| Claudelu_6992 a întrebat:

Sper ca aceasta intrebare nu s-a mai pus... Epimenide Cretanul spune ca toti cretanii sunt mincinosi.Deci el spunea adevarul sau mintea?

Răspuns Câştigător
| Pomar a răspuns:

Pai depinde de la ce premisa pornesti:
Daca Epimenide spune adevarul in afirmatia sa atunci inseamna ca el minte, deoarece afirmatia sa ar fi valida si ea spune ca toti cretanii incluzandul si pe Epimenide sunt mincinosi.
Daca Epimenide se inseala atunci rezulta ca toti cretanii nu sunt mincinosi sau ca o parte din cretanii nu sunt mincinosi, deci mai simplu ca toti cretanii sunt sinceri sau ca o parte din cretani sunt sinceri...

Oricum intrebarea e bunawinking

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Minte, pentru ca si el este cretan.

| Alphawolf a răspuns:

Eu spun ca toti omenii trecuti de o anumita varsta sunt mincinosi. Mint sau spun adevarul?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce stiu este un paradox celebru, care nu a fost rezolvat pana astazi, desi s-au facut destule incercari. Nu s-a putut demonstra daca spune adevarul ori minte. Numai bine!

| AndrogynBeauty a răspuns:

Evident că minte. Dacă am presupune că ar spune adevărul, am ajunge la concluzia că de fapt şi el minte (fiind cretan), deci această presupunere iniţială duce la o imposibilitate, în consecinţă, este nereală.
În cazul în care el ar minţi, asta ar înseamnă, conform negativului afirmaţiei sale mincinoase, că nu toţi cretanii sunt mincinoşi, dar asta nu duce la o contradicţie, pentru că unii cretani (printre care şi el) sunt mincinoşi. Diferenţa este că nu toţi sunt mincinoşi, ci doar unii.

| sceptic a răspuns:

Nu spunea nici adevarul si nici nu mintea. Pur si simplu se contrazicea singur.