| InYourPants a întrebat:

E corect sa pui un copil mic sa joace intr-un film sau serial? Sa fie exploatat pentru bani? Avand in vedere ca el nu poate decide pentru el, inca nu stie ce pasiuni are sau daca o sa fie mandru de rolurile acelea la maturitate?

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am ajuns la "corectitudini" exagerate. Copilului sa-ivorbesti frumos cand el te injura. O dobitoaca (ministrul sporturilor in Franta si pe deasupra si romanca) spune ca nu este bine sa folosim cuvantul negru fata de un cetatean negru! Pai daca-i negru cum sa-i zic? "Albu' mamii ca un caș, de caldare te frecasi"? Eii insisi isi zic Black (vzei miscarea Black Live Matter) si eu cum sa le zic si de ce? A daca-i zicea "cioara" sau "negrotei" mai intelegeam ca era o jignire, dar asa? Am ajuns sa daramam statulile un scriitori de vaza sau oameni politici pentru ca au avut o legatura cu rea cu negri! Am ajuns sa nu mai avem voie sa le zicem homosexuali ca cica-i jignim. Daca asta sunt? Sper ca lumea sa se sature de asemenea "corectitudini".

| Violleta2022 a răspuns:

Toate casele de film straine au papusi care simuleaza bebelusii, iar copii mai mari au conditii speciale asigurate, care nu permite nimanui sa-i exploateze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se întâmplă. Dacă nu sunt roluri care să îi pericliteze sănătatea morală, nu văd un impediment.

| johnnny123 a răspuns:

In primul rand, exploatati sunt copiii care lucreaza intr-un subsol din China pentru 50 de centi pe zi, nu copiii care joaca in filme.

In al doilea rand, daca parintii acelui copil sunt niste oameni normali la cap, vor lua banii aia si-i vor folosi pentru a-i asigura viitorul copilului.

Pe tine te-ar deranja sa ai vreo 3 milioane de dolari in banca pentru ca ai jucat un rol cand aveai 4 ani?

| InYourPants explică (pentru johnnny123):

Indiferent unde lucreaza copilul, e un copil. Nu intelege ce i se intampla. Nu consimte.
Daca as avea atatia bani, i-as baga in droguri, ca as avea doar serpi in jurul meu care ar incerca sa profite de mine.
Nu mi se pare ca a avea 3 milioane si faima de dolari inseamna fericire sau succes. Suna a izolare. Lipsa de intimitate.

Citeste despre Judy Garland sau chiar vedete autohtone, cat de mult si-au urat copilaria si ce probleme psihice si adictii au acum cu toti banii lor

| johnnny123 a răspuns (pentru InYourPants):

Pentru fiecare poveste cu un copil-actor care a luat-o razna dintr-un motiv sau altul (pentru ca banii si faima nu sunt singurele motive) exista si povesti cu copii-actori care au devenit niste adulti-actori foarte de succes si care traiesc vieti frumoase: Joseph Gordon-Levitt, Natalie Portman, Ryan Gosling, Emma Watson, Daniel Radcliffe si lista poate continua.

Nu cred ca vreunul dintre ei regreta faptul ca a jucat in filme de succes in copilarie. Si nici ca vreunul ar alege acum o viata de anonimat si un job de 8 ore pe zi.

Nu sunt sub nici o forma pentru exploatarea copiilor. Dar dupa cum ti-am explicat, un copil-actor nu este nici pe departe in situatia unui copil cu adevarat exploatat, cum sunt sute de milioane de copii in lumea asta. A juca in Harry Potter nu este acelasi lucru cu a lucra intr-o mina de diamante din Botswana.

Faptul ca daca tu ai avea milioane de dolari i-ai da pe droguri spune mai multe despre tine decat despre altceva.

| johnnny123 a răspuns:

Exista vreun om pe lumea asta care sa nu fi avut parte de traume?

Intreab-o pe Emma Watson daca e dispusa sa renunte la cele 80 de milioane si la celebritate si sa se duca sa ambaleze colete intr-un depozit Amazon. Si mai discutam apoi.

| johnnny123 a răspuns:

Repet: Un om bogat si celebru are oricand optiunea sa nu mai fie bogat si celebru. Poate sa doneze tot ce are si sa traiasca linistit si nederanjat de nimeni in anonimat.

Cati fac asta? Aproape niciunul. De ce? Pentru ca realizeaza ca este mult mai bine sa ai optiunile pe care ti le ofera bogatia si celebritatea decat sa nu le ai. Aspectele pozitive atarna mult mai greu decat aspectele negative.

Mai mult, daca esti bogat poti oricand sa-ti protejezi si intimitatea, daca-ti doresti asta. Pentru asta s-au inventat cluburi private, yachturi private, insule private, petreceri private si domenii private.

Emma Watson alege sa foloseasca platforma pe care i-o ofera celebritatea pentru actiunile sale si pentru a transmite mesajele in care crede. Nu este nimic in neregula cu asta.

Dar iti garantez ca nu ar schimba celebritatea pe care a castigat-o ca copil-actor, cu toate traumele ei, pentru o copilarie normala.

Daca celebritatea este o povara atat de grea, ce cauta pe covorul rosu si pe coperta Vogue?

| InYourPants explică (pentru johnnny123):

Asta cu intimitatea spune-i si lui Britney Spears, saraca dupa atatia ani de la marele ei succes inca e urmarita si hartuita de paparazzi
Ai dat niste oameni drept exemple de cariere fumoase neatinse de droguri si asa mai departe si doar ti-am aratat ca ei zic altceva in interviuri

| johnnny123 a răspuns (pentru InYourPants):

Nu am spus niciun moment ca au niste vieti "neatinse de droguri".

Am spus ca s-au transformat din copii actori in adulti actori cu cariere de succes, pe care probabil nu le-ar fi avut daca nu ar fi jucat in copilarie. Si ca dincolo de problemele inerente bogatiei si celebritatii, ei sunt foarte multumiti de vietile lor si nu le-ar schimba pe niste vieti "obisnuite"

Partea cu drogurile te obsedeaza doar pe tine. Da, in lumea aia a vedetelor drogurile sunt o chestie destul de comuna. Dar asta nu are neaparat o legatura cu faptul ca au jucat in filme in copilarie. Chiar daca ai jucat in primul film la 30 de ani, tot poti sa te apuci de droguri atunci cand ai succes.

Incerci de pomana sa demonstrezi ca un copil-actor este un copil abuzat care este automat condamnat la o viata plina de deprimari. Nu este deloc asa.

| johnnny123 a răspuns:

Evident ca poti gasi titluri despre cat de deprimant este sa fii orice. Absolut toti oamenii de pe planeta asta, inclusiv Jeff Bezos, Elon Musk, Ronaldo, Bono sau Regina Elisabeta au momente de deprimare. Este uman si inevitabil.

Dar stii ce este mai nasol decat sa fii celebru, bogat si deprimat? Sa fii un nimeni, sarac si deprimat.

Asa ca lasa-ma cu toate titlurile astea cu "Vedeta X este deprimata". Nu demonstreaza in niciun fel ca un copil-actor este condamnat la o existenta traumatizanta si mizerabila.

Din contra, un copil-celebru porneste cu un avantaj semnificativ in viata. Ca unii nu invata sa utilizeze si sa-si conserve acest avantaj si o mai iau pe aratura, asta este altceva.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde cat de mic este dar nu cred ca ii exploateaza nimeni ci poate mai degraba sunt unii parinti care si-ar fi dorit ca ei sa fie actori si pun cumva o presiune pe copii, sa devina ei. In plus, daca copilul nu incearca, ar putea sa nu afle ca poate chiar i-ar placea sa faca acest lucru.

| AnastasiaK a răspuns:

Dar e corect sa-i alegi tu numele cand el nu poate decide pentru el? Sau sa decizi ce sa-i dai sa manance cand el nu stie ce preferinte are? Poate o să fie vegetarian și nu va fi mândru că i-ai dat carne. Sau cu ce il imbraci când poate la maturitate el n-o să fie mândru de vestimentația aleasă? Sau să il dai la vreun sport? Dar e corect sa nu-l dai la niciunul cand poate la maturitate el isi va da seama ca vrea sa fie gimnast si ar fi trebuit sa faca asta de mic?

Hai să nu fim exagerați totuși. Sunt niste alegeri pe care părinții le fac și bineînțeles că vor încerca să-l îndrume spre ceva ce doresc ei. Cât nu-i fac niciun rău și nu-l forțează spre ceva ce în mod clar nu vrea, nu văd nimic greșit în asta.

| InYourPants explică (pentru AnastasiaK):

Numele e ceva inofensiv. Nu ii consuma zile din viata. Nu ii ia copilaria.
Mancare ii dai la inceput ce vrei pana vezi ce preferinte are el (ai mei nu mi-au dat niciodata sa mananc ce nu am vrut). Cu hainele si sportul la fel. Astea sunt preferinte care se schimba mereu. Un contract de munca nu il schimbi cand ai chef decat daca inoti in bani si ai chef sa iti terfelesti numele pe veci

Exemplele tale sunt stupide. Cum te imbraca mama la 5 ani nu iti afecteaza intreaga viata. Nu cred ca ai fost vreodata pe un platou ca sa intelegi ce inseamna o zi de filmare. Si un film nu se toarna intr-o zi. Asta inseamna ca copilul ala nu merge la o scoala ca un copil normal, nu are experiente de copil normal, e toata viata un outsider. Normal ca ii face rau.
De aia se drogheaza toate vedetele, pana si actorii aia mici de la nickelodeon sunt plini de boli psihice

| AnastasiaK a răspuns (pentru InYourPants):

Sunt condiții total diferite cele în care filmează adulții față de cele în care filmează copii. Poate nu ar strica să te și documentezi înainte să te dai atotștiutor.

"Cu hainele si sportul la fel" - Tu chiar ai pus hainele și sportul în aceeași categorie? Habar n-ai ce înseamnă sportul atunci.

Revenind la întrebare, hai s-o luăm simplu: legal e, iar moral...se pare că toți care au răspuns în afară de tine consideră că e.

| InYourPants explică (pentru AnastasiaK):

Tu chiar ai pus hainele și sportul în aceeași categorie? Da. Plangi

| AnastasiaK a răspuns (pentru InYourPants):

M-ai uimit cu așa replică inteligentă. laughing "Plangi" rolling on the floor Așa îți zice ție mămica după ce nu te mai lasă pe net sau de unde ai învățat-o?

| InYourPants explică (pentru AnastasiaK):

Esti transexuala?

| GabrielaBtw a răspuns:

Sau poate i se deschid noi orizonturi spre cinematografie. copilul poate fi intrebat daca vrea sau nu sa apara undeva, nu e mare chestie, daca are +3 ani. nu trebuie vazata ca o metoda de exploatare neaparat..parerea mea