| Jay1 a întrebat:

Fosilele l-au trădat pe Darwin. „Nenumăratele" verigi lipsă ale speciilor mutante între clase de animale şi plante încă lipsesc?

18 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Fara sa citezi un studiu nu prea are sens intrebarea ta.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

FALS- Deci nu ai un răspuns.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Se aplica sfatul care ti l-am dat în celalalt post. Pana nu înveți sa folosești argumente nu vei reuși sa convingi decât oameni care se lasă persuadați de "țipatul mai tare".

spor.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

FALS- nu vreau să conving, nu intreb pentru acesta. vreau argumente dovezi. nu sfaturi si păreri?

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Personal am cresucut cu miniciuna lui DARWIN am crezut 20 de anii intr-o minciună. sunt dovezi pe net multe, te poti convinge si singur.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Ești liber sa crezi ce vrei dar dacă vrei sa deschizi o discuție ai nevoie de un argument pe care eu sa îl accept sau sa-l infirm. Internetul este un loc fabulos cu tot felul de "dovezi" care din păcate sunt de multe ori fabule scoase de niște oameni care nu sunt neapărat experți în domeniile respective. Daca îmi indici locația dovezii pot sa citesc argumentarea și sa încerc sa-ți spun dacă din punctul meu de vedere e valida sau nu.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

E doar punctul tău de vedere?

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

E unul din sute de dovezi, mai cerceteyă si tu pe net. ast e am fost frumos mintiti. 20 de anii ajungehttps://www.theguardian.com/......enes-wrong

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Am citit articolul de mai sus si nu invalideaza cu nimic teoria darvinista mai degraba o completeaza in sensul ca studiile epigenetice citate de ei arata modul in care mediul faciliteaza manifestarea sau inhibarea anumitor gene. Nu toate genele inscrise pe ADN se manifesta lucru demosntrat de gemenii identici separati la nastere, desi sunt aproape identici pot manifesta trasaturi oarecum diferite in functie de mediul in care traiesc.

Partea "socanta" din studiile respective, in special cel din nordul Norvegiei sau Suedie arata cum o trauma suferita de un individ poate afecta manifestarea sau inhibarea genelor in cazul descendentilor lucru care schimba putin optica traditionala a evolutiei pentru ca ii poate si dezadapta. Practic nu e neaparat sa se manifeste genele care s-au dovedit a fi utile pentru stramosii individului ci genele care au fost fortate sa se manifeste sub influenta extrema a mediului.

Din cate am vazut eu acolo treaba asta e una de nisa, in sensul ca modifica modul de manifestare a genelor in urma unor evenimente extreme, in situatii normale cel mai probabil se aplica teoriile existente.

PS: Prin referinte ma refeream la studii, eu am citit parerea reporterului de la The Guardian insa poate mi-as fi dorit sa vad si studiul publicat. Incearca sa faci un exercitiu de credinta si sa ma crezi pe cuvant ca e nociv sa iti faci cercetarea pe Google din articole de stiri.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Mi-as fi dorit sa fie dar din pacate e rezultatul catorva ani de filosofie. In logica argumentul implica o serie de premise care sunt utilizate pentru a motiva o alta afirmatie.

Ideea e ca daca nu vrem sa nu ne certam ca la usa cortului trebuie sa avem o metodologie dupa care sa ne expunem argumentele incat rezultatul sa nu fie decis decis de noi ci de argumentele pe care putem sa le aducem in favoarea sau defavoarea cauzei.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Lasă invătatura de scoală, unde am fost siliti să credem ce vreau alti miniciuni, obligatie pentru note -Google e o sursă bună de informatii-am crezut si eu ca tine, cerecetează
Zece greşeli ale lui Darwin---https://ionut-puerava.com/......nt-page-1/

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Evolutia este o minciuna, Teoria lui Darwin este o aberatie! 1 / 7
https://www.youtube.com/watch?v=5B3mNASNgCg

| doctorandus a răspuns:

1. Chiar daca nu ar fi existat nicio fosila, teoria evolutiei ar fi fost la fel de bine dovedita.

2. Argumentul se numeste "move the goalposts": cand apare o fosila intre alte primate si om sau intre feluri de om si Homo sapiens, creationistii zic ca la calea jumatate dintre acea fosila si om nu s-a gasit nicio fosila si motiveaza "verigi lipsa".

3. Daca tot cauti dovezi: http://itol.embl.de/itol.cgi

| Jay1 explică (pentru doctorandus):

Presupusa simplitate a celuleihttps://ionut-puerava.com/......nt-page-1/

| Jay1 explică (pentru doctorandus):

5 Fapte științifice Dovada evoluției este falsă Adevăr ascuns # 3
https://www.youtube.com/watch?v=FSAvmC4YRkQ

| Jay1 explică (pentru doctorandus):

Evolutionismul, o mare minciuna -mai nou ceva
Publicat pe 16 mar. 2017
https://www.youtube.com/watch?v=PysWM9X_mwM

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Cât despre Popper, Quine, Kuhn, Feyerabend se pare că nici n-a auzit, pentru că e mult mai comod din punct de vedere intelectual să bage o placă de teoria conspirației decât să citească despre ei.