care ii stricam jucariile.
Daca eu spun acum ca Dumnezeu nu poate sa-mi dea numerele castigatoare la lotto pentru saptamana viitoare, oare il infurii destul de tare si mi le da?

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Ema, calmează-te, nu a fost nicio intervenţie de-a lui Dumnezeu. Cu toţii credem în El, însă tu dezvolţi o obsesie de-acum! Nu am nimic cu tine, ba chiar te respect, însă nu trebuie să îl aduci pe Dumnezeu oriunde mergi. Sau trebuie, dar nu atât de evident.
Titanicul s-a scufundat pentru că membrii echipajului nu au mai putut evita coliziune cu iceberg-ul, asta s-a întâmplat.

| mgtow a răspuns:

Eroarea umana a fost cauza si de ce? Pentru ca nu a fost verificat la milimetru dupa ce a fost fabricat. Nu exista tehnologie moderna in timpurile vechi si asa au dat gres.

| GodBlessYou a răspuns:

Dumnezeu s-a enervat si a fost gelos pe propriatarul vasului pacatos si a actionat in conformitate cu legea mortii. Dumnezeu cu pumnul sau gigantic a rupt vasul in 2 parti inegale facand dintr-un vas 2 vasuri! Dumnezeu e mare!

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Interesant punct de vedere cre(s)tin... Iahve se razbuna pe un om chiar daca asta inseamna sacrifciul altor persoane nevinovate.Ar putea fi intepretat aceasta ipoteza stupida a doamnei ca fiind un act partinitor, care incalca un principiu elementar, in crestinism:liberul arbitru.Carismatic acest personaj Iahve, parol! se pare ca Baal e vinovat.din nou.Interesant e ca o religie a iubirii e de fapt o religie rigida aflata sub semnul dogmei si a ritului supusa in fapt altor percepte, culmea antitetice iubirii.Pe scurt crestinismul e o religie sintetica, e de fapt un paganism reciclat, asta explica si adeziunea mare in primele secole ale erei post pagane.Ma amuza, recunosc, toti trepadusii, prozeliti nestiutori, care interpreteaza (ar fi si asta ceva)dar mai ales asculta de texte care au un substrat care scapa celor multi.Asta ar fi un lucru,dar siguranta si superioritatea pe care o afiseaza e ceva cu adevarat deranjant si pentru altii cu vederi si perspective mai largi.A persevera in greseala e cu adevarat diabolic, pana si etic e un act inferior celei cu buna stiinta(vezi Aristotel).
P.S.Cel care a citti cel putin un tratat de istorie a religiilor, sa arunce primul comment!

| death a răspuns:

Nu ştiu dacă e conspiraţie sau eroare, dar Dumnezeu sigur nu e. Şi îţi zic de ce. Dumnezeul tău e în cer, da? E. Dacă arunci un iceberg din cer, ca un zeu mârlete ce te afli, se topeşte din cauza frecării cu aerul pe care tot Tu l-ai creat. Deci iei ţeapă, ajungând, astfel, zeu la frigare.

| Încrucişătorul a răspuns:

Cica niturile nu erau stranse bine-bine (cliche romanesc, ce sa-i faci?) si design-ul exteriorului a fost un alt factor.

| tsevaoth a răspuns:

Eu nu prea am facut cercetari amanuntite cu privire la Titanic dar tin minte ca o revista sau o carte ceva cu genul Mistere si Adevaruri spunea ca de fapt au fost 2 nave identice din care una trebuia sa transporte un stoc imens de arme si munitii iar acestea, ca sa nu fie banuite au fost ascunse chiar pe vasul de croaziera.Argumentul era ca de fapt imensa nava nu se putea rupe in doua asa cum sa si scufundat. Adica cu coada la cap mai simplu. Cert era ca a doua nava identica se afla la o distanta vizibila fara ceata. Ceva de genul spunea articolul, mie mi s-a parut foarte trasa de par, nu poti crede tot ceea ce stipuleaza in articole.

| andrasstefan a răspuns:

Am citiit pe undeva ca impactul cu un iceberg este la fel de puternic ca cel al unui impact cu o torpila. Dumnezeu nu este implicat in asa ceva.Una dintre ipotezele cele mai sustenabile este faptul ca vaporul se afla in intarziere.Astfel propietarii lui au transmis catre sala motoarelor sa mareasca viteza pentru a se incadra in timpul prevazut.Viteza mare si lipsa radarelor moderne au facut imposibil depistarea in timp real al bucatilor de gheata.Ganditiva ca atunci erau niste oameni in varful unui catarg care strigau gheataaa nu ca in ziua de astazi cand avem atatea inventii. Unul dintre cele mai interesante lucruri este ca nimeni nu a observat icebergul la timp datorita uriasei viteze care o avea si astfel nu a putut fi evitat in timp real.Pur si simplu a fost o manevra brusca facuta in graba, lucru care explica de ce vaporul a fost lovit atat de tare.In acele vremuri vapoarele nu erau compartimentate ca pina acum ca in cazul unui impact unele nivele sa fie izolate de cele afectate pentru a preveni inundarea.Cat despre calitatea lucrarii ma indoiesc ca ar fi fost de proasta calitate.Nimeni nu risca o suma uriasa de bani ca sa construiasca ceva doar pentru a se faramita nu credeti? In plus trupul miliardarului a fost gasit ciopartit la cateva zile sau saptamani in apele inghetate.Viteza a fost de vina fiind ca sa fim seriosi, tu ca propietar nu ai nici o intentie sa te sui pe un vapor care stii ca se va face ferfelita din cauza proastei constructii.Or fi americanii mai naivi, dar nu cand vine vorba de banii personali.Nu a fost eroare de pilotaj ci graba de a se incadra in programul stabilit de acestia.GRABA STRICA TREABA MEREU.id mess: numaisuntsingur

| queerkulture a răspuns:

Umm...s-au facut numeroase documentare pe tema asta. Retin ca era vorba despre zgarcenia celor care au facut suruburile ce trebuiau sa sustina placile de rezistenta de pe lateralele navei (au folosit materiale proaste si ieftine); chiar daca Titanicul s-ar fi izbit de ceva, n-ar fi trebuit sa se "sfarame" atat de usor.
Of, of, of cand vad cum e bagat dumnezeu in toate.

| crysstyann a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu la scufundat pentru ca pe titanic au fost atatia oameni nevinovati ci cred ca cauza a fost eroarea de pilotaj daca ar fi observat la timp ghetarul ar fi putut sa-l evite eu asta cred dar nu sunt sigur 100% numai Dumnezeu singurul care stie adevarul.

| picolini a răspuns:

Eu cred ca a3a varianta sincer... dar este indeplinita prin una dintre celelalte 2 variante

| darkrider a răspuns:

Eroare umana, cred eu. Dumnezeu nu "se pune la mintea" unui proprietar de vas, doar ca sa-i demonstreze ca el mai tare si ca poate scufunda un vas odata cu sute de oameni.

| Gabonne1982 a răspuns:

Titanicul s-a scufundat din cauza ca fiind foarte mare,nu putea fi intors cu usurinta in asa fel incat sa evite un impact.Cei de la timona au vazut cu ochii lor iceberg-ul, dar din pacate l-au vazut destul de tarziu si n-au putut intoarce vaporul incat sa evite dezastrul. Titanicul daca avea barci de salvare suficiente, dezastrul nu mai avea amploarea de azi.De fapt ceea ce s-a intamplat cu Titanic, a ramas impresionant in istorie dupa numarul de victime si nu neaparat dupa scufundarea in sine.Iar despre o eventuala conspiratie nu cred ca poate fi vorba.Cat despre interventia lui Dumnezeu, n-as crede ca are un orgoliu atat de mare incat sa se fi simtit lezat de o afirmatie a unui biet muribund. Oricum, buna intrebarea ta happy

| hummer24 a răspuns:

Eu cred ca prostii aia care au proiectat vasul nu s-au gandit ca e prea mare si mult prea greu, si greu de stapanit, plus ca avea de 3 ori numarul maxim de pasageri la bordwinking

| A3tius a răspuns:

Capitanul era atat de sigur si de mandru de vas, incat s-a culcat pe o ureche si a vazut icebergul prea tarziu.
Nu ced ca e conspiratie, nu vad rostul.
Tostusi punctul 3 imi da de gandit... Dumnezeu poate a vrut sa ii arate proprietarului ca nu este niciun vas pe care El nu-l poate scufunda.
Totusi, pasagerii erau oameni nevinovati si mi se pare improbabil ca Dumnezeu sa se fi razbunat pe un singur om ucigand atat de multi.

| andreicelmare a răspuns:

Un fel de eroare de pilotaj. In a treia zi de la pornirea din liverpool capitanul navei a primit o atentiune [prin codul morse]care afirma faptul ca in acea zona a atlanticului de nord ar exista o aglomeratie de aisberg-uri. Cu toate acestea capitanul a dat unda verde mariri vitezei. La acea viteza un aisberg cu inaltimea de 117 s-a ivit in fata lui [Titanicului] iar capitanul nu a reusit sa il ocoleasca si s-au izbit. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu putea distruge atitea vieti.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Titanicul nu era submarin? laughing de cand citesc despre el, numai pe sub ape il stiu.Bine, acum mai exista si versiunea pusa pe pelicula unde El o intalneste pe EA, primul plan al evenimentelor se duce pe o proasta indecisa care-si alege barbatii dupa actiunile lor de moment.
Ea, traieste(si in realitate) si el e teapan! E fantastic! eu l-am si uitat, tu cum de ti-ai adus aminte de titanic?
Pana la urma zic si eu ca tine, cred ca a fost rupt in doua de Dumnezeu, cata frustrare poate sa aiba un zeu, incat sa-si distruga propria creatie dotata cu inteligenta ce se ramifica de la propriul creator, raspundebatting eyelashes plss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Nu
2.Nu
3.Nu
4.A fost lovit de iceberg.
Mare stiinta!winking