| anonim_4396 a întrebat:

Imi este foarte greu sa scriu ceea ce scriu si din motivul asta vreau sa fiti ingaduitori cu mine si sa-mi aceptati anumite exemple si explicatii pentru unele imagini.

Totul a inceput la varsta de 13 ani.Eram in vacanta la bunicii mei.Imi aduc aminte ca era o seara foarte urata de noiembrie.Ploua,batea vantul si am zis ca ma duc sa ma culc, oricum nu aveam ce face.Era 9 seara cand m-am pus in pat si imi amintesc ca am adormit imediat. Ceea ce s-a intamplat in noaptea aia mi-a schimbat viata pentru totdeauna. Aveam un ceas vechi pe perete care avea un sunet urat cand ajungea pe la 1.30 noaptea, nu stiu de ce, dar in seara aia sunetul a fost mai devreme.Cand am deschis ochii, eram cu fata in sus si priveam tavanul.Am incercat sa ma misc si atunci mi-am dat seama ca eram paralizat.Nu-mi puteam misca nici macar limba.Doar ochii puteam sa-i rotesc prin camera.Era intuneric bezna, doar o singura luminita venea de afara de la un stalp. M-am speriat rau si am inceput sa plang.Am vrut sa tip tare sa pot sa imi trezesc bunicii dar nu puteam, deschideam gura dar nu puteam sa scot niciun sunet.
Am simtit cum ma ridic din pat, simteam cum plutesc deasupra patului si ma apropiam tot mai mult de tavan.Ma gandeam ca daca o sa ajung la tavan si nu fac nimic o sa fiu strivit de el.Intr-o alta fractiune de secunda eram in afara casei.Nu simteam niciun fel de greutate a corpului, simteam doar ca plutesc.Intr-o alta fractiune de secunda eram intr-un loc fara sfarsit, fara niciun fel de vegetatie, perfect drept, fara nicio pietricica pe el. Din acest moment nu mai aveam sentimentul ca plutesc.Simteam o enorma greutate in interiorul meu.Simteam cum imi striveste inima si simteam un sentiment de vinovatie profunda a unor lucruri rele pe care le facusem in trecut ( ce lucruri rele putea face un copil mai mic de 13 ani? ) Chiar si asa era o presiune care imi strivea pieptul. Locul era extraordinar de demoralizator si iti impunea o tristete pe care n-o pot descrie.Se auzeau multe voci de departe in toate limbile pamantului.Se auzeau tipete si plansete, amplificate de un ecou care iti ridica orice fir de par.Intr-o alta secunda eram in mijlocul a milioane de oameni. Femei, barbati, tineri, toti erau aici, nimeni nu vorbea, era liniste totala.Era un sentiment ciudat aflandu-te intre atatia oameni si cu linistea de acolo. Aveau capul plecat ( n-am vazut nicio fata ) cu mainile pe langa corp, inerti.Toti erau acoperiti de un cearsaf intr-o culoare indefinita.Nu o pot descrie exact.Era ceva cameleonic.
Undeva in departare era o tribuna cu 101 persoane.Foarte mare, mari fiind si cei care stateau acolo.Nu se putea distinge formele lor. Fata era un fum intr-o continua miscare si schimbare.Erau imbracati intr-o mantie neagra. Cel mai negru pe care l-am vazut ( daca se poate spune asa ) Se intitulau JUDECATORII.In fata tribunei, la judecata, era un singur om. Judecata dura 101 ani in ani pamantesti.Sa nu ma intrebati de unde stiu, pur si simplu, stiu.Toate astea se intamplau in locul acela fara inceput si fara sfarsit.
Atunci am auzit prima data pe cineva cand a zis: A venit timpul sa te intorci! O voce barbateasca, foarte blanda.
Cand am deschis ochii eram in spital, legat la un aparat care imi indica semnele vitale.Eram la Bucuresti internat cu diagnosticul : coma de gradul V.Eram in spital de 5 zile.Acum am 22 ani. Povestea e scurtata mult ca nu am vrut sa intru in detalii.

De atunci ma intreb in fiecare zi: Exista judecata de apoi? Oare unde se duceau toti acei oameni dupa ce li se datea sentinta finala? Ce era acel loc? Voi cum explicati?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Imi este foarte greu sa cred ca ai fost in coma de gradul V si ca sa vezi dupa numai 5 zile ti-ai revenit. La coma de gradul V nu sunt sanse de revenire, si tu spui ca ti-ai revenit in numai 5 zile?! Cam bizar nu crezi?! Avem de-a face cu o minune sau stiinta a evoluat atat de mult si noi nu stiam? La coma de gradul V creierul intra in moarte cerebrala, respiratia si circulatia sunt mentinute artificial prin metode mecanice si farmacologice (practic cel ce intra in coma de gradul V devine o leguma). Ca sa vezi absurditate! Vrei sa spui ca ai trait o astfel de experienta in timp ce erai in coma? HA! Nici macar nu putei visa asa ceva deoarece creierul aflat in moarte cerebrala este rupt de orice realitate, nu mai reactioneaza la nici un fel de stimuli, practic esti un "mort viu"! Chiar din relatarile tale reies minciunile : " Am incercat sa ma misc si atunci mi-am dat seama ca eram paralizat.Nu-mi puteam misca nici macar limba." iar apoi te contrazici in repetate randuri : "Am simtit cum ma ridic din pat, simteam cum plutesc deasupra patului...". Daca erai paralizat cum mai simteai ca plutesti? Explica-mi si mie fenomenul! Iar daca simteai ca plutesti sa presupunem prin absurd, exista alte fapte care dezmint acest lucru si anume tot creierul! In momentul cand visezi, nu simti, nu ai gust, nu ai miros. Deci iar se dovedeste ca minti! Si inca un fapt care mi s-a parut ciudat rau si anume faptul ca tu in momentul producerii extraordinarei trairi emotionante ca aproape mi-au dat lacrimile, aveai 13 ani iar in camera in care dormeai tu era un ceas ce avea un sunet ciudat in fiecare seara la ora 1:30, iar tu te-ai dus la culcare la ora 9 deci ca sa facem un mic calcul 1+3+0+9 =? Cat?! Exact 13! Cat varsta ta! Wow! Fantastic inca un lucru Coma grad 5, alte 5 zile in spital ora de 1:30 si anume 5+5+1:3 cat va da? un rezultat extrem de apropiat de 13. Fantastic. Si cu 101 judecatori si 101 ani pamantesti ce e? Daca aduni 101 + 101 = 202, iar daca elimini pe 0 din 202 ramai cu 22 varsta ta actuala! Din ce in ce mai frumos! Exceptional! As putea sa o tin asa pana maine! Data viitoare gandeste-te la o poveste mai realista! Pana data viitoare somn usor si vise placute! big grin

24 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Exista 3 solutii pentru raspunsul tau si sincer in ultima nu cred.
1. Aberezi aiurea sa te bage si pe tine cineva in seama.
2. Intr-adevar ai fost in coma, dar, tot ceea ce ai trait/visat a fost doar produsul creierului tau in momentul in care a intrat in coma (come on man, 101? de ce nu erau 114? laughing ).
3. Ai avut o experienta extrasenzoriala pe care o vei mai trai doar dupa ce mori.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Biblia ne spune ca exista, ca noi credem ori nu este problema fiecaruia. Tot Biblia ne spune ca fiecare va ajunge in Rai ori Iad, dupa faptele sale. Nu cred ca poate spune cineva ce este locul de care ai povestit si nu cred ca exista o explicatie obiectiva, asa ca nu ma hazardez. Am citit cateva carti despre fenomene paranormale, inclusiv despre reintoarcerea din morti, dar nu am fost convins ca experientele descrise sunt reale ori numai vise si inchipuiri. Am citit si un roman SF pe aceasta tema (Thanatonautii) si cele scrise mi s-au parut aproape de nivelul celor relatate in celelalte carti citite. Numai bine!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Paralizie in timpul somnului, OBE, Proiectie Astrala, Halucinatii, Constiinta alterata, Eliberare de DMT, si probabil un impact negativ al acestora asupra ta (bad trip)

Felicitari esti fericitul posesor a unei Intense Experiente Extrasenzoriale in afara corpului! (daca e adevarat ce spui)

Majoritatea oamenilor trebuie sa plateasca bani grei pentru a merge pe unde ai fost tu. Te poti considera norocos ca ai avut parte de o "tura gratis" happy

P. S. Totusi, coma de gradul V nu e un diagnostic. CE anume a cauzat coma?

| Maximus a răspuns:

Mermaid, permite-mi sa subscriu: Nu stiu cine ti-a spus s-au de unde te-ai informat dar ai fost informata eronat, dar creierul in timpul somnului este rupt partial de realitate, de logica nu interactioneaza matematic cu realitatea, iar visele in fond sunt interpretari modificate ale faptelor petrecute cu cel putin 24 de ore, fapte asimilate de creier reproduse in timpul somnului in alte circumstante. Si prin urmare Gustul, Simtul, si Mirosul sunt efectiv eliminate de creier pe perioada somnului acesta fiind in imposibilitatea de a procesa aceste elemente! Gandeste-te la diferitele persoane care au decedat in somn din cauza intoxicarii cu monoxid de carbon? De ce crezi ca au decedat? Fiindca le-a fost lene sa opreasca gazul sau sa deschida o fereastra?! Nu ci din cauza ca in timpul somnului creierul nu poate asimila astfel de fenomene!

| carminaburana43 a răspuns:

Eu cred tot ceea ce ai scris. Dar nu ai povestit dupa ce ai revenit ce au zis de ce ai intrat in coma? Ru de 28 de ani caut cazuri ca ale tale si nu esti singurul ce povesteste asa ceva sau lucruri asemanatoare.In schim majoritatea le pune sub tacere pentru ca se tem ca vor fi considerati neseriosi si aiuriti.Eu am alta parere.

| carminaburana43 a răspuns:

Te rog din suflet scrie-mi mesaj vreau sa-ti dau id sa vorbim acolo despre.Am avut si carti despre viata de dincolo de moarte. Dar dintr-o prostie le-am vindut si acum nu le mai am.

| thealchemist a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incepi sa scrii. stai foarte bine la capitolul imaginatie.

| GyeBaek a răspuns:

Da exista judecata de apoi.

| RS4 a răspuns:

Bun, deci tu ai avut acest vis cat timp ai fost in coma! medicii ce ti-au spus, de la ce ai intrat in coma?

| ZuAgain a răspuns:

Hm seamana cu filmul the exorcism of emyli rose
sunt sceptic asa ca nu cred ca exista asa ceva
este doar creatia imaginatiei tale
apropo scrie o carte din intamplarea asta.
poate e doar o inventie de a ta
cine stie

| Lora a răspuns:

Nu stiu nici un raspuns la intrebarile tale, dar tare interesanta intamplarea si infricosatoare

| missReckless a răspuns:

Ce n-aş da să am o explicaţie.

| carmelita_3694 a răspuns:

Da exista judecata de apoi asa spune biblia.aceasta judecata se face pentru fiecare om in parte.citeste apocalipsa lui ioan din biblie si te vei lamri.intreaba si de un pastor sau preot sau cineva care cunoaste religie.asa spune si crezul ortodox ca va fi o judecata si asta se va produce cand va veni iisus hristos pe pamant la a doua sa venire

| luv a răspuns:

Salut, stii este o emisiune super la rusi despre lucruri supranaturale, participantii sunt oameni ce vad ceva ce altii nu pot...trecut, viitor, o parte din ei descoperit acest dar dupa ce au stat in coma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am patit si eu ceva odata. m-am trezit intr-o noapte cu cineva calare pe pieptul meu, cvare imi tinea mainile cu genunchii, lipite de corp.era bezna si acel; a era asa de greu ca parca era tot pamantul pe, ime. m-am gandit ca ma sufoc daca nu fac ceva.am intrat in panica.tot asa nu puteam sa misc dacat limba. m-am calmat, mi-am facut cruce cu limba in gura si am spus tatal nostru in gand de 3 ori. dupa aia am miscat degetele de la picioare.am hotarat atunci sa ma ridic brusc si sa-l arunc jos de pe mine.cand am sarit, am sarit drept in picioare, usurat, de ma miram singur. am iesit afara si m-am gandit ca rugaciunea are totusi mare putere.si concentrarea si linistirea poate avea un rol mai bun decat intratul in panica.credeti ce vreti. dar mi-a fost frica tare. aveam 23 de ani. facusem armata, si nu-mi era frica de intunerec.nici acum numi este la 46.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa consideram ca a fost ceva, ca ai avut acel vis, dar toate acele senzatii sunt de domeniul fantasticului, deoarece stii prea bine ca in momentul cand esti pus intr-o astfel de situatie, numai de descrierea pshica iti arde(eu cred ca a fost un vis si dupa toata suferinta, nu ai mai putut face diferenta dintre realitate si produsul imaginatiei).
Apoi, existenta unei fiinte atotputernice, care ne-a creat si se presupune ca este "tatal nostru", presupune si niste indatoriri ale noastre fata de el, precum un copil trebuie sa-si multumeasca parintii pentru a-i avea cat mai aproape. Ei bine, consider ca aceasta judecata nu ar fi una dura, ci s-ar face o repartizare intre cei care au stiut sa foloseasca ce au primit si ceilalti(se presupune ca toti ar trebui sa fim egali, ca bunatatea trebuie sa pluteasca si altele, dar si cea mai mica portiunea de rau se poate amplifica).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu o experienta nu chiar asemanatoare, eram in armata si am vazut un obiect de dimensiunile unui muzeu raportat la cladirile din jurul unitatii, era alb cu niste hulbouri(presupun). M-am uitat cam 2 secunde la el si a disparut pana m-am hotarat eu sa-mi scot telefonul.Era superb, nu iti pot descrie sentimentul pe care l-am avut, e nevoie de mai mult decat niste cuvinte, nu semana cu nimic din ceea ce am vazut sau ce imi imaginam eu cu privire la extraterestrii.Era ca un tablou ce isi schimba luminozitatea, o opera de arta.
Sunt lucruri pe care nu le intelegem oricat de avansati am fi, eu stiu ce am vazut si de aceea am postat ca anonim.Nu cred in religii si nici in extraterestri! asta pana gasesc un raspuns la unele intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă există, lasă experienţa asta în urmă şi apucă-te să scrii în genul SF!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca tu ai visat un vis ciudat cind erai si te lecuai in spital ai visat de la bun incept ca est in vacanta la bunici si cind te-ai sulat erai in spital asa cum trebuias sa fie si gata ce atate de explicat doar tu ai deschisd ochii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ai avut din punct de vedere medical "Manifestari paroxistice nocturne" din care fac parte si parasomniile, paraliziile in somn si fenomenul "Alice in tara minunilor".

| mermaid a răspuns:

Imi permit s ail contrazic pe Maximus cu un lucru. Admir ca ai ales castigator raspunsul lui, dat fiind ca e foarte critic happy, insa ce vreau eu sa mentionez este ca Maximus a spus un lucru care nu este adevarat, si anume: "In momentul cand visezi, nu simti, nu ai gust, nu ai miros." A fost dovedit ca ai. Si nu pentru ca in momentul in care te trezesti, creierul le asociaza imediat cu ceea ce ai tu in subconstient. Ci pur si simplu, aceste capacitati de a simti gust si miros exista si exista si in vis.

| mermaid a răspuns:

@Maximus: happy
Nu poate asimila astfel de fenomene, asa e. Dar in vise ele se pot manifesta. Studiile pe seama viselor cuprind foarte multe conceptii. Sunt super-mega-discutabile. Asa cum este discutabil de unde provine omul. Ne luam dupa stiinta? Sau ascultam si credem ce zice religia?!
este exact la fel si in cazul viselor. Parerile sunt impartite. Daca nu poti sa visezi colorat, teoretic nu ar trebui sa poti visa nici forme, nu? Prin forme ma refer la elemente rotunde sau patrate, etc.
Sau, nu ar trebui sa simti nici frica in somn, nu? Nici panica. Si totusi, lasand la o parte ce spun unii si altii, stii visele acelea, pe care cred ca toti le-am avut - cand cazi si cazi si cazi si cazi si brusc, te trezesti speriat. Sau visele cand esti urmarit si simti teama...
Cazurile in care oamenii mor din cauza intoxicarii cu monoxid de carbon sunt cu totul altceva. Evident nu e vorba de lene happy
Insa, dupa cum se stie, monoxidul de carbon nu are miros.
Apoi, prin intoxicare cu monoxid de carbon se intrerupe transportul oxigenului in organism si in acelasi timp eliminarea bioxidului de carbon, toate acestea ducand la asfixiere.

Este nevoie de un timp foarte scurt pentru a se ajunge la deces. Deci, zic eu, asfixierea nu are nici o legatura cu visele sau cu ceea ce simte omul cand viseaza.

| bBo a răspuns:

La coma de gradul V se spune ca acei mor si reinvie si ca pot vedea raiul/iadul/judecata de apoi. Cel putin asta cred eu. Vise placute

| Arites a răspuns:

De obicei cred in multe chestii paranormale si am multe explicatii dar... poate e si putin din imaginatia ta pe aici... daca vrei sa mai vorbim baga id:wild_cat7892