| MrUniverse a întrebat:

Http://www.universetoday.com/118904/where-did-the-big-ba ng-happen/

Big Bang s-a întâmplat peste tot... Chiar are sens: acea expansiune a energiei nu putea avea loc undeva anume, pentru că spațiul nu exista deja.
Și, după părerea mea, asta ar putea însemna și că UNIVERSUL CHIAR E INFINIT!

Voi ce credeți?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Întrebarea e dacă o infinitate poate fi expansibilă. Despre ceea ce zici tu, te poți afla într-un anume interval dar e un interval închis nu infinit sau poate fi infinit deoarece aceea este limita însă infinitul e presupus ca neavând limită. Big Bang probabil s-a întâmplat într-o porțiune de spațiu(poți zice peste tot căci presupui că nu exista spațiu-timp, o presupunere care iar nu are baze solide și care nu se pupă, adică să se întâmple ceva în absența timpului) dar nu cred că poți spune că acea porțiune era nelimitată și de asemenea nu poți spune ce era în afara acelei poțiuni că nu cred că dacă să zicem poți ieși din ea vei întâlni nimicul. Adică cum arată nimicul? Există nimicul? Păi dacă ar exista nu ar mai fi nimic. Sunt lucruri pe care nu avem de unde să le știm, ceea ce știm sigur e demonstrabil și practic sau e observabil, însă e o posibilitate ca universul să fie infinit. Mai erau niște teorii cum că dacă să zicem te miști doar într-o parte a universului nu vei ajunge la capăt, vei ajung până la urmă în punctul de unde ai plecat. Poate sunt lucruri peste nivelul nostru de percepție chiar, noi percepând numai spațiul tridimensional și uite că apar teorii unde ni se spune că sunt 11 dimensiuni. Ce mai putem noi demonstra e mai mult la nivel matematic deocamdată, dar problemele sunt mult mai complicate decât cum o pui tu aici lucruri care nu prea cred că pot fi dezbătute în detaliu aici pe TPU.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

În al doilea rând asta e doar dacă ne referim la universul nostru, dar s-au introdus termeni ca universuri paralele(pe care unii le consideră existente în dimensiunea a 11-a - cum spuneam nu putem percepe în afara spațiului tridimensional iar noi probabil putem fi dimensiunea a 11-a pentru alt univers) sau multivers în cadrul căruia se află mai multe universuri paralele care se pot depărta unul de celălalt sau se pot ciocnii ceea ce poate duce la un alt Big-Bang, o naștere a altui univers. Discuțiile nu se mai raportează doar la acest univers, iar restul lucrurilor pe care le poți găsi pe orice site necertificat sunt mai mult filosofii.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

" adică să se întâmple ceva în absența timpului" - Oamenii de stiinta cand spun ca nu exista timp inaintea BB se refera la faptul ca noi consideram BB ca T0 pentru ca nu avem nici un punct de referinta pentru 'inaintea BB-ului". Nu stim nici macar daca legile fizicii erau aceleasi deci nu are rost sa ne gandim (deocamdata) la acea perioada asa ca numim BB T0.
vei ajung până la urmă în punctul de unde ai plecat - Aia e o ipoteza pentru ca nici un calcul nu aduce dovezi pentru veridicitatea ei.

| DinuStie a răspuns:

Ceea ce e sigur este ca se extinde datorita energiei negre,aceasta il face sa se extinda din ce in ce mai repede,pana la punctul in care se va exdinde mai repede decat se misca lumina prin spatiu,atunci cerul va fi tot negru...Dar cum spun uni astrofizicieni,ca acea explozie ar putea fi sfarsitul vieti unei gauri negre care de dinainte,care ar fi mancat toata materia care exista inainte de Big Bang, pana ar fi ramas singura, si ca orice gaura neagra, la sfarsitul vietii explodeaza, asta ar putea cauza Big Bangul pentru noi