| TahionN a întrebat:

Exista obiectivism? Argumentati!

9 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

@Necrophagist: Ok, m-ai prins! N-am dormit de vreo 36 de ore și văd că deja începe să mă doară capul când citesc răspunsul tău, așa că presupun că ai dreptate.
Dă-i fundă!

| Necrophagist a răspuns:

Nu,este doar un anacronism.Vede fenomene sociale ca structuri, asta duce la o atitudine conservatoare şi face din obiectivism un termen nerealizant

| Necrophagist a răspuns:

Alexa,dacă părerea este una etică bazată desigur şi pe recunoaştere, obiectivitatea nu se confundă cu partinitatea?

| Necrophagist a răspuns:

Domnu' Chancey: Nu vreau fundă dar mă simt flatat! AHlaughing

| Necrophagist a răspuns:

Hăgiul: Dacă ar fi doar atât atunci de unde accepţiunea lui Marx?

| Necrophagist a răspuns:

Nicu,am evitat să vorbesc despre societatea actuală,am vorbit despre obiectivism ca termen dialectic, am pornit de la separarea ştiinţei de ideologie.
Dacă ar fi să mă gândesc încă odată la sensul întrebării lui Walternate, m-aş concentra pe adevăr ca relativ/absolut.
Altă variantă ar fi să o contrazic pe Ayn Rand.Ce vrei să argumentez?

| Hăgiul a răspuns:

Obiectivistul este un subiectivist mai documentat.

| Alecsa11 a răspuns:

Normal ca exista. Obiectivismul e atunci cand nu esti implicat intr-o situatie (de exemplu, politica), dar iti dai cu parerea. Practic iti expui parerea neafectata de sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti arati parerea trebuie sa existe in sufletul tau un sentiment ca nu vad motivul de a te implica intr-o discutie fara un temei.
necrogistule, tu ai intra intr-o conversatie despre situatia sociala actuala in care sti expui ideile confuz? ei au ca tema de conversatie situatia actuala din Romania si tu te trezesti vorbind despre Fred si Barney (epoca de piatra ), cam asa inteleg eu anacronismul asta, daca am scris aiurea inseamna ca am anacronizat, sa ma scuzati