| MagicalUnicorn a întrebat:

Un cretan spune : 'toti cretanii sunt mincinosi, dar eu spun adevarul.'

Spune adevarul sau minte?

38 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Poți judeca și altfel.
Toți cretanii mint, cu excepția lui, pentru că a avut grijă să se excludă ("eu spun adevărul"). Oarecum, el spune adevărul cand afirmă că, cretanii mint.

E un paradox ciudat.

| pisoias a răspuns:

Spune adevarul, dar doar in prima parte.

evenso
| evenso a răspuns:

Si el este cretan, asta ar insemna ca daca ar fi cum presupune el ca toti cretanii mint, s-a inclus si pe el automat si n-are cum sa spuna adevarul.
Deci el minte.

| MagicalUnicorn explică (pentru evenso):

Pai daca el minte asta inseamna ca de fapt cretanii nu sunt mincinosi. e un paradox

| StefyScumpik007 a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Bun raspuns!

| evenso a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Da, este un paradox.
Asta este o minciuna " toti cretanii sunt mincinosi "

| BeastMaster a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Tipu'i un cretin cretan paradoxal...

| MagicalUnicorn explică (pentru BeastMaster):

Prin raspunsul tau dai dovada de incultura

| BeastMaster a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Deci tu pui o intrebare la Trivia/Amuzante si te astepti la cultura?

| MagicalUnicorn explică (pentru BeastMaster):

Deci recunosti ca nivelul tau de cultura e mai scazut?

| BeastMaster a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Nu mi-am calculat "nivelul de cultura".straight face
Dar daca te face fericit...Ok, il am scazut.

| MagicalUnicorn explică (pentru BeastMaster):

N-am intentionat sa te jignesc. imi cer scuze daca am facut-o.

| BeastMaster a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Nu ai de ce sa iti ceri scuze.

| JeStieKungFuDaNuStieKarate a răspuns:

Nici el nu stie.

| niko200 a răspuns:

Zice afevarul pentru ca vorbeste despre cretani..doar in aceasta afirmatie zice adevarul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă spune adevărul intră și el la mincinoși, făcând parte din poporul cretan. N-are nici o logică, doar dacă ar fi puțin dus cu pluta.
Dacă minte: Spunând că cretanii sunt mincinoși:, rezultă că cretanii nu mint, contrazicându-se singur, iar nici o logică.
Totuși putem să-l credem că spune adevărul, lăsându-l în plata lu' Dumnezău.
Dacă fiecare cretan ar spune că doar el spune adevărul, ar reieși că ori sunt cu toții mincinoși, ori toți sunt ușă de biserică și spun doar adevărul.
Al dreacu' cretanii ăștia.
M-am zăpăcit cu totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era un cretan sau un cretin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune adevarul! Am ajuns la această concluzie prin eliminare. Deşi inca nu sunt siguralaughing

| SongokuJR a răspuns:

Minte

| PinkPanter a răspuns:

Depinde: Daca cretanul spune adevarul in afirmatia sa atunci inseamna ca el minte, deoarece afirmatia sa ar fi valida si ea spune ca toti cretanii incluzandul si pe cretan sunt mincinosi.
Daca cretanul se inseala atunci rezulta ca toti cretanii nu sunt mincinosi sau ca o parte din cretanii nu sunt mincinosi, deci mai simplu ca toti cretanii sunt sinceri sau ca o parte din cretani sunt sinceri...
Oricum intrebarea e buna

| IepureleCuLopată a răspuns:

Modificare!

Toți cretinii sunt mincinoși!

Adevăr pur!

| para001 a răspuns:

Da sunt toti

| HεεЌεЯε a răspuns:

Spune si adevarul, dar si minte in acelasi timp.

| SmartLie a răspuns:

Zicand ca toti cretani sunt mincinosi, iar el e cretan, inseamna ca toti cretani spun adevarul... dar el nu big grin
Deci toti cretanii spun adevarul in afara de el smug

| iHateStrike a răspuns:

Da.

| iHateStrike a răspuns:

Deci, practic, ăla spune adevărul.

| Darkguy a răspuns:

E cam complicat. e un paradox

| Bubbles12345 a răspuns:

Da si nu

| Asami a răspuns:

Unicorn @.@

| MagicalUnicorn explică (pentru Asami):

Da, sunt un unicorn spre surprinderea ta laughing

| Asami a răspuns (pentru MagicalUnicorn):

Marry me (>'-')>

| MagicalUnicorn explică (pentru Asami):

laughing da, toate ma vor.

| MagicalUnicorn explică (pentru Asami):

Toate ma vor laughing

| crazydeea a răspuns:

Ce-i ala cretan? rolling on the floor

| AnonimuszWss a răspuns (pentru crazydeea):

Sustin! +1

| MagicalUnicorn explică (pentru crazydeea):

Un om care locuieste in insula Creta

| MagicalUnicorn explică:

Pana la urma nu este niciun raspuns corect acestei intrebari. E un paradox, format din doua parti care se contrazic. Oricat ai incerca sa rezolvi prima parte ('toti cretanii sunt mincinosi') cealalta parte ('dar eu spun adevarul') iti "strica" planurile. Si invers.

| Scorbut a răspuns:

Minte. Daca toti cretanii sunt mincinosi, atunci si el ar trebui sa fie mincinos, deci...nu poate spune adevarul laughing Greu cu logica asta =p~