| anonim_4396 a întrebat:

Exista prieteni adevarati? sau doar "prieteni adevarati"? ce inseamna pentru voi un prieten adevarat, in adevaratul sens al cuvantulu? daca vreti explicati-mi, va rog frumos. multumesc anticipat si apreciez fiecare raspuns in parte,

10 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

@iLoveHoes eu as alege prietenul adevarat.Si stii de ce? Pentru ca pot sa aleg sa zicem milionul tau[care il pot lua la fiecare salariu daca stai si te gandesti],dar prietenul adevarat il ai toata viata,banii nu ii ai toata viata,ei se duc,dar un prieten adevarat iti e alaturi toata viata, eu sunt pro prieteniei adevarate pentru ca am si eu prietenii adevarati[e logic], si cei care neaga existenta ei nu au cunoscut-o.Nici eu nu credeam in prietenia adevarata,de fapt nu credeam in "prietenie" pentru ca eram retrasa,dar brusc m-a lovit prietenia adevarata,si mi-a oferit-o o persoana care m-a surprins[intr-un mod placut].Eu zic ca exista,acum depinde de caracterul tau, modul de a vorbi, si rabdarea sa asculti pe cineva.Mai exista o "faza" ca sa zic asa,ca poti ajuta o persoana,dar sa te folosesti totodata de ea[vezi Doamne,poti fi prieten adevarat,dar il ajuti pe aproapele tau pentru ca la randul tau ai nevoie de el],cred ca va dati seama ca asta e o teorie falsa nu? Eu nu cred in asa ceva.Un prieten adevarat nu-ti cere nimic in schimb daca-l asculti si sprijini,eu cel putin nu am cerut,adica ar fi ciudat sa asculti pe cineva si dupa,imediat,sa-i ceri un favor[nu unul mic], adica eu personal, as avea dubii.Prietenii adevarati te asculta si te sprijina daca ii asculti si ii sprijini si tu,cei care nu au,probabil nu au ascultat niciodata, sau nu au sprijinit pe cineva, sau au avut ghinion[exista si varianta asta nefericita din pacate].
P.S: Opiniile nu se discuta.

| Dean1996 a răspuns:

@iLoveHoes Tu asta ai inteles din ce am scris eu acolo?

Răspuns utilizator avertizat
| littleblackgirl a răspuns:

Da, cu siguranta exista. Sunt foarte greu de gasit, dar odata ce i-ai gasit vei fi foarte atasat de el, si veti fi prieteni 1 an, 2, 3, etc. Insa mai devreme sau mai tarziu, cand se va maturiza, va deveni materialist si te va trada. Oricine ar face asta. Dupa cum spune si Biterphobia, daca am avea la dispozitie o suma uriasa de bani si un prieten adevarat, cu totii am alege banii. Oamenii sunt materialisti, oricat de cinstiti ar fi de fata cu lumea, pe la spate fiecare isi doreste mai mult decat are.

| YoYoLicious a răspuns:

Eu am o prietena adevarata. De ce e ea mai speciala fata de ceilalti amici? Pentru ca doar ei ii spun cand sunt suparata, doar ei ii pot cere o favoare, fara sa simt ca sunt obligata sa ii dau ceva la schimb, pentru ca locuiesc cu ea, pentru ca imi da sfaturi, pentru ca nu ma pupa-n fund si imi zice in fata ce are de spus(ceilalti amici nu fc asta), pentru ca ma ajuta sa-mi schimb defectele in calitati sau sa le remediez.
Aspus cineva pe aici ce as alege intre 1 milion de euro si un prieten adevarat. Eu prefer sa o consider pe ea o prietena adevarata pana mi s-ar oferi sansa sa iau acel milionoh go on Eventual as lua milionul si l-as imparti cu ealaughing

| dermetzgermeister a răspuns:

Nu prea, mai corect ar fi "fun buddies"

| DennD a răspuns:

Sincer eu nu cred in prietenie adevarata, Adica logic ca exista prietenie adevarata dar foarte rar mai vezi asa ceva in ziua de azi.

| princess_2636 a răspuns:

Dupa parerea mea prieteni adevarati nu exista am fost in foarte multe situatii si am vazut ca mau tradat asa ca nu mai cred in prietenie adevarata mereu fiecare ii pentru el si nu prea le pasa altora daca suferi ori nu asta e parerea mea!

| LuckyClover a răspuns:

Prieten adevarat este cel care te ajuta atat in situatiii fericite, cat si in cele dificile. Sa i pese de ce plangi, sa zambeasca daca te vede fericit. Parca este si un fel de proverb ca prietenul adevarat se vede cand ai cea mai mare nevoie de el (la nevoie se cunoste). Oricum in ziua de azi cam fiecare pune interesul lui deasupra tuturor.