| anonim_4396 a întrebat:

Hai sa filosofam putin in legatura cu domnisoarele din ziua de azi, care frecvent devin doamne de pe la vreo 12-13-14 ani maxim. Aveti aceeasi parere proasta la fel ca a mea fata de deciziile lor? Desigur, ele devin domne prin intermediul domnilor binevoitori MAJORI, cel putin 19 ani. Cum s-a ajuns frate la chestia asta? Cum pot fi copiii atat de cretini incat sa faca asta? Sunt fetele un mister in materie de gandire fata de baieti, dar asta depaseste orice limita a bunului simt. Asterneti si voi cateva randuri in legatura cu opinia voastra in legatura cu marele cretinism predominant din jurul adolescentelor.

25 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cine am fi noi să ne dăm cu părerea despre deciziile altora?
Atâta vreme cât ele se simt bine aşa = ESTE BINE.
Ce cred eu sau tu sau oricine este irelevant. E practic cam aceiaşi chestie ca şi cu sexul oral, sexul înainte de căsătorie şi altele de genul.
Să fim serioşi: În război şi-n pat totul e permis şi limitele le stabilesc cei în cauză.
În altă ordine de idei, este adevărat că la 12-15 ani, mental vorbind, lucrurile stau cu totul şi cu totul altfel şi nu vezi toată imaginea.
Eu totuşi cred că pe tine poate te deranjează mai mult atitudinea şi (eventual) stilul vestimentar. Userul jvEcu zice bine.
Viaţa sexuală o începeau multe tot înainte de 16 ani şi acum 100 de ani şi acum 1000 de ani. Doar că atunci se chemea "căsătorie" sau, dacă nu era în acest cadru, nu afla prea multă lume. Se păstrau intimităţile mai bine. Atâta tot.
Hai salut.

| Vizitiul a răspuns:

Eu sunt gata sa abordez acest subiect, dar mi-e teama ca trebuie sa-ti contracarez unele pareri in prealabil.
Crezi ca domnisoarele din ziua de azi devin doamne la 12, 13, 14 ani maxim? Pentru mine, doamne sunt cele pun umarul la intemeierea unei familii. Pot sa fie de brat cu Gigi Becali (de brat in avion), pentru mine oricum nu au valoare. Valoare au atunci cand isi intemeiaza o familie, atunci poti fi numite doamne. Pana atunci se multumesc cu statutul de femei. Mai, la asa o varsta frageda, eu vad mai multa naivitate decat prostie. Prosti i-as face pe cei ce lucreaza la naivitatea acestor fete. Bine, ei se considera smecheri inducand fetele in eroare, dar nu sunt decat niste ignoranti. De asta nu arunc toata vina in spatele acestor copile vulnerabile. Am si eu o intrebare, daca nu e cu suparare: Tu-ti amintesti de felul conduitei tale in jurul varstei de 14 ani? Aminteste-ti si trage acum concluzia. Mi se pare putin deplasata postarea ta, adica ai dreptul sa -ti exprimi nemultumirea, dar fara sa jignesti, ma intelegi?

| Razvan a răspuns:

Fetele de genul sunt extrem de proaste. Tipul ala de 19 ani oare ce isi doreste:plimbari romantice sub luna sau sa ti-o puna(am facut si rima). Acum asa e trendul sa ai prieten pe la 12-13 ani si pana la 18 ani sa iti treaca mai multi prin pat decat in Paginile Aurii
Mama cand le aud,"ma daruiesc lui" imi vine sa ma prapadesc de rasoh go onAsta nu e naibitate e prostie pe os.Inca nu ti s-a dezvoltat complet pupaza si tu disperi dupa cuc. Lolstraight face
Impuscati-va fetelor

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu tocmai sunt martora la un caz interesant: fata de 15 ani si jumatate se prezinta la dermatolog cu o leziune pe coapsa care se dovedeste a fi sifilis. Dermatologul anunta procuratura (cum era normal), mama fetei refuza sa dea declaratie ca isi asuma responsabilitatea, se declanseaza ancheta penala, iar prietenul ei (de 17 ani) a fost condamnat saptamana trecuta la 5 ani de inchisoare. Este deja in penitenciarul de minori de la Craiova.

| thealchemist a răspuns:

Pai daca sunt copii cum ar putea fi vina lor? e vina parintilor si a societatii. sexualizarea copiilor vine din afara, nu e alegerea copilului.

| Nicoleta a răspuns:

Da sunt de acord cu tine.Numarul de asemenea cazuri a crescut enorm in ultima vreme.
Cu cat sunt prezentate la televizor mai multe cazuri, cu atat creste si numarul lor.
Vina nu e numai a fetelor, este si a baietilor, nu numai majori.

| dannyella15 a răspuns:

Uite, eu tocmai am trecut de 14 ani big grin. In legatura cu ce spuneai, sunt perfect de acord, cu o micuta problema :nu ai dreptate cand afirmi ca acest lucru se intampla frecvent; exista fete educate, care pun in prim -plan cariera; Intr-adevar, le numeri pe degetele de la mana. Minimum 19 ani...hmm,cam putin. Sunt si cazuri in care ei au peste 30-40 ani.Domnisoarele de azi, marea lor majoritate, sufera de o boala din ce in ce mai populara:vedetism. Buna intrebare laughing

| muzicalBoX a răspuns:

Poi suntem in secolul vitezei copii din ziua de azii sa grabesc sa creasca.

| Gaby_3536 a răspuns:

Educatia lasa de dorit in aceasta tara de c... t, am importat din occident tot ce este mai rau.Treziti-va fratilor la realitate pina nu este prea tirziu.

| VeVeriţaa a răspuns:

Eu sunt adolescentă şi faptul că filozofezi în felul asta despre mine, bagându-mă în aceeaşi oală cu celelalte, despre care nu-mi pasă ce fac, mă determină să spun ca eşti superficial şi generalizezi.
Faină atitudine!

| Bastet a răspuns:

Fetele cred ca e "cool". cu siguranta fata pe care o plac toti baietii e deja doamna.eu am in clasa o fata care are 11 ani si iubit de 19 si deja s-au... si celelelte fete iau lectii de la ea sa afle cum sa cucereasca
baietii au aceeasi vina, ca vorba aia, si ei au participatlaughing

| FlyDog a răspuns (pentru Bastet):

Stii ce cred eu ca ala de 19 ani despre care zici tu este un fatalau saturat de "gioco del mano" sa zic asa sa nu te sperii cu niste prea vulgare, care nu avea nici o sansa la una de varsta lui sau macar deferenta de max 4 ani si tipa e o copila prostita de un dobitoc scapat de subjugul L.b.i;

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Pot sa iti raspund si eu, chiar daca sunt fata? In unele puncte de vedere sa stii ca sunt de acord cu tine, ai dreptate cand spui ca in ziua de astazi fetele isi incep viata sexuala de la varste atat de vragede, orbite de de dragostea si minciunile baietilor, recunosc, ca este vina fetelor aici, pentru ca nu le obliga nimeni sa isi inceapa atunci viata sexuala, si imi pare rau ca s-a ajuns asa, copilaria nemaiexistand pentru ele, devenind femei mult prea devreme.
Uite, sincer acum, eu sunt fata si am 15 ani si inca mai sunt virgina, chiar daca am iubit de 18 ani, eu am vointa sa nu imi incep acum viata sexuala, iar prietenul meu, rabdare, deoarece i-am spus de la inceputul relatiei ca nu sunt pregatita pentru acest pas, si el a spus ca ma va astepta cat va fi nevoie. happy
Cred ca varsta adolescentei a fost intotdeauna periculoasa, dar tinand cont si de vremurile din ziua de astazi, nimic nu mi se mai pare absurd.In ziua de astazi trebuie sa ne asteptam de la orice, nimic nu ne mai mira.
Chiar regret ca, cuvantul copilarie, incepe incet incet sa dispara. sad

| jvEcu a răspuns:

Daca ar fi fimea asa, as baga-o spre adoptie, in legatura cu celelalte nici o problema, decat buboase, pistruiate cu ochelari, mai bine cu decolteu' de l-i se vad genunchii si cu curu' mare infundat in niste colanti. happy. Ce sa faca si baietii daca nu exista asa ceva? sa moara virgini? Roata se invarteste, zilele se schimba ...numai e ca inainte, o pui cu spatele in capita cu fan si dai pedala, acum. daca nu o plimbi cu masina, nu o duci la restaurant nu mai pica happy!

| PumpkinPie a răspuns:

Salut!
La ce te aștepți când o vezi pe ecran pe Cleopatra Stratan cântând despre dragoste la 3 ani? Copiii nu mai știu ce înseamnă prietenia, puritatea, inocența. Nu am întâlnit până acum, personal, cazuri în care fețele să-și fi pierdut virginitatea de la 12-13 ani, poate este din cauza faptului că am grijă pe cine am prin preajmă, în calitate de prieten sau simplă cunoștință, dar consider că fiecare este responsabil de propriul corp și de propria imagine și atât timp cât ei, adolescenții, cred că este bine ceea ce fac, își iau măsurile de siguranță necesare și sunt conștienți de riscuri (și bineînțeles, își asumă responsabilitățile - asta deținând toate informațiile necesare), nu am dreptul să comentez și nici să arăt cu degetul. Ai uitat să spui că fețele și-o trag cu cine-știe-cine și apoi ascund acest fapt sau nu recunosc iar băieții se laudă când merg la curve și sunt în extaz când știu că au și ei la ce gaură să dea, îndeosebi la petreceri, chefuri. Este poate o nevoie fiziologică sau poate o dorință de afirmare. Nu contează. Au dreptul la sex. Toți avem. Cât timp o faci responsabil și alții nu au de suferit de pe urma acestui lucru, te poate durea-n pușcă. Și nu sunt de acord cu faptul că ai învinuit numai adolescentele având în vedere că aceia care le prostesc sunt băieții de diferite vârste. Ele sunt naive și vulnerabile la această vârstă, nu au personalitățile puternice și nici nu sunt complet/bine formate, poate nu au ajuns să discute cu părinții despre primul prieten sau despre sex, poate le este rușine să vorbească și cu prietenele cele mai apropiate. Și chiar de-și ascund fețele după kilograme de fard, sunt sigură că nu-și doresc să fie batjocorite și apoi abandonate. Cea mai mare vină o au părinții și aici o spun din proprie experiență. Eu nu pot discuta deschis cu ai mei și nici nu vreau să discut pentru că am de unde să mă informez iar societatea m-a format mai bine chiar decât m-ar fi format ei, sunt cu mult mai puternică decât multe fete de vârsta mea (nu din punct de vedere fizic), îmi știu limitele, îmi știu capacitățile și îmi știu prioritățile. Copilul nu o să preia în multe cazuri inițiativa, nu mulți sunt cei care se duc la părinți și le spun "Bună, mamă, bună, tată, azi vreau să discutăm despre sex.". Părinții ar trebui să clădească o personalitate puternică și să formeze un caracter; câți dintre ei fac asta?
Numai bine!
Pumpkin Pie

Răspuns utilizator avertizat
| Sonny a răspuns:

Uite, eu o sa iti dau un caz complet, si eu tot m-am gandit, ceva vreme, asa din curiozitate, cei cu miscarea asta, in care fete de 13-15 ani, le vezi prin cluburi cu tipi de 19 +. Am un caz fix la mine in bloc, si cam stiu si detalii.
Uite o fata de 15 ani, 1. 80m, subtirica, frumoasa, fata saraca, maica`sa nu mai lucreaza de vreo 5 ani de zile, taica`sau un simplu muncitor, lacatus parca e. Ele is 2 fete la casa, venitu` in casa foarte mic, acopera cheltuielile, si mai raman si ei cu cate ceva sa supravietuiasca pana la urmatorul salar/pensie, cam asta e cazul la majuritatea, fetelor din ziua de azi, poate cu niste venituri mai bune in anumite cazuri, dar cam aici ar fi media.
Hai sa zicem ca pe la varsta asta de 15 ani esti dornic de distractie, de socializare, de a creea noi prietenii, de experimenta ce inseamna o relatie.
Fata asta umbland de cateva ori prin oras, cluburi, cafenele, a dat peste un baiat, de 20 ani, care arata destul de bine, cu o situatie finaciara buna ( pe tip il stiu, ca am avut tangente cu el candva, pe vremuri ), tipu are o masina frumusica, are un venit propriu, fara sa depinda de parinti. Astia 2 tineri, sau combinat, toate bune si frumoase.
Fata avea de castigat, ca iesea in oras, se plimba incolo incoace, fara as face griji de costuri, fara sa faca nimica in schimbul lucrurilor astora. ( toatea astea pentru o perioada de timp, cam 1 luna jumate ). Ea o inceput sa se obisnuiasca cu stilul asta de viata, plimbari la munte, vineri-sambata in oras, distractie etc.
Toatea astea, pana intr-o seara de sambata, dupa o iesire in oras, tipu ii zice "hai sa mergem pe la mine, ca is sigur ai mei is plecati, si mai pierdem vreama pe la mine... ".
Tipa nici nu s-ar fi gandit vreodata, ca toate, lucrurile astea frumoase pe care le traia, au si un pret, dar nu un pret real, in bani, ce fizic. Bun, ajung ei acasa, toate bune si frumoase, se pun pe canapea, si saruta... ( ceva normal ) se ajunge un pic mai departe, tipul aratandu-i ca si-ar dori ceva mai mult, ea o zis ca nu poate, ca daca e sa se intample sa fie ceva "special " etc., tipu nu o zis nimica, la 2 minute dupa ce l-o refuzat, eu zis ca el ii obosit si se baga in pat si eu chemat un taxiu, so trimita acasa.
Urmatoare zii, ea la tot sunat, el nu raspundea, si ea so pus pe ganduri, si se intreba unde o gresit, o ajuns la concluzia, ca el s-o suparat de ce nu eu dat acces la virginitatea ei, tipa speriata ca va pierde tot, ce avea ea de castigat de el, a ajuns la concluzia ca si ea trebuia sa plateasca odata si odata cu ceva toate "favorurile" pe care ii le facea tipu, si-o ajuns la concluzia ca cu p. da poate sa-si plateasca datoriile, si asa si o fost.
A 3 zii de la "incidentul" de la el de acasa, tipa il suna, isi cere scuze, ca ea se va revansa fata de el, ca nu pot incheia relatia asa. etc. ( copiilari ). Toate bune si frumoase, tipa si-o pune cu el, si tipu contiunua sa ii faca placerile.
( toate astea le stiu de la ea, ca ma stiu de o viata cu ea, si din cand in cand mai povestim cand ne vedem )
Am bagat tot wall textu asta, ca mi se plare mai logic, sa fac o analiza pe situatie.
Multe fete, ca si cea din cazul de mai sus, ajung sa umble cu tipi mai mari ca si ei, pentru ca le ofera un fel de sigurata, pe care nu o pot gasi poate nici acasa, siguranta, in sensul ca are unde fugi de acasa si de problemele de acasa, lipsurile de casa, si pentru cateva ore pe zi, sa uite de ele.
Oricum, "logic", ca toate cele, si ele trebuie sa plateasca un pret, un pret, pe care multa lume il considera nedrept, sau nefiresc, dar daca asa e situatia asa e si nu se arata ca ceva se va schimba pe viitor, ele o vad ca si ceva normal...
Normal, intr-o relatie normala, partea cu sexul trebuie sa vina de la sine, natural, nu sa te simti presat, ca esti dator, sau trebuie sa te revansezi.
Si uite mai pe lung, cum ti-am dat eu povestioara asta, asa ajung ele sa se transforme in "doamne", ele ajungand, ca toata treaba asta a umbla cu un tip cu bani, sa fie o siguranta pentru ele, chiar daca e temporara, provenind din famili cu probleme financiare/familiare ( cazuri in care tatal este betiv, agresiv, sau in care paritii au venituri mici ) sau ele vad in asta sigura iesire din situatia in care is, sa isi gasesca pe unu, sa se casatoreasca cu el, si sa dispara din calvarul ala in care traieste, fiindca e constiienta ca alta solutie nu prea ar avea ( fiindca access la o educatie mai buna nu are cum sa aiba, mediul in care traieste, nu are cum sa fie un stimul pentru a ajunge undeva pe plan educational/profesional).
Asta e un caz in care, tipa, provine dintr-o familie defavorizata.
Ar mai fi cazul fetelor de bani gata, care vad in baiete mai in varsta ca ei, o aventura, adica mai bine zis, lucruri pe care ele nu au cum sa le faca cu un baiat de varsta lor, gen plecari la munte in fiecare weekend, plimbari in fiecare seara, discutii mai mature, "smecheria baietiilor de 19+ ani, faptul ca is independenti, mai maturi, ca si cei de 14-15 ani ".
Toate astea, un model, vestic, pe care il vezi la orice colt de strada, la televizor, pe net, in care adolescenta asta, e o distractie contiunua, alaturi de bautura, droguri, mai pe scurt cum zic vestici, "a good life". Aci am vorbit de fetele alea, care, se imbraca frate numa cu haine de firma, care umba la manichiura si pedichiura cel putin odata pe saptamana, care sparg in oras, milioane, care toata ziua is in cafenele. Fetele care nu cauta in baieti astia, o sursa financiar, ce mai mult cauta, sa aiba unde sa sparga bani parintilor si sa aiba parte de experiente pe care alte fete ( fete normale, care isi vad de scoala, viitor ) de varsta lor nu au cum.
Si aici e punctul in care cele doua categorii, se "intalnesc", cele fara bani, si fara o posibilitate la viitor, ajung sa isi doreasca stilul de viata a celor care au parintii cu saci de bani acasa.
Mai pe lung asta e parerea mea, si cum vad eu "situatia" asta cu fetele din ziua de azi.
PS: Nici mie nu imi vine sa cred ca am scris aici happy. Oricum sper macar o persoana sa citeasca de la inceput pana la capat! laughing
Hai salut, pace! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci... problema este aceea ca nu le obliga nimeni ele vor cum se spune : daca catelusa nu ridica coada cainele nu are treaba cu ea; poate,,, cine stie sunt " pregatite " mental sau pshiologic sau doar de curiozitatea de a incerca noi chesti.

Este si vina baietilor aprox 50%-50%

asta e parerea meatongue te aprobbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Styx.acum 30 de ani era la fel.prietenele mele umblau dupa p. a moarte, iar cea mai mica de 13 ani venita din oras era f... a mar. dar nu aveau cu cine sta de vorba ca eu visam la zane si printese.nu la panarame.problema era distorsionata ca si acum cred.isi inchipuie ca daca sunt cautate pentru p... a au succes. uita o chestie. un baiat, are nevoie de pitipoance, pentru imaginea de smecher.de panarame, pentru sex.si de fete cuminti curate si educate pentru a le fi iubite, sau, si, viitoare sotii. voi de care vreti sa fiti? ca baietii mint de rup pentru a-si atinge scopul stiu toate.deci?

| p1nk a răspuns:

Eu am ramas masca cand am vazut mucoase de clasa a6a in Club! le dadeai pe putin 17-18 ani. isi distrug copilaria, se maturizeaza prea devreme eu una la 12 ani habar naveam de luciu de buze oja dapai baieti ...si ce e mai absurd este ca si parinti in unele cazuri sunt de acord ma refer ca, copii sa iasan cluburi si sa aiba prieten de la o varsta frageda. Fetele astea in general sunt fete de bani gata carora totu li se permit

| InnocentKid91 a răspuns:

Ai mare dreptate in ceea ce spui.Eu am 13 ani, si nu ma gandesc la asta. Daca am prieten de la 12 ani, la 15, ce dracu fac, ma marit?laughing. Poate pe la 17 ani, pana atunci nu ma gandesc big grin.

| gabitza_4576 a răspuns:

Eu ma cuprind in aceste varste si eu nu am gandit nici o data la asa ceva tongue si ma bukur big grin adevarul e asta daa toate... dar asa e moda si noi nu facem nimic laughing baietii ne propun tongue si noi ne lasam duse de val... si gata tongue