| Maximus a întrebat:

Exista prieteni adevarati, sau doar persoane care isi vad interesul? Cum definiti un prieten adevarat?

Răspuns Câştigător
| Crisstina a răspuns:

Un prieten adevarat e cel care vine, atunci cand toata lumea pleaca. Un prieten adevarat vede tristetea din ochii tai, in timp ce ceilalti se lasa pacaliti de zambetul tau!
si cu asta am spus totul happy

12 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Da, exista. Am asa ceva si sper sa consider asa mereu. Cum definesc? Oglinda personalitatii mele.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Fiecare persoană îşi urmăreşte interesul, iar aceia cărora interesul lor este binele tău sau este spre binele tău aceia sunt prietenii cu care ar trebui să rămâi. Nu voi face prostia de a descrie un astfel de prieten (nu ştiu de ce, dar m-am dezobişnuit de sintagma "prieten adevărat" pentru că nu este modul corect de a caracteriza un prieten care e alături de tine). În fine, ca să fac o caracterizare cât mai scurtă, voi spune că un astfel de prieten este unul căruia îi pasă de tine cel puţin egal sau mai mult decât de el însuşi... şi da, există astfel de persoane, doar că trebuie căutate bine, iar de cele mai multe ori prima întâlnire cu ele nu va fi chiar plăcută...

| georgesur a răspuns:

Thomas Jones spunea:"Prietenii vin si pleaca dar dusmanii se aduna"
... dar adevaru este ca vine un moment in viata cand realizezi:
Cine conteaza,
Cine nu a contat niciodata,
Cine nu va mai conta...
Si cine va conta intotdeauna...

Răspuns utilizator avertizat
| Nicoleta a răspuns:

Pai un prieten adevarat e acela care nu renunta la prietenie imediat cum apare o cearta, o persoana care iti e alaturi si atunci cand esti fericit si atunci cand esti suparat, o pers. in care poti avea incredere si care are incredere in tine, o persoana care nu se indeparteaza de tine in favoarea altei persoane, o persoana care stie sa recunoasca atunci cand a facut o greseala.
Nu stiu ce sa zic. pot fi multe definitii pentru prieteni, unele pozitive, altele negative.In ultima vreme am tot auzit diferite pareri. Unii sunt convinsi ca prietenia addevarata exista, altii au incetat sa creada in ea.Eu personal vreau sa cred ca exista, insa nu depinde numai de mine, ci de ceea ce mi se dovedeseste.

| MrsPink a răspuns:

Pai.
1. un prieten adevarat nu te minte
2.nu te barfeste
3.are incredere in tina
4. te ajuta origand la orice
5.nu rade de tine gand greseti
6.se gandeste la tine si sufera cand suferi si tu
7. el e singurul care iti poate dovedi ca iti este prieten

sper ca team lamuritbig grin

| Азбука a răspuns:

Prietenii adevarati sunt aceia care iti ofera prietenia lor, neconditionat.

| F. a răspuns:

Da, cu siguranta exista prieteni adevarati insa acelasi om poate fi in acelasi timp un prieten adevarat pentru o persoana si doar un amic din "interes" pentru o alta persoana.
Prietenul adevarat este cel care te accepta asa cum esti, face sacrificii pentru tine daca este nevoie si iti este alaturi oricand, rade cu tine si plange cu tine, iti vrea intotdeauna binele si iti spune cand gresesti, iti cere scuze atunci cand a gresit cu ceva, nu se cearta cu tine pentru alti prieteni sau pentru un baiat/o fata.
Ar mai fi multe de zis... dar cat de cat sper ca am descris bine un prieten adevarathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma giorgio este. exista. el te-a iubit mult, mult timp inainte de a te naste, te iubeste si acum, si este si va fi alaturi de tine zi de zi si dupa ce vei muri daca si tu vrei sa fii alaturi de el.trebuie doar sa crezi. el nu minte, nu te paraseste, nu te tradeaza, nu te invidiaza, si-a dat viata pentru tine, te iarta, te ajuta.Este cel mai bun prieten.

| dyannee a răspuns:

Un prieten adevarat--mai pe scurt--e ca in vechea zicala:''Ti-e alaturi si la bine, si la rau!''

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Un prieten adevarat te salveaza la nevoie, adica este cu tine in cel mai greu moment. Te sustine mereu si este alaturi la orice pas.Iti da sfaturi utile pe care le folosesti deseori.

Nu stiu, poate tu nu ai intilnit prieteni adevarati, adica ei de la inceput se considera prieteni, sau te fac sa crezi ca esti prieten dar mai tirziu te tradeaza, atunci ce poti crede, e mai rau decit dezamagirea...nu mai ai incredere in nimeni, si iti pare ca toti sunt inpotriva ta.

Poate cu timpul vei intilni prieteni adevarati dar cit de prieten n-ar fi fara cearta nu va fi posibil :^)!

Eu de exemplu de multe ori imi dau aceasta intrebare ca si tine, la mine nu se primeste sa am prieteni, prieteni in tot sensul dar sa fie adevarati. Da, am o colega de clasa cu care ma impac bine dar nu locuim aproape una de cealalta si ne vedem numai la scoala...mai am prieteni cu care discut in fiecare zi pe skype, ei, ma rog!

Mauit la altii cum au prieteni de 10-13 ani, si nu inteleg cum se impaca asa de bine? Poate aici si parintii sunt implicati? Cine stie?

Eu totusi consider ca cel mai bun prieten e mama, cea mai scumpa fiinta de pe lume, clar ca e alt fel de prieten, nu ca cel de virsta ta, dar intodeauna te sfatui si ii dai intrebari cit de simple n-ar fi ele, mama nici o data nu-ti renunta la nimic si e foarte binewinking.

Poate te-am facut sa intelegi cite ceva la acest capitol, dar totusi mai gindeste-te si mai analizeaza toata treaba asta cu prietenia! Bafta:*...pa,pa!

| neamtzu92 a răspuns:

Pretenia adevarata... dar o prietenie adevarata nu se construieste peste noapte se construieste in ani de zile. (eu am o asemenea prietenie de 12 ani ). intr-o prietenie trebuie sa dai totul pentru acel prieten dar si el sa faca la fel,

Iti dau un sfat sa iti alegi fff bine prieteni ca cum te tradeaza prieteni nu te tradeaza nimeni. si nu cauta grupurile mari de prieteni ca alea nu tin la calitatea prieteniei ci la cantitate.