| Inferno a întrebat:

"Închideţi timp de 40 de zile într-un alambic lichidul spermatic al bărbatului. El ajunge să intre în putrefacţie, până când începe să se mişte, lucru care este uşor de recunoscut. După această perioadă el va apărea într-o formă asemănătoare unui om, dar transparent, ca fără substanţă. Dacă după aceea hrănim în fiecare zi acest tânăr produs, prudent şi cu grijă, cu sânge uman, şi îl conservăm timp de 40 de săptămâni la o căldură constantă, egală cu cea a abdomenului unui cal, acest produs va deveni un copil adevărat şi viu, cu toate membrele sale, ca şi acela născut din femeie, însă mult mai mic."

Paracelsus

Pareri? A incercat cineva? A functionat?

13 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

...Ce dracu'-i asta?

| T0T a răspuns:

Cine știe puțină biologie și cine se întreabă ce rol mai are femeia în toată treaba asta, nu ar încerca așa ceva.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nici nu stiu de ce ar incerca cineva. Nu are cum sa functioneze din numeroase motive.

| Suck a răspuns:

Interesant...ar merita incercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios, chiar ai pus intrebarea asta? Ai 5 ani?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Paracelsus nu avea 5 ani cand a scris cele de mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Paracelus nu avea la dispozitie absolut orice informatie in mai putin de cateva secunde si nici nu era la curent cu descoperirile facute in toate domeniile, in ultimi 500 de ani. Pentru ca a cam murit inainte. Oricare prost detine in ziua de astazi mai multe informatii decat ar fi detinut un geniu in trecut, pentru ca globalizare si internet. Asta parca era cu "medicul divinitatii" sau ceva de genul, asta spune destule despre ce fel de oamenii traiau in acele vremuri.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Si faptul ca nu beneficia de cunostintele actuale, crezi ca scuza sau explica prostia de mai sus?

"Reteta" lui Paracelsus pare mai degraba a indica schizofrenie decat lipsa de cunostinte.
Eu sincer nu vad cum o minte normal (indiferent cand si cum a trait) ar putea ajunge la asemenea concluzii total lipsite de orice temei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Cred ca o explica, evident. Noi judecam acele vremuri prin prisma prezentului, pentru ca doar prezentul am avut ocazia sa-l experimentam. Dar e clar ca lucrurile stateau cu totul altfel pe atunci, poate un astfel de gest nu era chiar atat de bizar. Presupun ca ce spunea un invatat atunci era litera de lege, nu era ca si cum ai fi putut intra pe telefon si sa verifici cat de adevarate sunt spusele lui. In plus, cred ca sub 1% din populatia planetei stia sa citeasca pe atunci...

Sau era nebun, cum zici tu, cine stie.

| DonaldTrump a răspuns:

Cred ca Paracelsus asta era nebun sau ceva.

| sanboss a răspuns:

Omule, viata nu inseamna doar TRUP ci nu uita ca noi avem TRUP / SUFLET/ DUH

Răspuns utilizator avertizat
| Snitel03 a răspuns:

Trebuie sa fi fumat sa faci asa ceva