| onucartof a întrebat:

Hei TPU

Credeti ca va lua vreodata rasa umana legatura cu alte fiinte inteligente de pe alte planete? avand in vedere ca intre stele exista o distanta de cativa ani lumina!

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Logica lui Drake spune ca da.
Ecuatia lui a dat ca rezultat zeci de mii de civilizatii, doar in galaxia noastra.

Logica mea imi spune ca NU.
Nu vom lua legatura cu nimeni.

Explic pe scurt:

Umanitatea a intrat in era tehnologica de aproximativ 100 de ani.
In o suta de ani, am trecut de la cal si caruta, la computere si explorarea spatiului...

Acum:
Oare din toate "zecile de mii" de civilizatii "existente" conform exaltatilor...TOATE sunt sub umanitate ca dezvoltare tehnologica? happy
NU are niciuna, sa spunem...macar 1000 de ani, ori 10.000 de ani de dezvoltare tehnologica in spate? big grin

Ce vreau sa spun prin randurile de mai sus?
Daca existau civilizatii extraterestre...NE DESCOPEREAU EI pana acum, nu era nevoie sa cautam noi pe nimeni. big grin

Daca oamenii au ajuns in doar o suta de ani, de la caruta, in spatiu, gandeste-te logic, cam CE ar putea face o civilizatie cu o "vechime" tehnologica de zece mii, o suta de mii, sau chiar milioane de ani "peste" Terra...

DE ASTA, happy parerea mea este ca suntem singuri...

| nony a răspuns (pentru Darkmagic):

Ai o logica incompleta. Daca o civilizatie are 1000 - 100.000 de ani in fata noastra avant tehnologic, ar putea bine merci sa traiasca printre noi inca din timpurile antichitatii.Pun pariu ca sunt mult mai avansati ca noi in a se metamorfoza printre specia noastra.
Inca ceva.Nu-ti da de gandit avantul asta tehnologic din ultimii 100 si ceva de ani.Adica, vorba ta, de la caruta si cal am trecut la explorari spatiale in doar 50 de ani. Ceea ce nu a reusit umanitate in mii de ani de istorie. Ceva s-a intamplat cu noi sau ...CINEVA a interactionat cu anumiti oameni sau organizatii.Bum- ul asta tehnòlogic nu a aparut din neant.

| Hombre a răspuns (pentru nony):

Ai dreptate caci si eu te suspectez ca a intrat un extraterestru in tine ca ai disparut subit si acum ai revenit prelucrat. laughing

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Orice e posibil.

| Alcyon a răspuns:

Chiar ma gandeam la o chestie, zilele trecute happy Ma gandeam ca o civilizatie extrem de evoluata, n-ar avea niciun interes sa intre in contact cu noi. E logic, de altfel. De ce-ar face-o? In primul rand, ar fi constienti de faptul ca o atare "vizita", ne-ar schimba de viata. Niste fiinte superioare, ne-ar lasa liberi, sa ne dezvoltam singuri, fara sa intervina. Cel mult ne-ar supraveghea de la distanta, cam cum facem noi cu animalutele din rezervatii. In contact cu noi, n-ar intra decat o civilizatie la fel ca a noastra, razboinica si dornica de inavutire. Si nu ar fi ceva de dorit, fiindca am pati cam ce-au patit bastinasii din America, Australia samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi era simpatic. Pacat cae asacrizat sad.
P.S. Ce mai faci?