| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca o femeie e la menstruatie nu are voie in biserica? Acum cu ocazia Pastilor chiar vroiam sa merg la slujba maine straight face

Răspuns Câştigător
| Swan39 a răspuns:

Nu, nu e voie. Te vede dumnezeu de sus din cer şi te va trimite în cazanele cu foc ale iadului -_-
De unde mai scoateţi toate ideile astea cretine? Sunt doar superstiţii şi poveşti, la fel ca întreaga religie, de altfel.

23 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Ce Dumnezeu ar interzice iubitei sale crendicioase sa nu intre in casa lui? Indiferent de problema.

| darrio2007 a răspuns:

Intr-adevar este ceva in sensul asta.Dar poti sta mai la intrare in biserica.

| Kaℓi a răspuns:

Sigur ca ai voie. Du-te linistita, daca asta iti doresti!
E o stare fiziologica naturala si nu are nimic pacatos sau necurat. Daca ar fi interzis asa ceva, ce ar face calugaritele in perioada aia, in fiecare luna? si-ar lua concediu? happy

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Are sens ce spui, Kaℓi, dar în realitate mulţi religioşi, mai ales cei vârstnici, printre care şi bunica mea, te-ar contrazice.
Ţin minte, când eram adolescentă, înainte de un botez, m-a întrebat dacă nu cumva sunt pe ciclu, căci altfel nu puteam merge, nu m-ar fi lăsat să întru în biserică.
O explicaţie logică la al meu "de ce?" nu am primit, doar o abureală despre cum că aş fi murdară (parcă religia nu ar fi umilit şi aşa destul femeia).
Probabil este doar încă o tradiţie care se trage din moşi strămoşi. Din seria: "aşa se face".

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Stiu de traditia asta, si mi se pare una dintre cele mai inacceptabile aberatii din "domeniu"...
Ce poate fi murdar intr-o manifestare a feminitatii, a sansei de a trai maternitatea, a unui proces natural atat de legat de insasi esenta creatiei? mi-as dori ca barbatii care considera femeia necurata in perioada aia sa experimenteze macar cateva luni asa ceva, sau sa treaca prin senzatiile unei nasteri naturale...
Cunosc un dobitoc care mananca la restaurant in zilele cand nevasta-sa e in situatia asta, eventual mai doarme la ma-sa cate o noapte, doua... mare e gradina Domnului!

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Dap. Ar merita să doarmă pe preş. : ))

Inhibă fetiţelor feminitatea şi sexualitatea de mici. Le fac să se complexeze şi să se simtă vinovate pentru lucruri naturale (o practică destul de răspândită în religii).

| OnuOnulică a răspuns:

Nu este adevărat!
Stai liniştită te poţi duce fără griji.

| lpavel a răspuns:

Du-te linistita, cine ti-a zis prostia asta? big grin

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca e biserica Ortodoxa? Da! nu ai voie! Daca te duci la mormoni, sigur ai voie!

| Mayar a răspuns:

E adevarat. In astfel de conditii stai acasa.

| Apokales a răspuns:

Este adevarat... dar heii, cine te verifica?!

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu e vorba neaparat de "sange" (ca pentru asta au inventat astia tampoane), ci de sexualitatea sporita manifestata de femeie in perioada aia. De aceea se interzicea.

http://www.crestinortodox.ro/......39057.html

"
Din textul Sfantului Dionisie reiese ca ii este interzis femeii sa intre in biserica in perioada menstruala. Insa, cei care citesc acest Canon pierd din vedere ca in vremea in care a trait Sfantul Dionisie - secolul III, toti cei care erau prezenti la Sfanta Liturghie se impartaseau, ceea ce nu mai este valabil si in zilele noastre. Din acest motiv parintele pune un semn de egalitate intre a intra in biserica si a primi Trupul si Sangele Domnului. Sigur ca avem canoane care interzic impartasirea femeii in perioada menstruatiei, dar nu avem canoane care sa interzica intrarea in biserica a femeii pentru rugaciune in perioada ciclului. Deci, ea poate intra in biserica sa se roage, nu poate insa sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului. "

http://www.crestinortodox.ro/......68729.html

"Sa lamurim lucrurile:femeia are voie sa intre in biserica si sa asiste la botezul propriului copil unde e chiar necesar sa fie prezenta.In perioda de menstruatie nu are voie sa se impartaseasca, deoarece acest lucru nu se poate face in stare de pierdere de sange, iar slujbele de dezlegare si sfintire a apei care se fac imediat dupa nastere nu sunt destinate inlaturarii vreunei necuratii ci vindecarii trupesti dar si sufletesti a celei ce tocmai a nascut. "

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aristotel spunea ca femeile la menstre cand se vad in oglinda lasa mici stropi de sange „Această credinţă se baza pe ideea că, în actul privirii, ‘focul intern’ se exteriorizează prin ochi, amestecat cu aburul pneumatic şi chiar cu sângele subtil care a dat naştere spiritului". citat pe net din eros si magie
dar nu mai stiu cum venea exact, ideea era ca si atunci cand priveai cu iubire pe cineva fantasma aceluia patrundea in spiritul tau prin nervul optic, si ti se inroseau ochii din cauza aceluiasi sange de spirit

| JusTPauL a răspuns:

Nu ma pricep dar cred ca daca ar fi adevarat ce zici, ar fi putine femei in biserica dar, mereu sunt mai multe femei decat barbatilaughing

| diaac a răspuns:

Asta e una din ideile invechite... Stiu si eu ca la un moment dat era asa, dar cred ca acum nu mai este valabil. Asa in biblie sunt scrise multe lucruri care nu se practica pentru ca pur si simplu am depasit stadiul respectiv (cum era omorarea cu pietre pentru diferite pacate, de exemplu). Nu stiu sa iti raspund 100% sigur daca si astazi este valabil ca nu ai voie in biserica daca esti la menstruatie, ce pot sa spun este ca IGUR nu te controleaza nimeni, deci este ceva ce tine de credinta ta si de ce ti se pare tie mai de bun simt si buna credinta sa faci... Daca simti mai mult sa urmezi o regula (de care multa lume, dupa cum vezi, nici nu stia oricum) sau sa mergi la biserica si sa iti exprimi trairea religioasa.

| Cleona a răspuns:

Buna! happy

Si eu m-am gandit vreme indelungata la acest lucru dar sincera sa fiu, n-am auns la nici un rezultat.
Asta nu inseamna ca m-am dat batuta si ca accept aceasta conceptie de 2 bani ca sa zic asa.
Toate acestea au pornit de la un zvon inventat de niste oamenii care sincer,n-au avut ce face.
Zvonul spune in felul urmator:

"Este pacat ca sangele sa curga in Biserica".

Adica,femeile la menstruatie n-au voie cica. Dar asta e un lucru involuntar!
Dumnezeu n-a interzis niciodata oamenilor sa intre in Sfanta Biserica,a spus ca accea este casa Lui si ca toti suntem bineveniti, n-a pus nicio conditie.
Deci cum pot niste oameni sa puna conditii despre cine ar putea intra in lacasul nostru de cult lasat de Domnul pe pamant?
Cum ar putea cineva sa interzica femeilor, care sunt si ele fiicele lui Dumnezeu, sa mearga in casa lor de drept?

Lucrurile acestea nu sunt aberatii, sunt niste fapte ce se bazeaza pe religie.
Sa nu-ti pese ce spun oamenii, Biserica e casa Lui Dumnezeu, toti suntem bineveniti in ea. Nu sunt conditii si nici altceva!

Asa trebuie sa gandesti.winking
O seara placuta!

| ana5 a răspuns:

Da,este adevarat.

| d33a15 a răspuns:

Nui adevaratwinking multe fete sunt in situatia asta..nu scrie nicaieri astawinking

| AnonimulCurios a răspuns:

Nu cred ca este adevarat... N-am auzit asa ceva niciodata. thinking

| ShockWaver a răspuns:

Încă o Superstiţie indigenă din partea Creştinismului.Ai Greşit Categoria! Du-te la Religie cu Superstiiţile astea, nu la Ştiinţă.

| ioana_8025 a răspuns:

Da, e adevarat, nu poti intra in biserica dar poti sta in curtea bisericiiwinking

| Anto3 a răspuns:

Nu îi asculta pe astia! Daca este scris de secole asa ramane! Asculata-ma ca eu stiu de la duhovnic! Si daca nu sunt de incredere intreaba inainte sa intri in biserica! Si daca nu e pre frig stai in curte!
Sper din tot sufletul sa ma asculti!
PAATE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI!

| mikilulu a răspuns:

Nici eu nu stiu sigur, dar am o vecina care m-a pus sa-i car agheazma, ca ea era in perioada aia, si spunea ca spurca agheazma daca pune mana pe ealaughing