| Frank51 a întrebat:

De ce atunci cand moare cineva, i se spune "Odihneasca-se in pace"? De ce odihneasca-se, daca exista viata de apoi? De ce trebuie sa credem orbeste in ceva ce nu stim? De ce trebuie sa avem credinta asta? De ce trebuie sa iubim pe cineva pe care nici nu stim ca exista sau nu? De ce ne mintim?crying

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Se foloseste această expresie, pentru că moartea mai este considerată si "somnul de veci ". Daca crezi sau nu in viata de apoi, e doar alegerea ta. Nu te obliga nimeni.