| anonim_4396 a întrebat:

Este casatoria o lipsire de libertate? Nu cumva existenta casatoriei este o dovada a iubirii si a existentei lui Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sfintul Augustin spunea atit de frumos: "Iubeste, si mai apoi fa ce-ti place." Iubirea implica responsabilitate, adica ingradirea libertatii, placerea e libertatea. Nu exista in lumea asta libertate absoluta, aceea e anarhie. In orice situatie, fie casatorie, fie orice altceva, ai nevoie de principii, de reguli ca lucrurile sa functioneze cit mai bine, ori, respectarea lor duce la ingradirea libertatii. De exemplu: eu vreau ceva, sotia mea vrea sa dea banii pe altceva, si nu avem destui pentru amindoua lucruri, eu am doua optiuni, fie sa fac ce vreau, sa fiu "liber", si sa nu tin cont de parerea sotiei, si atunci eu voi cistiga ce vreau, dar ea se va supara si voi pierde la capitolul relatie, si alta data ea nu imi va mai arata atita dragoste cit mi-a aratat, si ma intreb daca merita sa dai dragostea ce ti se arata pe vreun lucru banal, sau sa renunt la ce vreau eu si sa pierd pe moment, lipsit fiind de libertate, insa cistigind la capitolul dragoste. Deci, da, casatoria e o lipsire de libertate, insa si beneficiile sunt pe masura. De fapt, cu cit iti ingradesti libertatea de dragul partenerului, cu atit mai mari vor fi benificiile.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

In ultimele zile ale acestui vechi sistem este scris: "oamenii vor fi iubitori mai mult de placeri decat de Dumnezeu avand doar o forma de evlavie." 2 Timotei 3:1-5. Asa a fost in toata istoria DAR sa se ajunga pana a legaliza homosexualitatea si chiar unii conducatori politici sunt homosexuali cu acte in regula asta reprezinta un progres spre regres la nivel mondial in spiritul unor asa zise libertati si drepturi ale omului. Cel mai mult au de suferit copiii sau viitoarele generatii care nu se vor mai casatori si vor suferi de crize de identitate. Cand omul isi bate joc de ceva ( casatorie ) acel ceva ajunge de batjocura desi acel ceva ar trebui sa fie ceva sfant si de natura divina intrucat Dumnezeu a pus bazele casatoriei. Sexul de tip fast-food a devenit o realitate prezenta la cote internationale fara precedent in raspandire globala.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Dumnezeu NU există! A fost inventat de către șarlatani pentru a ține în frâu prostimea!

| anonim_4396 explică (pentru atoatestiitoarea):

Natura a fost creata de oameni? Dumnezeu a creat natura si tot ce exista. Insusirile lui Dumnezeu se vad si in natura. Romani 1:20.

| christall a răspuns:

Este o lipsire de libertate pentru cei care nu sunt pregatiti pentru asta sau pentru unii care dezvolta alte prioritati intre timp. Nu mai e cea mai importanta persoana iubita, ci munca, prietenii...O casatorie este cel mai frumos lucru, o uniune intre doua suflete pereche binecuvantata de Dumnezeu.

| cevdet a răspuns:

Familia este intregul. In pereche, unul il completeaza pe celalalt. Din pacate, viata moderna (asa-zisa civilizatie) a denaturat totul: singuratate in doi. Unii insa, vor sa traiasca in aventura, fara obligatiile casniciei si dua casatorie. Si atunci, o considera "lipsire de libertate"

| KronstadtResurrection a răspuns:

Casatoria este, de fapt, intelegerea conceptului de libertate.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Nu este o lipsire de libertate... pentru tine libertate inseamna desfrau/prostitutie? suntem oameni, nu animale
casatoria e ca un fel de comun acord ca faci parte dintr-o echipa formata din doi oameni. nu inteleg cum pot unii sa priveasca o casnicie in asemenea fel... nu are sens

| renattaades a răspuns:

Iti spun STRICT parerea mea! Eu da, vad casatoria ca pe o lipsire de libertate mai ales ca in ziua de azi nu mai rezista o casnicie cum era pe vremuri zeci de ani! Acum dupa 2-3 ani auzi ca baga divort! Asa ca decat sa pierzi cativa ani asa mai bine ramai doar la stadiul de relatie!

| anonim_4396 explică (pentru renattaades):

De acord. Spun de acord intrucat sunt dispus sa vad pana la ce sau la ce se ajunge in sensul evolutionist sau doar material fara a tine cont de spiritualitate.

Continuam: pai da se pierd niste bani dati la primarie pentru semnarea unui act si apoi la notar pentru actul de divort.

Cei 2-3 ani nu sunt pierduti, cum ai zis, intrucat a fost vorba de pasiune si sex intens.

De acord. Aparent dupa 2-3 ani casatoria s-ar transforma intr-o inchisoare. Va fi inchisoare daca cei doi NU vor recunoaste caracterul spiritual al casatoriei. Zic asta pentru ca chiar daca nu va mai fi pasiune si sex sau senzatii la fel de intense ca la inceputul relatiei pu'la-n piz'da si invers tot se vor excita cu putin preludiu.