| remus1007 a întrebat:

Logica o sa ma omoare... bun. oamenii cred in dumnezeu pentru ca dumnezeu e mare si tare si e fiinta suprema. fiinta suprema clar nu are in cine crede. atunci fiinta suprema e atee? (lovitura la cap!)

22 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

2 Timotei 2:13
" Dacă suntem necredincioși, totuși El rămâne credincios, căci nu Se poate tăgădui singur."
Mi-a fost greu să pun versetul de mai sus; Dumnezeu Se încrede în cei credinciosi, în aceia care au încheiat un legământ cu El. Si mi-a fost greu să pun versetul de mai sus pentru că nu întotdeauna I-am fost credincios.
Toată Scriptura este logică; dar logica ei este diferită de cea a oamenilor. Citește Biblia si vei înțelege cum stau lucrurile. În ea vei găsi scris că lucrurile spirituale trebuiesc judecate spiritual. Si ca judecate/privite prin ochi omenești ele sunt o nebunie, si nu pot fi intelese.
Pentru înțelegerea Scripturilor nu se cere inteligenta omeneasca; aici este nevoie doar de o inimă sinceră care dorește să cunoască adevărul; lucru pe care orice om îl poate avea. De lucrul acesta se lovesc cei mai mulți oameni; pentru că Biblia nu este o carte de povesti. Ci ea este menită să schimbe inimile oamenilor; ea nu are alt scop, si nu este scrisă de inteligență umană, ci de inteligență divină, chiar daca Dumnezeu a folosit..vase de lut(adică oameni).
Sunt multe de spus, dar mă opresc aici.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Va trebui sa incetezi sa te lovesti in cap, pentru un stil de viata sanatos. Logica nu o sa te omoare; poate doar in conditiile in care vei continua sa o ocolesti.

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă exis­tența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.

Conform definitiei, Dumnezeu NU este ateu. El STIE ca El insusi exista si ca este Dumnezeu. Nu se neaga pe Sine.

Cine nu doar crede, dar stie cu certitudine, in nici un caz nu este inferior, daca ma intelegi. Si nici nu se transforma in ateu. happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru remus1007):

Probabil ca nu ai observat ca suntem in 2015. Prin urmare nu ne permitem sa dam definitii din dictionarul din 1955. Iar definitia aia de atunci este. 99, 9% dintre atei HABAR NU AU de cunoasterea stiintifica si in nici un caz nu isi bazeaza negarea existentei lui Dumnezeu pe ea.

PS: nu "ne batem" in definitii ci le dam doar pe cele corecte. Te rog sa te uiti la originea cuvantului si sa nu mai vii cu informatii invechite.

| martzian a răspuns (pentru remus1007):

Prietene, ai inteles total gresit, demonstrand incapacitatea de a decodifica un text simplu. Ultimul pasaj se referea in continuare la Dumnezeu, nu la mine si la tine. inferioritatea de care vorbeam nu era intre un om si altul, credincios si necredincios, ci intre starea divina de cunoastere certa si cea a celui care "crede". Ma rog, probabil ca am asteptari prea mari...

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru remus1007):

Tu poti crede corect ce vrei. Asta nu inseamna ca ai dreptate. Repet, marea masa a ateilor NU se bazeaza pe stiinta pentru a se decide ca nu cred. Daca nu ma crezi, intreaba si tu ateii de aici. poti fi ateu si fara sa fii om de stiinta.

„demonstratia era ca si eu pot cauta undeva o definitie care sa ma avantajeze" – asta e parerea ta (ca te avantajeaza). De fapt te pune intr-o postura destul de penibila. Oricum, cred ca suntem intr-un punct mort. Eu nu am de gand sa ma balacaresc cu tine, mai ales ca ne-am dumirit deja cu cine avem onoarea...

O seara faina!

| martzian a răspuns (pentru remus1007):

Asa, si? De unde si pana unde semnificatia termenului sprijina definitia ta? Sa ne oprim la tine, in ce fel te-a influentat "cunoasterea stiintifica" in a deveni ateu? Ia educa-ne! happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru remus1007):

Bine Remus. Noapte buna.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Fiinta suprema" este de sine statatoare. Constienta de prezenta sa in univers se accepta pe sine insasi si se completeaza.

Logica ta inteleg ca este firava, dar incearca sa o pastrezi pentru tine, pentru a nu polua si pe altii cu astfel de framantari filozofice.

Răspuns utilizator avertizat
| Chimied a răspuns:

Ai facut singur asta?

Răspuns utilizator avertizat
| corinelmik a răspuns:

Daca parintii tai nu vor mai fii pe lume intr-o zii,nu ca imi doresc eu asta, dar asta e cursul vietii pentru fiecare dintre noi, daca s-ar intampla asta tu in cine vei mai crede, cui ii vei cere ajutorul la nevoie, in cine vei avea incredere la batranete? Cumva in copii tai? Asa si Domnul crede in copii lui ca sunt ei mai rai sau mai buni El crede in ei pana in ultima clipa.

Răspuns utilizator avertizat
| corinelmik a răspuns (pentru remus1007):

M-ai intrebat daca eu a-si crede in ceva inferior mie.Pai ma pot compara eu cu Dumnezeu? Pot avea eu atata intelepcine si bunatate cat are el? Da el crede in copii lui, asa cum cred si oamenii in creatiile lor."oamenii cred intr-o fiinta suprema pentru ca nu-si pot explica anumite lucruri inca"Si cand oare va putea eplica stiinta anumite lucruri? Fac pariu ca nici in viata ta sau a mea sau in alte vieti si uite asa o sa murim si fara raspunsuri si fara credinta, fara sa cunoastem care e rostul vietii pe pamant.Fiecare e liber sa isi aleaga drumul si nu am nimic cu credinta ta dar eu aleg drumul mai ingust si mai greu de parcurs, drumul pe care putini merg.Recunosc sunt pacatos da o flacara a credintei in Dumnezeu arde in mine si toata viata voi lupta sa o intretin.

| CleoNd66 a răspuns:

No comment.
Întrebarea ta mi-a dat dureri de cap, pe bune.

Răspuns utilizator avertizat