| RAY a întrebat:

Intrebare pshiologica de aia am adaugat-o aici

credeti ca cand vorbim cu cineva trebuie sa spunem poti dovedi cea ce afirma sau trebuie sa credem orbeste in cuvintele lui?
cum e bine sa procedam?
eu o data am facut o persoana mincinoasa indirect nu direct i-am spun nu stiu daca ai spun adevarul

a doua intrebare e pshiologica mintim mai mult online sau fata in fata? putem dectecta aceste persoane mincinoase?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

A doua intrebare:Cand vorbesti cu o persoana online ar trebui sa-ti dai si tu seama ca niciodata nu poti cunoaste acea persoana, ca nu poti sa-ti dai seama de nimic, ca toata conversatia poate fi una mincinoasa sau ca nu. Mintim mai mult online pentru ca aceea persoana nu te cunoaste si incerci sa nu-i arati anumite defecte ale tale pe care cei din mediul real il stiu. Putem uneori sa le detectam, dar nu tot timpul.
prima:Nu mai cred orice afirmatie a unei persoane.Inainte da, dar am avut de pierdut enorm.

| RAY explică (pentru zurick):

Esti singura care a inteles intrebarea ma bucur de asta

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Eşti inteligent dacă nu crezi decât jumătate din ceea ce auzi; eşti înţelept dacă ştii care jumătate."

| MenInShadow a răspuns:

"Everybody lies", si asta iti raspunde la ambele intrebari.
Prima: Nu, nu trebuie sa ai incredere in NIMENI, decat in tine insuti. Si ma refer la acea incredere completa.
Daca tu spui "Nu am incredere in nimeni", dar la o saptamana dupa ce cunosti o persoana deja ai incredere totala in ea, si esti in stare sa-i spui orice, deja ai o minte cat un cocos, increderea nu se castiga intr-o saptamana, se castiga in luni, ani.
Deci nu, nu trebuie sa credem orbeste in cuvintele lui, nu ai de ce.
SI in legatura cu vorbitul online.
Are si un avantaj si un dezavantaj.
In scris, nu te poate vedea cealalta persoana, deci ii poti spune mult mai multe lucruri despre tine, sau ceva ce tu crezi online, in scris decat fata-n fata, ceea ce este un lucru bun, poate cineva nu are curajul sa-ti spuna "te iubesc" in realitate, dar online ii este mai usor.
In acelasi timp, poti fi si mintit foarte usor, pentru ca nu esti fata-n fata sa vezi expresiile fetei persoanei respective, sa-i auzi totalitatea vocii si sa-ti dai seama cand se schimba si cand nu, chestii de genul.
Trebuie sa ai grija, atat in viata reala cat si online.
O persoana care sta cu tine de exemplu... 6-7 luni, si da dovada de incredere, nu poate fi comparata cu o persoana pe care o cunosti de 2-3 saptamani, deci nu trebuie sa ai incredere in persoane asa la intamplare, toate te pot mintii, si online si in viata reala.

| RAY explică (pentru MenInShadow):

Ai dreptate, atunci ce rost au conversatile virtuale daca se poate minti asa usor nici nu poti dovedi nimic?

| MenInShadow a răspuns (pentru RAY):

Au sens, tinand cont ca eu am cunoscut 2 persoane online, de luni bune, si s-au dovedit a fi mai mult decat de incredere, si care au devenit cele mai importante persoane din viata mea.
De asemenea am fost si mintit de o persoana pe care o cunosteam de cativa ani buni, si care era la fel de importanta, dar na, asa e omul.
Daca nu esti dispus sa incerci, nu ajungi nicaieri.
Totusi, asta nu inseamna ca bagi capu inainte ca berbecu si sa ai incredere in tot ce zice o persoana, fie ea online sau nu.
Persoanelor respective le-a luat vreo 4-5 luni sa-mi castige increderea calumea, si acum le pot si da parola de la mess sau contul bancar fara sa-mi fie frica ca o sa faca ceva cu ele, ci doar o sa ignore, pentru ca nu au la ce le folosii.
Deci, oameni de incredere se gasesc, dar important este sa stii cum sa te feresti de mincinosi.

| RAY explică (pentru MenInShadow):

Ai dreptate imi place cum gandesti ai o gandire sceptica

| MenInShadow a răspuns (pentru RAY):

Urasc oamenii, asta ma ajuta.

| RAY explică (pentru MenInShadow):

Crezi ca ura e buna?

| MenInShadow a răspuns (pentru RAY):

Poate da, pote nu, dar aparent da roade. In timp ce altii sunt inselati, mintit de lume, si multe altele, eu nu am incredere in nimeni, ii dispretuiesc pe majoritatea, si asa nu ajung in situatii de genul, decat foarte rar.
Si chiar daca ajung, nu iert aproape niciodata 100%, sau daca iert, nu uit deloc.
Si sunt curios, de ce Whooofff nu a inteles intrebarea daca este fata? Ce legatura are?

| RAY explică (pentru MenInShadow):

Asta cu cerutul dovezilor este cam enervanta. Nu ca n-as avea de unde, e plin internetul de tampenii, dar n-am chef. Cauta-ti singur!

zi-mi tu ce ai inteles daca x ma minte sa caut pe net, ce sa caut pe net sunt dovezi ca ala spus adevarul?

| suffarstar a răspuns:

Daca fiecare se priveaza de ceilalti,daca nu mai exista pic de incredere intre oameni la ce crezi ca se ajunge?
Daca pornim din start de la premisa ca nu trebuie sa te increzi in nimeni,ca trebuie sa urasti pe cei din jur,atunci de ce naiba mai traim? O persoana inteleapta poate observa cand este mintita si cand nu,e de-ajuns sa privesti in ochi, pentru ca ochii sunt fereastra sufletului, si se poate baza pe prieteni, pentru ca si prietenii sai se bazeaza pe el. Atunci cand ai prieteni foarte multi care se tin dupa tine pentru ca ai masina frumoasa, te vor parasi repede.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu trebuie sa ne creada cineva orbeste, sau sa dovedim cea ce afirmam.
Trebuie sa detii ''centura neagra'' artele comunicari (verbal si non verbal) si sa dezlantui ca o tornada puterea ta de convingere.
Daca tu esti sigur pe cea ce spui si o faci intr-un mod corect l-ai castigat pe cel de langa tine.

Online este mai usor sa minti, fiindca exista mai putine sanse sa fi descoperit.
Si daca esti descoperit, te doare in cot identitatea ta este oricum anonima.
In viata reala mintim ca sa supravietuim.
Parerea mea este ca balanta nu inclina nici pe o parte nici pe alta.

Limbajul non verbal (limbajul trupului) tradeaza mereu persoana care minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar in viata reala iti mai dai seama din mimica. Aici nexam mimica.
Asta cu cerutul dovezilor este cam enervanta. Nu ca n-as avea de unde, e plin internetul de tampenii, dar n-am chef. Cauta-ti singur!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ai inteles intrebarea banuiesc ca esti fata e ceva normal

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Probabil de la felul in care scrii, nu din cauza ca sunt fata. Reformuleaza, te rog, intrebarea!

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa gandesc si eu, cred! apropo de dovezi, vreau sa spun.Cam ce sa fie atat de important incat sa iti pui sufletul in mana(la figurat vorbind) si sa ti-l pierzi in schimbul unor dovezi? acele dovezi trebuie sa fie propriul tau adevar, altfel...nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru miradoniz):

Nu la asta m-am referit. Cineva care este interesat de un subiect se oboseste sa caute si singur. Mie mi-e clar ca multi sunt interesati doar sa se contrazica sau sa-si impuna puctul de vedere. E o cauza pierduta din start. De ce m-as obosi eu atunci?

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu eu,pentru ca pot rezulta niste discutii interesante, din puncte diferite de vedere? intr-adevar, nu e nevoie sa te obosesti sa cauti dovezi ca sa sustii punctul de vedere al celuilalthee hee vorbim de doua lucruri diferite, am impresia.
Desigur, alegi cui sa raspunzi, daca asta vroiai sa spui.Insa nu toate intrebarile vin cu autoraspuns, ca altfel ar deveni cam singuratica planeta internet.Si oricum, e o discutie atat de generala incat fara exemple se poate discuta la nesfarsit-in contradictoriu-fara sa insemne mare lucru.
Ca si exemplu, de altfelwinking poate esti destul de amabila sa imi raspunzi la o intrebare. Am postat-o aici, insa a fost mutata la legislatie, din motive lesne de inteles.Raspunsul ti-ar putea cere ceva eforturi de cautare pe net-nu dovezi, asta e sigur! insa mi-ar place sa stiu ce crezi-si ar fi un punct de vedere diferit.Cine stie, o contrazicere, poate?