| Inferno a întrebat:

Intr-un poem de-al sau Epimenides a scris: "Cretanii, intotdeauna mincinosi, fiare ale raului, burtosi lenesi". Epimenide insusi era cretan. Daca Epimenides este cretan si un mincinos, atunci afirmatia lui "Cretanii, intotdeauna mincinosi" este o minciuna. Aceasta inseamna ca toti cretanii spun adevarul, iar afirmatia lui Epimenides este adevarata?

Răspuns Câştigător
| iRaul a răspuns:

Da, dar daca tu cunosti un roman care nu e mincinos, inseamna ca tu esti mincinos, iar numa ce ai spus tu e o minciuna(cel putin una cunoscuta laughing ).
Orcum, intrebariile ce le'ai pus recent, mi'au spart toti neuronii, daca aveam mai mult de doi. laughing
Frumos.

4 răspunsuri:
| iRaul a răspuns:

Nu e neaparat, ca daca spui o minciuna nu e adevarat opusul afirmatiei.
Ex.: Drumul bun e in fata, mint pe cineva ca e la stanga.

| Inferno explică (pentru iRaul):

Exemplul tau nu are legatura cu ce am spus eu.
Daca eu, roman, spun ca toti romanii sunt niste mincinosi, si sa presupunem ca romanii chiar sunt niste mincinosi cu toti.Deci inseamna ca eu roman sunt tot un mincinos, aceasta insemnand ca afirmatia mea este o minciuna.

| iRaul a răspuns (pentru Inferno):

Ba da are legatura, ai spus ca "aceasta inseamna ca toti cretanii spun adevarul".
Nu inseamna ca un popor facut mincinos de un mincinos e un popor sincer.

| Inferno explică (pentru iRaul):

Da, dar e putin probabil sa fie mincinos.
Sa ne gandim altfel:
Eu afirm: Romanii spun NUMAI minciuni, eu fiind roman.
Daca eu sunt roman asta inseamna ca si eu spun NUMAI minciuni, deci obligatoriu afirmatia mea este o minciuna.

| iRaul a răspuns (pentru Inferno):

Da, dar daca tu cunosti un roman care nu e mincinos, inseamna ca tu esti mincinos, iar numa ce ai spus tu e o minciuna(cel putin una cunoscuta laughing ).
Orcum, intrebariile ce le'ai pus recent, mi'au spart toti neuronii, daca aveam mai mult de doi. laughing
Frumos.