| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti plizzzz daca exista monstri ai apelor de aia care arata cu un dinozaur sau creaturi mitologice, am citit intr-o carte ca exista caracatite uriase. Am vazut pe net un film cu creaturi ciudate. MERSI, VA MULTUMESC MULT! Nu uitati de funda!

Răspuns Câştigător
| Babydoll_4700 a răspuns:

Avand in vedere faptul ca apele planetei sunt explorate in proportie de 10% (mult mai putin decat spatiul), tot ce e posibil! Poate ca vom reusi sa realizam aparatura necesara pentru a putea explora adancurile...sau mai bine nu! Omul este o fiinta distructiva, careia nu-i pasa decat de propriile interese, fara a se gandi la consecinte!

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Monstri mitologici nu exista, caracatite uriase am vazut in niste filmari de prin anii 1930 (circa 8-10m bratele) fiind aruncate pe plaje ale oceanului Atlantic. Dinozauri nu exista la ora actuala dar, exista un dar, iti pot relata o intamplare care insoteste istoria familiei mele. Este vorba de anii 1900, strabunicul meu din partea mamei mele a participat (fara voie) in vasta Siberie la o vanatoare de dragoni zburatori. Zona aproximativa, raul Amur in apropiere de granita cu China. Cum aratau nu-ti pot spune, dar denumirea este impresionanta, din cate am inteles era vorba de blocarea unei linii de cale ferata in zona (probabil unica) din cauza atacului acestor creaturi ce puteau ridica vaca in aer. Mai pot spune ca era vorba de o zona mlastinoasa gen cea din filmul Calauza. Nu-ti pot spune sigur daca au prins o fiinta din aia sau nu deoarece personal nu l-am apucat in viata pe strabunicul meu iar relatarile au fost facute de bunica mea care fata fiind era mai putin interesata de aceste aspecte ale vietii.

| Pomar a răspuns:

1.Sansele sa exista monstri care sa arate ca dinozaurii tind spre 0; creaturile mitologice (cum le spune si numlele ) sunt doar mituri.
2.@ Babydoll cum ai ajuns tu la concluzia ca apele sunt explorate doar in proportie de 10 %? Si oricum cum poti afirma ca se cunosc mai multe despre spatiu de cat despre apele Terrei?! Tu gandesti cand dai un raspuns?
3.@TheBestForYou "nu mai exista"? deci au existat?!

| Dmesss a răspuns:

Bine, daca exista o sa iti spun.

| Dmesss a răspuns:

@danut, am o capra, vrei s-o ****?

| Zenithf a răspuns:

Ce te manca pe tine grija, poate vrei sa te faci scafandru de meserie? Un lucru este clar, printre casalotii vanati s-au descoperit exemplare cu urme de ventuze mari cat farfuria, de asemenea in ultima lor 'masa' s-au descoperit tentacule si alte parti din corpul unor calmari care depasau in dimensiune orice este cunoscut, de asemenea, sunt cunoscute cel putin doua ocazii in care cadavrul unui calmar gigantic a ajuns undeva pe un tarm, iar un vas de pescuit japonez a prins in navod un calmar gigantic.
De asemenea, exista si serpi marini si nu m-ar mira ca ei sa ajunga la dimensiuni mai mari ca anaconda, in zonele foselor tectonice exista viermi si scoici de dimensiuni impresionante si as mai putea continua.
Dar ma indoiesc ca ar mai exista dinozauri, adica daca au disparut si dinozaurii pitici ca velociraptori, atunci nu ar prea avea cum sa fi suprvietuit dinozauri mari precum pleisosaurul.

| NOBODY a răspuns:

Bineînțeles!
Chiar azinoapte când dormeam în pat m-a mușcat un fel de creatură ciudată.
http://acin.weblog.ro/......iarba1.jpg

| 0marry0 a răspuns:

@danut
Imi pare rau sa te anunt ca ai inteles gresit. Nu era vorba de dragoni adevarati, ci de o societate numita Dragonul Negru.
Ai nimerit timpul si spatiul, dar restul...

| Fαntαsy a răspuns:

Exista caracatite mari, dar nu "uriase " in sensul in care te gandesti tu. Nu sunt foarteeee mari. acceptabile :d. Oricum, "creaturile ciudate ale marii" pe care le-ai vazut pot fi probabil cele de pe fundul marii (abisale). Sunt mai ciudate pentru ca au adaptari pentru intunericul de pe fundul marii (din cauza ca razele soarelui nu ajung pana acolo) :

http://www.google.com/......tp?/imgres

Acesta e pestele unditar. Arata asa de ciudat pentru ca are acel "bat" in varful capului (care probabil e fosforescent, lumineaza in intuneric), si dintii mari pentru a prinde pestii ( gandeste-te ca la un rechin).

Nu trebuie sa te sperii de animale. Chiar daca cei de la Tv mai folosesc niste expresii mai ciudate, gandeste-te ca e doar un mod de exprimare. (una e cand spui rechin si una e cand spui "monstrul oceanului"). :)

Răspuns utilizator avertizat
| Resource a răspuns:

thinking Orice este posibil,pot fii dinozauri care au supravietuit,s-au adaptat mediului,si se ascund. Niciodata sa nu spui niciodata happy ''Creaturile ciudate'' pot fii de asemenea preistorice. Dar nu te astepta prea curand sa iasa un monstru marin la suprafata si sa ne manance laughing In adancul oceanelor exista creaturi care s-au adaptat,si traiesc fara lumina sau mancare(pe fundul oceanelor nu sunt foarte multe de mancat ) asa ca acele creaturi se hranesc cu sulf si stau in preajma vulcanilor calzi subacvatici care elimina substante hranitoare pentru acele creaturi,dar pentru noi,oamenii sunt otravitoare. In concluzie,exista creaturi ciudate,descoperite sau nedescoperite de om,iar noi prin natura noastra,vrem sa descoperim cat mai multe, cat mai multe ciudatenii ale naturii, care de fapt sunt doar niste fiinte care au supravietuit in lungul proces de creare si adaptare dupa ciocnirea asteroidului cu planeta noastra happy (asa cum stim din documentare si spusele oamenilor de stiinta) happy

| thebest_6021 a răspuns:

Nu exista! funda?

| moldoa12 a răspuns:

Da exista dar nu sunt monstri sunt animale care au suferit mutatii la una dintre caracteristicile primare ex:crestere culoare oase sistem digestiv

| Deiya a răspuns:

Tot ce este posibil big grin. Nu se stie nimic concret! :*... Funda?