| am484909 a întrebat:

Care este diferenta dintre gandire si inteligenta?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inteligenta =gandire eficienta.
Prostia = gandire ineficienta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Adica vrei sa spui ca un imbecil este mai eficient, caci e asistat social(castiga o suma si nu face nimic) iar prostul este cel care munceste, castiga ceva si da si la altii?

| RAY a răspuns:

Inteligenta are legatura are cu procesarea informatiei in creier

gandirea are legatura cu incercarea de a gasi solutii sau a fi curios de ceva anume

eu ma gandesc la o fata adica imi amintesc ceva

invat ceva memore rapid deci sunt inteligent

faza e ca gandirea poate inseamna si inteligenta, unele gandurii pot insemna inteligenta, creativitate

| oprescudorin11 a răspuns:

Gandirea se refera la un proces permanent, atunci cand se intampla.
Inteligenta este o capacitate de gandire cu rezultate remarcabile.
Ca un exemplu:
Iohannis e un exemplu de personalitate careia ii lipsesc ambele atribute.

| bogdan324 a răspuns:

Gandire-incercarea de a gasi o solutie/raspuns rational
Inteligenta-a fi oportun momentului, a fi constient de situatie si a atinge scopul dorit prin metode cat mai bune si mai usoare.
Ele nu au chiar o definitie clara, depinde si la ce te referi prin inteligenta sau gandire, eu doar ti-am dat o idee despre cum cred eu ca se traduc acele 2 cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta intre gandire si inteligenta este la fel ca diferenta intre un roman si prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandirea este un proces psihic prin care se cunosc caracteristicile unor obiecte. Inteligenta consta intr-o gandire eficienta, parerea mea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

A fi destept inseamna sa cunosti multe informatii(ce inaltime are muntele Everest de exemplu). a fi inteligent inseamna sa le combini in asa fel incat sa iti dea noi informatii(stii ca la inaltimi mari se gaseste mai putin oxigen > deci tragi concluzia noua ca ai nevoie de masca de oxigen cand mergi pe munte).

| am484909 explică:

Ok..multumesc pentru raspunsuri!