| bleakk a întrebat:

Evolutionismul (teoria evolutiei) este clara si nefalsificabila? Este cert adevarata? Este cum ai spune:uite aici(aceasta) este o piatra.O vezi,o ai in fata, este cert lucrul acesta.Sau nu a ajuns inca sa fie un fapt?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

"Evolutionismul (teoria evolutiei) este clara si nefalsificabila? Este cert adevarata?"
In stiinta nu e nimic folosit in termen absolut. Dar trebuie sa te gandesti ca e "adevarata" cu foarte multi de 9. Adica 99. 999999% happy
"Este cum ai spune:uite aici(aceasta) este o piatra.O vezi, o ai in fata, este cert lucrul acesta.Sau nu a ajuns inca sa fie un fapt?"
In fapt, chiar cand zici astea, poate vorbesti in somn, sau ti s-a simular piatra asta de un creier imperfect ca ai semne de schizofrenie, sau esti intr-un Matrix, sau o fiinta spirituala (de ce nu) ti le simuleaza.

Deci chiar si daca poti sa arati o piatra si altul zice ca o vede, nu inseamna ca piatra exista: de exemplu poate e doar o bucata de hartie pictata ca o piatra, sau piatra intre momentul in care zici ca este, si tipul iti da raspunsul, piatra s-ar putea sa fi disparut.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Teoria evolutiei este falsificabila, pentru ca este o teorie stiintifica.
Faptul numit evolutie reprezinta o certitudine stiintifica.

| T0T a răspuns:

Trebuie sa faci diferenta intre evolutionism si teoria evolutiei.

| danay72 a răspuns:

Cu cat fac mai multe cercetari despre om si maimuta, cu atat gasesc mai multe diferente intre ele.Cateva idei dintr-un articol.
Prăpastia dintre om şi maimuţă
Recent, o analiză a ADN-ului la antropoide (cimpanzei şi urangutani), precum şi la maimuţele-capuţini şi la maimuţele resus a dezvăluit că structura genetică a acestora nu este chiar atât de asemănătoare cu cea a omului, cum credeau până nu demult savanţii. „În structura ADN-ului există diferenţe uriaşe, şi nicidecum neînsemnate, care fac distincţie clară nu numai între maimuţe, în general, şi om, ci şi între antropoide şi celelalte maimuţe", comentează revista britanică New Scientist. Kelly Frazer, cercetătoare la Perlegen Sciences, compania californiană care a realizat analiza, explică: „Prin compararea cromozomilor s-a constatat că multe segmente genetice lipsesc, iar altele sunt în plus". New Scientist consideră aceste diferenţe „o prăpastie imensă între noi şi maimuţe".

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Constientizezi,sper,ca raspunsul tau nu are nicio legatura cu intrebarea.

| drutzix a răspuns:

Teoria evolutiei este un fapt cert. Sunt munti de dovezi pentru evolutie. E greu de crezut ca ar putea sa fie dovedita ca fiind falsa. Dar lucrul frumos despre stiinta e ca nu are dogme si teoria evolutiei nu este scrisa in piatra.
Un exemplu bun de evolutie sunt cainii (canis lupus familiaris) au evoluat din lupi datorita omului acum aprox 200 de mii de ani, dar inca se pot imperechea cu lupii (ca sa iti dai seama de cat timp este nevoie pentru ca o rasa sa se separe complet de alta)

| Robert2526 a răspuns:

Este un fapt demonstrat si nu prea. Evoluatia poate sa fie observata inclusiv la om. Cândva am avut coada, martor fiind osul respectic de la fund, nu stiu exact cum se numește, îmi scăpa acum. Totuși evoluția a putut fi observata doar in cadrul anumitor specii. E demonstrat ca se poate, dar nu a demonstrat nimeni ca de la câțiva aminoacizi esențiali se poate ajunge la varietatea de ființe de acum. O simpla bacterie care evoluează si ajunge la ceea ce cunoaștem noi acum? Poate.dar nu a demonstrat inca nimeni ca se poate

| SiLaS a răspuns (pentru Robert2526):

Se numeste osul sacral si in niciun caz nu am avut coada.

| Robert2526 a răspuns (pentru SiLaS):

"Se numeste osul sacral si in niciun caz nu am avut coada."

Daca tu spui, te cred, dar majoritatea cercetatorilor spun ca este o ramasita a unei cozi, daca tu nu crezi, poate ca tu nu ai avut coada happy

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Robert2526):

Lasa 'majoritatea cercetarilor'. Ia un schelet uman si compar-o cu oricare alt schelet primat. gasesti ca toti au un numar exact de oase, doar ca au forme diferite. lucrurile astea se pot observa foarte usor si la alte specii, nu doar la oameni/primate. coccisul e format din mai multe vertebre mici sudate intre ele. la alte primate formeaza coada. nu e niciun mister.

http://upload.wikimedia.org/......rawing.jpg

Si da, teoria e falsificabila, asa cum e si teoria heliocentrica. 'fossil rabbits in the precambrian'

| alexcatana a răspuns:

Singurul lucru ca e sigur este faptul ca nimic nu e sigur