| RAY a întrebat:

Este wikipedia cea mai buna sursa de incredere asupra stiintei?
care sursa este mai buna?
va rog nu raspundeti aiurea

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Adevarul absolut oricum nu-l are nimeni. In viata e foarte important sa stim sa fim echilibrati, in toate, sa nu cautam ce e cel mai important, toate sunt importante, putin din toate este cel mai bine. E important sa mananci putin din toate, e important sa fii si sanatos, dar sa mai faci din cand in cand si cate o infectie, sa te mai doara una alta. E important sa mananci sanatos si e la fel de important sa mai mananci din cand in cand si o slanina sau niste cartofi prajiti. Cat timp nu facem exces de nimic, o sa ducem o viata sanatoasa.
La fel si cu informatiile, cand sunt lucruri foarte radicale, mai bine tinde sa crezi ca nu doar un om are dreptate, ci are dreptate si cel care e complet impotriva lui, intr-o mai mica sau mai mare masura. Adevarul mereu e undeva la mijloc, sau daca nu mereu, macar in marea majoritate din timp.

10 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Wikipedia e destul de indoielnica, de cele mai multe ori contine informatii corecte dar teoretic oricine poate scrie sau modifica ce scrie acolo. Site-urile de incredere sunt cele care se termina in.gov

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Da-mi un exemplu de site

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Pentru publicatii si studii medicale la cele mai inalte nivele, si verificate. Ce se posteaza acolo e prima data verificat de o serie de editori, asa ca sunt informatii 100% corecte.
De alte stiinte nu ma ocup dar trebuie sa fie site-uri asemanatoare si pentru alte ramuri.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Danke

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

De scinetia, descopera ce parere ai?

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Dupa cate baliverne am citit pe diferite site-uri pe care le consideram de incredere tind sa fiu foarte sceptic in asta. Nu pot sa-mi dau cu parerea, insa ai grija mereu ca informatiile pe care le iei sa poata fi verificate de cel putin 2 surse credibile.
Daca undeva scrie "S-a descoperit leacul pentru cancer" vezi de unde au luat aia care au scris articolul stirea si ce scria acolo de fapt, cel mai probabil in studiul initial scria doar ca "s-a descoperit o proteina care incetineste metabolismul celulelor si scade riscul de a face cancer" (doar un exemplu din imaginatie)... Informatiile sunt foarte distorsionate pe site-urile astea pentru a atrage cititori, daca ajungi sa gasesti sursa stirii si sa o citesti probabil o sa vezi ca nu e asa radical cum era prezentata in articolul de pe nu stiu ce site.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Mam cam pacalit anul trecut cu alimentatia, pe scinetia se promova ideea cum ca proteinele sunt mai importante ca alte macronutrienti si pe net pe Youtube e plin de documentare pro atkins, pana am citit mai multe articole, e greu de aflat adevarul

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Adevarul absolut oricum nu-l are nimeni. In viata e foarte important sa stim sa fim echilibrati, in toate, sa nu cautam ce e cel mai important, toate sunt importante, putin din toate este cel mai bine. E important sa mananci putin din toate, e important sa fii si sanatos, dar sa mai faci din cand in cand si cate o infectie, sa te mai doara una alta. E important sa mananci sanatos si e la fel de important sa mai mananci din cand in cand si o slanina sau niste cartofi prajiti. Cat timp nu facem exces de nimic, o sa ducem o viata sanatoasa.
La fel si cu informatiile, cand sunt lucruri foarte radicale, mai bine tinde sa crezi ca nu doar un om are dreptate, ci are dreptate si cel care e complet impotriva lui, intr-o mai mica sau mai mare masura. Adevarul mereu e undeva la mijloc, sau daca nu mereu, macar in marea majoritate din timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wikipedia este un site evreiesc. Asta ar trebui sa vorbeasca de la sine.

| NAT0 a răspuns:

Ai văzut tu sursă mai apreciată ca wikipedia?

| RAY explică (pentru NAT0):

Dar se spune ca multi pot schimba ceea ce scrie acolo