ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a întrebat:

Foarte mulţi dintre noi, în momentul în care vedem o faptă oribilă, ceva ce nu poate fi calificat sau apreciat cu nici un epitet, folosim expresia :"Animale, cum altfel poţi să le mai spui?"
Prin această expresie aducem o mare jignire, dar nu acelora despre care vorbim ci...bietelor animale cu care îi comparăm. De ce trebuie să le spunem anumitor persoane ANIMALE? Cu ce au greşit oare aceste din urmă fiinţe ca să le comparăm cu nişte ...gunoaie, nişte lucruri netrebuincioase, nişte deşeuri. Ce vină au ele că sunt doar animale?
Din punctul meu de vedere comparaţia respectivă mi se pare total forţată.
Sunt foarte multe persoane care pot depune mărturie despre prietenia şi fidelitatea animalelor de casă sau chiar sălbatice faţă de om sau faţă de...semenii lor.
Deunăzi am vizionat la TV o scenă incredibilă. Într-una din grădinile zoologice dintr-o anume ţară, o maimuţă a născut un pui, pe care l-a luat în administrare, în sensul că îl ţinea strâns lipit de corpul ei, stând în acea poziţie câteva zile, nedând posibilitatea îngrijitorilor nici măcar să se apropie de puiul ei pentru a vedea de ce sex e.
Maimuţa era foarte agresivă şi nu permitea ca cineva să se apropie de cel căruia tocmai îi dăduse viaţă. Un exemplu emoţionant pentru femeile care-şi neglijează sau îşi omoară efectiv copiii pe care i-au născut (sau nici măcar nu au apucat să îi nască, omorându-i înainte de a deveni oameni), un exemplu uman dat de un animal unui om.
Ca să nu mai vorbim despre fidelitatea unui câine faţă de stăpânul lui, despre hărnicia şi curăţenia unor fiinţe minuscule cum sunt albinele sau furnicile, etc., etc. şi exemplele ar putea continua la nesfârşit!
Asta în contradicţie cu anumite mame care părăsesc copiii fără niciun sprijin, lăsându-i în voia sorţii; în contradicţie cu alte aşa zise mame care-şi omoară copiii sub diferite forme şi din diferite motive?
Ce putem spune de anumite persoane care pentru a-şi atinge anumite scopuri nu ţin cont de nimeni şi nimic? Sacrifică orice şi pe oricine, se sacrifică şi ei dacă e nevoie numai pentru a-şi satisface orgoliile şi plăcerile nebuneşti, trecătoare ale vieţii acesteia?

Revenind la întrebarea de la care am pornit : de ce suntem uneori inconştienţi şi-i ...alintăm pe aceştia cu apelativul de animale?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Aceasta comparatie se refera la acele animale salbatice care au comportamente agresive, incontrolabile si incalificabile! Pare sa generalizeze, dar nu e valabila si nu se refera la acele animale domestice care merita sa le iubim si sa le ocrotim.

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

O scena dintr-un film; doi detinuti evadati se bateau si cel mai puternic la doborat pe celalat lovindul in continuare, o tipa asista la scena si ia strigat celui care lovea,
-Esti un animal.
-Mai rau, sunt om, veni replica detinutului, asa ca...

NOname
| NOname a răspuns:

Si mie o astfel de comparatie mi se pare o jignire la adresa animalelor. Si apropo de animale si de cei care, dupa parerea mea, nu pot fi numiti oameni: http://www.tpu.ro/......na-1.html.

P.S. Sa mai spunem, ca omul este singurul animal, care ucide din placere?

NOname
| NOname a răspuns:

Kongeriket, pisica ucide cumva o alta pisica din placere (ca unele, mai aristocrate, se joaca cu cate un soarece si dupa se razgandesc sa-l manance, asta e alt ceva)? Pentru ca un om da, ucide un alt om cu un zambet pervers pe buze (si nu o face ca sa supravietuiasca, deci autoapararea si satisfacerea nevoilor fiziologice (hrana) pica din start; omul de multe ori ucide DOAR din placere).
Dar pana la urma intrebarea, pe care a pus-o ÉrotiqueConseils, este: De ce "animale"? De ce nu "denaturati", "monstri", "inumani", s.a.m.d? Ca e un mod de a spune, inteleg. Si mie de multe ori imi sta pe limba, dar realizand ca as gresi, daca as folosi acest cuvant la adresa unui jeg uman, renunt la el si caut unul mai potrivita.

Flav, sa stii, ca unii da, ar trebui sa fie mandri, cand sunt facuti porci. (esti simpatic, ca de obicei)

Drojdier, apreciez simtul tau al umorului. Sa pui crima si sex in aceeasi oala, iti trebuie umor, nu gluma... Si apropo, cand e vorba de sex salbatic, comparatia intre un om si un animal mi se pare chiar foarte potrivita (ascultam doar instinctele).

MrSmith, am ras in hohote. Esti foarte tare!
Da' de ce nu-ti mai faci inca o baie? Sau nu te duci in aia lui Fifi? Asa ai scapa si tu de-o grija si ai putea sa le alinti, cum pofteste sufletul tau.

Mihaela31, acum ca le/ne-ai facut pofta, parca si vad, ca peste vreo-suta de ani planeta va fi suprapopulata de porci. Of, of...

NOname
| NOname a răspuns:

Off topic: doar ceva, ce m-a amuzat la prima ora.
http://www.tpu.ro/trivia-amuzante/http-i-imgur-com-idfyx-png-adevarat/ - asta apropo de oameni si porci. lol

NOname
| NOname a răspuns:

Mihaela31, mersi pentru sursa - o buna portie de ras de dimineata! Cel mai mult mi-a placut finalul:
"Ochiul strutului este mai mare decat creierul sau.
(Cunosc astfel de persoane.)

Steaua de mare nu are creier.
(Cunosc si astfel de persoane.)"

Subscriu. lol

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ca să nu mai vorbim de câinii care omoară oameni, de câinii care schingiuesc pe viaţă oameni, de mamele care preferă să nu nască copiii cu risc crescut de afecţiuni grave (ex: Sindromul Down, Sindromul Mermaid, etc...).
Să mai pomenim de îngrijitorii morţi şi/sau schingiuiţi la zoo chiar de către animalele pe care le îngrijeau de ani buni? Să mai pomenim de circarii care au avut aceiaşi soartă?
De ce-ţi spun toate acestea?
1. Ca să completez întrebarea ta vădit favorabilă animalelor şi tendenţios împotriva finţelor umane (indiferent de acţiunile lor)
2. Ca să-ţi răspund la întrebare: Pentru că animalele sunt chiar mai imprevizibile şi (cel puţin) la fel de violente ca şi acei oameni de ale căror acţiuni suntem oripilaţi şi-i calificăm ca fiind "animale".

Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@NOname: Şi pisica vânează/ucide din plăcere. De-asta e şi considerată cea mai feroce felină.

| Vizitiul a răspuns:

Ce ai zice sa mergi in salbaticie? Sa vezi cat de generoase sunt animalele. Te devoreaza de vie. Pentru ca, de fapt, la asta se refera sintagma "esti ca un animal". Sintagma este corect invocata, doar ca vrem sa fim modesti si spunem "jignim animalele prin comparatia facuta intre noi si ele." De acord, dar numai la anumite animale. Prin comparatia facuta intre un anume timp de oameni (rai) cu animalele (bune), da, aici este o jignire adusa animalelor. Dar, prin comparatia facuta intre un om (bun) si un animal (rau), deja, nu mai este jignit animalul, ci omul. Este ceva relativ.

| Vizitiul a răspuns:

NOname-Daca omul este singurul animal care ucide din placere, atunci de ce ne defaimeaza femeile cand dorim sex, ca tot din placere-l facem, nu?

| Vizitiul a răspuns:

MrSmith- Din toata marea asta de telenovele, femeile cauta sa priveasca pestisorii de aur (actori bunoci). Stii de ce isi permit sa faca asta? Pentru ca boul se crede taur.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils explică:

Bună dimineaţa.
Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri, am ajuns la concluzia că atunci când oamenii folosesc apelativul "animale", se gândesc la cele sălbatice,cum a spus şi @anad.
misu poate nu găseşti tu răspuns, ceilalţi au găsit (vezi categoria).
Flav, mihaela31, hombre şi Mr Smith, nu ştiţi cât am râs când am văzut răspunsurile voastre laughing.
kongeriket, şi pisica cu chitara tot aşa de feroce e? Pentru că pare drăguţă happy.
LightYagamiDN, Nu, n-am auzit... dar tu ai auzit de cratimă şi de respectul faţă de limba română?
Prazul, nu pot spune că eram neliniştită, răspunsurile m-au ajutat să-mi dau seama la ce se gândesc oamenii când folosesc apelativul "animale", şi totodată m-am şi distrat citind răspunsurile amuzante.

O zi frumoasă să aveţi!

| Flav a răspuns:

Asta inseamna ca noi, ca barbati, cand primim replica din partea femeilor: ''esti un porc!'', ar trebui sa ne mandrim? S-o iau ca pe un compliment? whistling

| Flav a răspuns:

@mihaela31 - You made my night. Si eu, si eu vreau sa fiu a piggy! Imi aleg si numele de pe acum - Temistocle. Merge, merge?batting eyelashes

| NoChanceForUs a răspuns:

Comparatia e folosita pentru a sublinia ideea ca asemeni animalelor, acelor oameni le lipseste ratiunea.Asta cred.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@Flav,ia-o ca pe un compliment. Iata de ce:
´´La porci orgasmul dureaza 30 de minute.
(In viata viitoare as vrea sa fiu porc.)
Unii lei se imperecheaza de peste 50 de ori pe zi.
(In viata mea viitoare inca imi doresc sa fiu porc… calitatea inaintea cantitatii)´´

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Am pus eu doua ghilimele acolo, cam amarate ce-i drept si nu stiu cat s-a inteles ca era un copy-paste!
Mi se pare corect sa va postez sursa:
http://www.belea.ro/post/Bizarerii-si-orgasmul-la-porci.aspx

| DorelSudoru a răspuns:

De caini,ursi,rigri, serpi, lei din astea care omoara oameni nai auzit?

| Sentinel a răspuns:

ErotiqueConseils, ai pus o intrebare care iti produce neliniste si ai avut parte de cei care iti produc nelinistea, in raspunsuri laughing

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Uneori oamenii recurg la concluzii pripite, de moment. asta este in fiinta noastra, asa suntem claditi, sa sacrificam uneori pana si cel mai important lucru pentru a ne satisface orgoliul propriu. insa nu sunt numai astfel de oameni. poate ca adeseori animalele ne dau lectii de viata pe care noi refuzam sa le ascultam sau macar sa le observam inainte ca animalul in sine sa faca ceva special, care sa nu puna pe ganduri. insa animalele ( cele salbatice ) sunt totusi animale. ceea ce le deosebeste de noi este ratiunea. desi uneori oamenii demonstreaza ca sunt lipsiti total de ea, sunt total superiori acestor fiinte ( la intelect- pentru ca vorbind de afectiune nu putem compara, pentru ca ar trebui sa dam exemple de diferite cazuri, si am scrie romane ). desi uneori dovedim ca suntem in stare de acte de cruzime, animalele au alt tip de comportament, care poate scapa de sub control in anumite situatii tocmai din cauza lipsei gandirii.
sunt multe cazuri in care oameni sunt omorati de niste fiare in adevaratul sens al cuvantului. adevarul este ca exista si o alta explicatie. asa cum omul a evoluat asa au evoluat si animalele; avand in vedere ca traim aceleasi timpuri, schimbarile produse in atmosfera, relief, clima, etc, influenteaza la fel ca si actiunea omului, de distrugere, comportamentul salbatic al unora dintre specii, care poate nu aveau acest lucru in obisnuinta.
ceea ce este clar, este ca nu putem compara animalele si oamenii, ajungand la o concluzie in care primele amintite sa fie oarecum superioare in anumite privinte.
sa nu intelegi ca eu urasc animalele, pentru ca ar fi gresit. insa omul, cu toate defectele lui, cu toate crimele, nedreptatile pe care le savarseste, este rational superior unor fiinte care actioneaza uneori din cauza intuitiei, imitarii altor indivizi ai aceleasi specii, involuntar, din cauza simturilor. cu alte cuvinte viata lor este o presupunere, in care prada crede ca ar putea fi atacata si pradatorul ataca din nevoi fiziologice. happy

| alexmircescu13 a răspuns:

Pentru ca, in mod eronat, ne consideram superiori din toate punctele de vedere CELORLALTE animale, desi daca am face o comparatie punctuala oamenii ar pierde sistematic. Astia suntem si asta-i lumea pe care ne-am creat-o, degeaba incercam sa 'pasam' raspunderea unei divinitati implacabile sau unei legi supraomenesti.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Pentru ca omul este, spre deosebire de animale, inzestrat cu judecata si ratiune.Animalele actioneaza din insinct.Cand un om actioneaza din impuls, lasandu-se condus de instinct, se comporta precum un animal.Cu toate ca am vazut si animale care, desi intaratate, nu sar intotdeauna sa atace.pana si ele judeca.

| misu a răspuns:

Fa te filozof.tu pui intrebari la care nu ehista efectiv raspuns

| Băscuţă a răspuns:

Adevarat.

| frei a răspuns:

Pentru ca omul e un idiot si se bazeaza pe morala crestina care nu da doi lei pe animale, ba mai mult, incurajeaza uciderea lor in numele lui dumnezeu sau iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se face comparatie intre oameni si animale pe baza unor sentimente materne, mila sau supunere.Se compara discernamantul fiecaruia.
Ex : Din doi lei,unul e bland,altul e rau. Daca intri in aceiasi cusca in care stau cei doi si cel rau te ataca,ai toate sansele sa fii mancata de amandoi.Dar,daca intri intr-o camera cu doi oameni, unul rau si altul bun, ai foarte multe sanse sa fii scapata de cel bun.Asta face diferenta intre oameni si animale.Ratiunea.
Nu contest ca animalele dau dovada de ordine si sentimente.Dar asta nu le pune mai presus ca omul.

| 3XDumnezeu a răspuns:

Esti doar suparata. Animalele ni se par simpatice si mai 'curate' decat oamenii tocmai pentru ca ne sunt inofensive (cel putin cele cu care sunt compare persoanele la care faci trimitere). Dar practic sunt doar mai proaste decat oamenii si atat. Daca porcii isi vor dezvolta candva o constiinta inevitabil isi vor crea o religie, vor fi atrasi de etnobotanice si vor canta manele. Pisicile nu te mananca nu pentru ca le esti draga, ci pentru ca esti prea mare sa te inghita. Cainii nu raman fideli stapanilor pentru ca au principii, raman fideli pentru ca au invatat ca stapanii lor ii hranesc si le arata afectiune. De faptele acestea sunt capabile si toate 'animalele' umane intr-o forma sau alta, si cand doar de astea sunt capabile compartiile par justificate.

Cat despre sacrificii, oamenii nu sunt furnici, nu am fost niciodata o societate organizata ce a cautat metodele cele mai eficiente de a construi si gasi solutii. Societatea complexa in care traim a fost creata pe nevoile fiecaruia de siguranta, nu pe idealurile de a face lucruri bune. Sunt multi ce viseaza la unitate, utopii, clisee, dar sunt doar idealuri puerile. Atata timp cat vom avea o identitate, fiecare va trai in felul sau independent de cei din jur si, cand va avea nevoie de ei pentru a-si indeplini dorintele, ii va folosi intr-un fel sau altul.

In final, pentru ca e un apelativ justificat. Suntem 96% identici cu cimpanzeii. Majoritatea nu au invatat sa gandeasca la nivelul la care li se zice ca o fac oamenii, ci doar reactioneaza din impulsuri primare, acompaniate uneori de sclipiri de moment ce le intaresc iluzia ca stiu ce fac. Vezi efectul de turma.