| anonim_4396 a întrebat:

E mai logic un univers aparut din practic nimic sau un univers creat de o fiinta omnipotenta?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Lumea a aparut intamplator din Big Bang, Pamantul nostru se afla la distanta perfecta fata de Soare...intamplator. Ca sa vezi si viata pe pamantul nostru a aparut in niste conditii perfecte dar tot intamplator. Totusi teoria Big Bang explica foarte multe lucruri pentru o minte care nu vrea sa creada in ceea ce au crezut stramosii lui timp de mii de ani si mi se pare destul de corect pentru ca nimeni nu ii poate explica existenta Lui, precum ii explica Stephen Hawking teoria Big Bang.
Acum orice om inteligent care a citit pe Internet, pe Descopera, a vazut pe Discovery sau a citit intr-o carte va lua la puricat acele teorii, acele afirmatii si intr-un final isi va da seama ca sunt prea multe,,intamplari perfecte'' pentru ca orice om de stiinta stie sa-ti explice cum a aparut Universul :,,Big Bang -> Kabooom -> reactii chimice -> materie -> inflatie etc dar intreaba-l de ce a aparut Universul si el iti va spune pur si simplu:,, intamplator''. Acum tu te multumesti cu aceste raspunsuri?! Eu cred ca nimic pe lumea asta nu este intamplator, astfel desi nu sunt un credincios, sunt sigur ca exista un Creator (o forta pe care legile fizicii nu o pot explica ca sa zic pe intelesul unui ateu) si acest creator este raspunsul la toate acele clisee de tip,, intamplator'' din teoria Big Bang.
Si este mult mai simplu si mai adevarat, nu am nevoie sa-l explic pentru ca legile fizicii nu ma ajuta deloc, iar ca sa ii fac o caracterizare, este de ajuns sa ma uit pe planeta mea si la perfectiunea Universului ca sa imi dau seama ca nu, nu este nimic intamplator ci totul se intampla cu un scop.
PS: Acum sa nu ma pui sa explic notiuni religioase, pentru ca religia este facuta de nimeni altcineva decat de...om, acel om imperfect care face mii si mii de greseli de-a lungul vietii. Asadar nu va bazati prea mult pe religie ca va veti pierde precum va pierdeti in aceasta controversata teorie a Big Bangului, religia este o necesitate. Ea mentine intr-o oarecare masura pacea si ordinea mondiala astfel incat pana acum au fost doar 2 razboaie mondiale. Astfel daca religia este doar o terapie a sufletului asta nu inseamna ca nu ai ce invata din ea sau ca El, Creatorul nu este real.

| Rapplex a răspuns (pentru Dreamer):

Ai rabdare sa mai evoluam tehnologic, si apoi o sa vezi ca nu numai Pamantul e la distanta favorabila vietiiwinking. Primul pas in astronomie s-a facut cand Aristarh a reusit sa explice cum are loc eclipsa si ca Pamantul nu e centrul Universului, trist ca nu a fost bagat in seamawinking.Al doilea pas s-a facut cand oamenii au realizat ca galaxia noastra nu reprezinta tot Universul, si ca acesta e mult mult mai mare.Deci doar rabdare trebuie sa avemwinking

21 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Din punctul meu de vedere sint la fel de ilogice amindoua.Din nimic nu-ti poate aparea decit nimic iar cu fiinta omnipotenta nu-i vad placerea de a creea viata si moartea in acelasi context.

Răspuns utilizator avertizat
| CoquineNoire a răspuns:

E mai logic un univers aparut din fiinta omnipotenta...pentru ca e potenta.
d'oh!

| Sentinel a răspuns:

"
Aşa cum niciun sunet nu poate exista fără linişte, nici un lucru nu poate exista fără ceea ce nu există(vidul; nimicul), fără spaţiul gol care îi permite să ocupe un loc, să existe.Fiecare obiect fizic sau corp a venit din nimic, este înconjurat de nimic şi în final se va întoarce în nimic.Nu numai atât, chiar şi în interiorul fiecărui corp fizic există mult mai mult „nimic" decât „ceva". Fizicienii ne spun că soliditatea materiei este o iluzie. Chiar şi materia aparent solidă, inclusivcorpul dvs. fizic, este aproape 100% spaţiu gol —atât de vaste sunt distanţele dintre atomi în comparaţie cu mărimea lor.Ba şi mai mult, chiar în interiorul oricărui atom în cea mai mare parte există doar spaţiu gol. Ceea ce rămâne este mai mult o frecvenţă vibratorie, decât particule de materie solidă, care seamănă mai mult cu o notă muzicală. Buddhiştii ştiu acest lucru de peste 2.500 de ani. „Forma este vid, vidul este formă", afirmă Sutra Inimii, unul dintre cele mai cunoscute texte antice buddhiste. Esenţa tuturor lucrurilor este vidul.Nemanifestatul nu este prezent în această lume numai ca tăcere (linişte); el impregnează întregul
univers fizic ca spaţiu — din interior şi din exterior.
Acesta(spatiul) este la fel de uşor de neobservat ca şi liniştea. Toată lumea acordă atenţie lucrurilor din spaţiu, dar cine este atent la Spaţiu însuşi?

"

| Rapplex a răspuns:

Din moment ce exista neanturi chiar si in prezent(gaurile negre), iar teoria big-bangului se bazeaza pe expansiunea Universului de la o singularitate(gaura neagra), e foarte logicwinking

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Rapplex):

Materia intunecata nu reprezinta "neanturi"-le. Iti propun o documentare selectiva, bazata pe propiul rationament, neinfluentata de conceptiile religioase.

| Coconutz a răspuns:

Daca universul ar fi aparut din nimic pe parcursul istoriei universului noi nu am fi avut voie sa rasarim. Nici noi, nici ET. Pentru ca chiar daca sari bariera si afli ce s-a intamplat inainte de big bang, nu vei putea niciodata sa explici constiinta. Sau cum o unitate extrem de mica precum un atom poate da nastere unei experiente.
Iar ce am enumerat eu ar trebuie sa fie principalele motive ale unei fiinte omnipotente.
Dar ele se bat cap in cap. Ca si big bangul si God au dovezi.
Iar cu cat te adancesti mai mult in dezbatere si ajungi la nivel cuantic, realitatea este un basm.
Pana la urma nici una dintre cele 2 variante nu sunt logice. Daca ar fi sa o luam din punct de vedere logic nu am fi vii.

| Nolkyz a răspuns:

"Ce a aparut prima oara? Oul sau gaina?" imi pare aceeasi intrebare, imbracata cu altfel de cuvinte. Esenta este una singura. Depinde cum privim lucrurile.

Pentru unii prima varianta e mai plauzibila, pentru altii a doua. Poate o sa aflam vreodata raspunsul, poate nu. Zic ca ar fi mai ok sa lasam treaba asta la o parte pentru ca nu asta ar trebui sa ne framante pe noi. Avem o viata aici si acum pe care ar trebui sa o traim, fie ca ne este data de cineva, fie ca e creata... din nimic. Asta e tot ce conteaza, cel putin acum.

| Agradável a răspuns:

Va garantez, la aceasta intrebare, oamenii, nu vor afla niciodata raspunsul. Din punctul meu de vedere... logic mi se pare a doua varianta. Nu ai cum sa creezi ceva din nimic, poate doar imaginatia, fictiunea.

| anonim_4396 explică (pentru Agradável):

Nici nu ma intereseaza raspunsul, doar varianta mai logica.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Agradável):

Pai si DZ a existat din totdeauna, nu l-a creat nimic.Este aparut din nimic pentru ca este vesnic.Deci,nici asta nu este prea logica.

| Jadis a răspuns:

Mai logic ca a aparut din practic nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa mine un univers aparut inca nu stim din nimic in viitor vom intelege ca acel nimic a fost ceva, daca dumnezeu a creat universul pe el cine la creat? ce anume poate cauza aparitia unei finte ce face 400 mld de stele si toate planete, toate animalele? de ce s-a intamplat doar o data se stie ca daca un fenomen s-a intamplat se va mai intampla deci de ce nu sa mai creat alti zei? de ce exista atatea dovezi ca a exista big bangul? care nu crede sasi arunce tot de la telefon la pc daca big bangul e fals electromagnestismul nu exista si el o aparut in urma unei explozi culmea apare mereu in urma experimentelor, daca gandesti si nu te lasi dus de imaginatie vieti de dupa crezi in univers aparut din nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miai dat stupid crezi ce vrei daca tu crezi ca o finta a creat 400 de miliarde de stele si milioane de speci de pe fata pamantului stiai ca daca iei un pumn de pamant se gasesc 6 mil de microbi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate nu trebuia sa-ti dau stupid dar totusi cum ai spus si tu 400 mld de stele care puteau sa fie si 10000000 de miliarde nu asta conteaza, create mai degraba din nimic decat de cineva? Ai incercat vreodata sa-ti imaginezi cam ce ar insemna nimicul asta, nici macar spatiu sa nu existe?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu o teorie propie la inceput nu era nimic, acel nimic a luat masa, masa a explodat si in timp a creat tot ce exista, tot trebuie sa asteptam anul viitor ce va descoperi acel lucru care da masa, eu asa inteleg si cred ca s-a format universul inca ceva energia nu are masa practic nu este nimic este o stare, daca foc dai la hartie, acea hartie dispare? nu isi va pastra masa ceva tine legat moleculele acel ceva nu poate fi distrus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si fiinta omnipotenta de cine a fost creata, de unde a aparut? Unde a aparut si cine era inaintea ei?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu a fost creata pur si simplu exista, unde sta n-as sti sa-ti raspund. E o problema de acceptare. Cam ai de ales: ori sa accepti ca ceva exista si exista dintotdeauna si va exista intotdeauna ori sa accepti ca totul a aparut din nimic.

| aldin a răspuns:

Daca "practic nimic-ul" la care te referi inseamna masa intregului univers condensat intr-o portiune foarte mica unde nu existau dimensiuni, spatiu sau timp in care context nimicul respectiv reprezenta infinit...
Logica la care te referi tu, pana acum un secol se baza pe simturile omului care sunt limitate. Citeste universul elegant, o carte geniala pe intelesul oricui.